Більшість теперішніх районок мають невеликі колективи, що добре розташовуються і в 2-3 кабінетах, натомість утримувати доводиться габаритні приміщення на 10-12 кабінетів, що, звісно, дуже б’є по гаманцю. Проте здати незадіяні в роботі офіси в суборенду забороняє закон, тож вирішити проблему могла б передача орендованих приміщень у власність редакцій.
– Ми глибоко проаналізували ситуацію на Хмельниччині й дійшли висновку, що це справжня проблема, яка вганяє і так небагаті редакції в ще більші витрати та борги. От, приміром, наша редакція отримала «у спадок» приміщення завбільшки 2 тисячі квадратних метрів, що розташовується одразу на кількох поверхах, хоча весь колектив чудово вмістився і на одному. Решта – це просто баласт, який потрібно утримувати, а отже витрачати власні важкозароблені кошти, – розповідає голова Хмельницької ОО НСЖУ, редактор обласної громадсько-політичної газети «Подільські вісті» Петро Лічман.
Не краща ситуація і в районках, які у більшості випадків, крім редакційних кабінетів, в оренду на 15 років отримали ще друкарні, що вже давно не працюють.
– Раніше в районах будували цілі редакційно-друкарські комплекси, нині жодна з таких друкарень на Хмельниччині не функціонує, а газети звертаються за послугами до Чернівців, Тернополя або ж Вінниці. Натомість величезні приміщення із друкарнями потрібно утримувати, витрачаючи так само власні кошти, що могли б піти на розвиток газети чи на заробітні плати для працівників, – відзначає Петро Романович.
І така ситуація, на думку головного редактора, характерна не тільки для Хмельницької області, а й для всієї України. Проблема в тім, що стаття 9 Закону про реформування забороняє роздержавленим ЗМІ здавати вільні кабінеті в суборенду й таким чином хоч якось відшкодовувати непомірні витрати на комунальні послуги та ремонтні роботи.
– А тому правління Хмельницької ОО НСЖУ виносить ініціативу внести зміни до статті 9 Закону про реформовані ЗМІ, аби орендовані на пільгових умовах приміщення були передані у власність редакцій, та закликає всіх газетярів України підтримати таку ініціативу, – наголошує Петро Лічман.