Як журналісту убезпечити себе під час роботи в зоні бойових дій та на прифронтових територіях, говорили під час тренінгу в Запорізькому Центрі журналістської солідарності. Його учасниками стали журналісти-переселенці, місцеві медійники та студенти національного університету й «Запорізької політехніки».
Українські журналісти, ризикуючи своїм життям, висвітлюють воєнні події з 2014 року. А після повномасштабного вторгнення росіян їхня робота стала особливо небезпечною, зауважила начальниця відділу зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України в Запорізькій області Юлія Баришева.
– Безпекова складова й оцінка потенційних ризиків – першочерговий аспект у плануванні виїзду [журналістів у гарячі точки], – наголосила вона.
Спікерка розповіла про успішні кейси взаємодії з журналістами під час висвітлення оперативної діяльності рятувальників у прифронтових районах. Також Юлія Баришева поділилася особливостями роботи з іноземними ЗМІ. Разом з тим, вона нагадала учасникам тренінгу правила висвітлення теми ліквідації наслідків ракетних обстрілів. Пані Юлія підкреслила: під час роботи в небезпечних зонах екіпіровка – бронежилет і каска – обов’язкові.
Досвідом роботи у гарячих точках поділилися журналіст Сергій Вендін і оператор Олександр Осадчий з корпункту телеканалу НТН. Медійники родом з Донбасу, а з 2014 року працюють у Запоріжжі. Учасники тренінгу переглянули їхні сюжети, які знімалися у Бахмуті, де йдуть жорстокі бої, та в селі Кам’янському, що понад рік перебуває під постійними ворожими обстрілами й зазнало значних руйнувань.
– Треба чітко продумати маршрут, – розповідає Сергій Вендін. – Журналіст має добре орієнтуватися на місцевості, він повинен знати, де перебуває ворог. Не зайвим буде прислухатися до місцевих мешканців, бо вони постійно перебувають в епіцентрі подій і можуть дати корисні поради.
Як зазначив Олександр Осадчий, під час роботи в зоні бойових дій чи на прифронтових територіях медійники повинні дотримуватися самоцензури.
– Не можна показувати об’єкти, за якими ворог може визначити позицію наших військ. Знімати треба середніми і крупними планами, – каже Олександр.
Чималий досвід роботи в зоні бойових дій має регіональний кореспондент «Радіо свобода» Євгенія Назарова. Свої воєнні сюжети вона готує з 2014 року. Правил безпечної поведінки під час зйомок вона дотримується неухильно й колегам радить не нехтувати ними.
Операторка телеканалу «Ми – Україна» Дар’я Зирянова, яка теж виїздить на зйомки в прифронтові райони, акцентувала увагу учасників тренінгу на необхідності мати при собі аптечку й турнікет та вміти надавати першу медичну допомогу пораненим.
Воєнний журналіст Олександр Павлов з початку широкомасштабного вторгнення супроводжує зарубіжних журналістів у прифронтові райони, а також пише статті для зарубіжних видань. Олександр дев’ять разів побував у Донбасі і стільки ж – у Харківській області. За його словами, до поїздок в зону бойових дій готується ретельно: вибудовує логістичний маршрут, уточнює ситуацію на фронті. Журналіст радить відправлятися у відрядження виключно у супроводі пресофіцера та дотримується правил безпечної поведінки.
Олександр Павлов каже: робота воєнного кореспондента – далека від романтики, небезпечна, але дуже потрібна людям. І особливо зараз, коли увага світової спільноти прикута до України.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталія Кузьменко, координатор Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач, Наталія Вадимова. Фото Сергія Біжка