Минулого тижня в Страсбурзі зі зверненням до Європейського парламенту виступила президентка Косова Вйоса Османі. Її спіч на пленарному засіданні був присвячений перспективам членства в Євросоюзі та містив чимало важливих меседжів, у тому числі стосовно України. Окремою частиною промови була розповідь про програму професійного захисту для українських журналістів «Резиденція в Косові». Перша учасниця цієї програми, кропивничанка Людмила Макей, також була серед членів делегації Косова до Страсбурга.
– Цю програму було створено завдяки підтримці наших інституцій і громадянського суспільства для того, щоб допомогти їм говорити правду, – підкреслила Вйоса Османі, звертаючись до парламентарів. – Людмила казала, обрала Косово, тому що хоче побачити життя у післявоєнній країні на власні очі. Вона зрозуміла, що народ Косова зрозуміє її найкраще завдяки нашому обміну досвідом. Мій народ також знає відчуття свободи, волі та миру, і я сподіваюся, що українці відчують це почуття, коли виграють війну з Росією.
Серед членів делегації були відомі косовари й косоварки, якими пишаються співвітчизники.
Наприклад, Фахріє Хоті (на фото ліворуч) заснувала кооператив «Круша», де працюють понад півсотні жінок з її рідного села. Більшість з них овдовіли під час Косовської війни 1998 – 99 років. Фахріє Хоті довела, що гендерним стереотипам не місце в сучасному суспільстві. Минулого року вона її визнали «Європейкою року».
Блерта Башоллі – письменниця, режисерка й продюсерка. Вона навчалась у США, а потім повернулась на батьківщину. Зняла фільм про вдів із Круші та створила чимало інших успішних проектів. Один із них – повнометражна картина «Hive». Це перший косовський фільм, який увійшов до шортлисту номінантів на Оскара.
Васфіє Краснічі Гудман – перша косоварка, яка змогла публічно розповісти світові про пережите під час війни зґвалтування. Нині вона активно відстоює права людини і є втілює дух незламності.
Хана Черімі – віце-президентка правління Косовської асоціації інформаційно-комунікаційних технологій (STIKK), засновниця міжнародних компаній Digital School та Starlabs, які навчають молодь технологіям і програмуванню.
Капітан Егзон Сила – старший військовий офіцер Косовських сил безпеки. У лютому минулого року після потужного землетрусу в Туреччині він врятував чимало людських життів, у тому числі дворічної дівчинки та її мами.
Квінтесенцією виступу президентки Косова в Європарламенті був заклик об’єднуватися й підтримувати один одного. В контексті повномасштабної російської агресії Вйоса Османі зазначила, що реакція європейської спільноти на Росію «має бути чіткою та негайною».
– Європейська єдність була історичною, але ми повинні йти далі, щоб забезпечити перемогу України та справедливий мир. Цей момент вимагає від лідерів об’єднатися та прийняти сміливі рішення. Ми повинні мати більшу співпрацю, ми повинні бути об’єднані цінностями, які представляють нас, – сказала Вйоса Османі.
Вона говорила про те, як багато спільного мають Косово та Україна. В тому числі, кольори на державних прапорах обох країн: синій і жовтий символізують надію на новий світанок.
Інформаційна служба НСЖУ