Карантинні обмеження внесли корективи у роботу більшості українських ЗМІ, позбавивши деяких можливості заробляти на рекламних послугах. Особливо гостро це стосується медіа у регіонах. Відтак, місцеві засоби масової інформації як ніколи потребують цільової державної підтримки. Про це заявив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко у рамках програми «Сьогодні. Вдень» на хвилях «Українського радіо» з ведучим Романом Колядою.
«Місцеві медіа (насамперед регіональні газети, сайти і телерадіокомпанії) перебувають у економічній кризі, яка поглибилась у зв’язку з карантинними заходами, – заявив Сергій Томіленко. – Оскільки перше, на чому економлять місцеві підприємці, це витрати на рекламу, і, відповідно, місцеві медіа не можуть заробляти на рекламних послугах. Тому ми сподіваємось на помірковану державну політику протекціонізму усіх видів ЗМІ, і особливо – регіональних. Тим паче коли практика підтримки місцевих ЗМІ поширена у всьому цивілізованому світі. Наприклад, у Литві, Канаді, США».
Пропозиції НСЖУ жодним чином не спрямовані на те, щоб якось похитнути редакційну незалежність видань, додає голова Нацспілки журналістів. Навпаки, наголошує Сергій Томіленко, йдеться про невтручання в редакційну політику з боку владних структур, але йдеться про елементарну підтримку шляхом виділення необтяжливих для державного бюджету сум. Інакше – населення може втратити такий важливий доступ до важливої і правдивої інформації.
«Попри всю повагу до всеукраїнських ЗМІ, до телеканалів, але вони не будуть повномасштабно, упродовж доби висвітлювати події у, скажімо, Шполянському районі Черкаської області, – аргументує Сергій Томіленко. – Тому і йде мова про форми підтримки місцевих ЗМІ з тим щоб місцева аудиторія «конвеєрно» отримувала важливі новини. Ми так само закладаємо запобіжники до редакційної незалежності, тобто мова йде про невтручання у редакційну політику, звісно ж. Влада має дати відповідь на просте питання – чи є пріоритетом для держави забезпечення якісною і правдивою інформацією, поданою професіоналами на місцях».
За запровадження грантової підтримки медіа, окрім НСЖУ, ратують ще дві авторитетні організації – Українська Асоціація Медіа Бізнесу та Асоціація Незалежних Регіональних Видавців України.
«Це абсолютно помірні суми, якщо брати до уваги витрати на, скажімо, дороги чи медицину, – пояснює Сергій Томіленко. – Тобто, ці кошти стануть відчутними для ЗМІ, але не будуть відчутними і обтяжливими для держави. На одне медіа пропонуємо спрямувати в середньому по 100 тис. грн. А взагалі у нас багаторівнева, комплексна програма. Лише один з етапів це фінансова підтримка, коли ми говоримо про ці ж 100 тисяч на медіа. До речі, пропонуємо, щоб ці кошти витрачали саме на фонд заробітної плати журналістів-професіоналів, стимулюючи їх до якісної роботи й надалі. Серед іншого, ми пропонуємо розглянути деякі варіанти податкового стимулювання. Також звертаємо увагу на врегулювання питань з монополістом з доставки преси, бо на сьогодні українські видавці і читачі (особливо у селах) є заручниками «мегареформаторської політики», яку здійснює керівництво АТ «Укрпошта». Йдеться про несвоєчасну доставку газет, доставку раз на тиждень, закриття відділень і т.д.»
У той час, коли керівництво держави говорить про діджиталізацію, додає Сергій Томіленко, мобільний інтернет у районах слабкий, нерідко покриття неякісне чи відсутнє, є проблеми з прийманням телесигналу.
«Не у всіх є гаджети і доступ до якісного інтернету, – пояснює голова НСЖУ. – Люди, особливо пенсійного віку, розраховують на друковані ЗМІ. Тому така поміркована державна політика протекціонізму усіх видів ЗМІ була б тільки на користь. Тим паче поширена така практика підтримки медіа у світі».
Половину бюджету пропонують розділити поміж усіма реформованими на сьогодні медіа (тобто, тими, що роздержавлені), другу половину – розподілити серед решти ЗМІ за прозорим критерієм – це 10 копійок на одного підтвердженого читача.
«Відповідно, успішніші медіа, що мають більшу аудиторію, отримають більше, – резюмує Сергій Томіленко. – У будь-якому випадку, ми за прозорість розподілу коштів. Також важливо, щоб наші колеги з регіонів, які працюють якісно і за стандартами, продовжували так працювати й надалі».
Також у Національній спілці журналістів України підтримують ініціативи з допомоги креативним індустріям, які активно лобіює Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, та сподіваються на розширення урядової політики протекціонізму і на сферу місцевих медіа.