У неділю виповнилось 10 днів, як засуджена у Криму громадянська журналістка Ірина Данилович продовжує голодування у сімферопольському СІЗО, оскільки їй, як і раніше, не надають медичної допомоги. Про це журналістів повідомив її батько Броніслав Давидович, повідомляє видання «Ґрати».
Від моменту початку її голодування ряд правозахисних громадських організацій України, в число яких ввійшла і Національна спілка журналістів України, заявили, що вимагають зняття всіх неправдивих звинувачень та звільнення громадянської активістки Ірини Данилович.
«Вона повідомляє про дуже погане самопочуття. Вона знову писала про нестерпний біль у голові та вусі. На початку тижня її планово вивезли до ізолятора тимчасового тримання Феодосії для ознайомлення з матеріалами справи у міському суді, потім на один день повернули до СІЗО Сімферополя. До лікарні досі не доправили. Виходить, мене просто обдурили. Хоча казали, що повезуть на обстеження у середу, 29 березня. Але станом на вчорашній день вона була в ІТТ Феодосії», – розповів Данилович.
За словами Броніслава Даниловича, 28 березня він зустрівся з виконуючим обов’язки начальника СІЗО №1 Сімферополя Віктором Харченком, який пообіцяв, що медичну допомогу Ірині Данилович буде надано, і її відправлять до однієї з лікарень у Сімферополі. Але цього так і не сталося.
Нагадаємо, засуджена в Криму до семи років колонії громадянська журналістка та медсестра Ірина Данилович почала голодування 22 березня 2023 року, як вона сама заявила, «поки їй не забезпечать «нормальне медичне лікування, або до своєї смерті». На цей крок вона пішла «на знак протесту проти знущання з неї з боку адміністрації СІЗО через ненадання медичної допомоги». Згідно з текстом її заяви, упродовж 4 місяців Ірина Данилович не змогла домогтися від адміністрації російського слідчого ізолятора необхідної медичної допомоги. Також журналістка зазначає, що перенесла в ув’язненні мікроінсульт і має проблеми зі слухом. У такому стані, зазначає вона, немає можливості знайомитися з матеріалами справи.
Ірина Данилович перестала виходити на зв’язок зранку 29 квітня у Коктебелі. У той же час у будинку, де вона проживала, без її участі співробітники ФСБ Росії провели обшук. За підсумками обшуку в батьків Данилович вилучили всі телефони, і кілька днів вони не могли нікому повідомити про те, що сталося. Журналістку звинуватили у незаконних діях із вибуховими речовинами чи вибуховими пристроями (ч. 1 ст. 222.1 Кримінального кодексу Росії), тобто у виготовленні вибухового пристрою з медичними голками.
Прокуратура Автономної Республіки Крим розпочала кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків та затримання Ірини Данилович.
Як повідомляв раніше сайт Крим.Реалії (проект Радіо Свобода), з яким теж співпрацювала Ірина Данилович, є кілька версій негативного ставлення окупаційних режимників до Ірини Данилович. Як вважає її батько Броніслав Данилович, однією з причин помсти працівників Сімферопольського СІЗО є той факт, що вона вчинила галас, коли офіцери почали обкрадати і мародерити в’язнів. Тоді в неї забрали ліки, книги, кип’ятильник. Вона «винесла бруд з хати». Опублікувала у пресі. Почала вимагати, щоб усе повернули.
«Ще одне припущення батька – Ірина могла стати однією з тих кримських активістів, які безвісти зникли на півострові. Медсестру та громадянську журналістку російські спецслужби затримали 29 квітня минулого року. Вона їхала додому з роботи, — писали Крим.Реалії. — Про те, що Ірина перебуває у Сімферопольському СІЗО, стало відомо лише на 13-й день. Весь цей час рідні та знайомі намагалися її знайти. Їм допоміг відеозапис викрадення Ірини, знайдений на одній з АЗС на виїзді з Коктебеля. На ній видно, як кілька людей у цивільному заштовхують Ірину до салону машини. На підставі цього відео батько активістки подав заяву до російської поліції з вимогою порушити кримінальну справу за фактом викрадення. Якби її не почали шукати і не знайшли запис викрадення, який неохоче долучив так званий суд, то вона могла би втратити життя в «підвалах».
Інша версія – переслідування Ірини Данилович – це «помста чиновників від медицини». Активна громадянська позиція Ірини спричинила її переслідування з боку російських силовиків, каже Броніслав Данилович. Працюючи медсестрою, Ірина вступила до російської профспілки «Альянс лікарів». Обстоювала права медиків, яким не доплачували за роботу з хворими COVID-19. Це не подобалося ні чиновникам від медицини, ні підконтрольній Росії владі, каже Броніслав Данилович.
Інформаційна служба НСЖУ