Дводенний журналістський форум «Незламна преса нескореного міста» організувала в Одесі редакція газети «Вперед» (Бахмут), яка після початку повномасштабного вторгнення релокувалась до цього міста і за підтримки НСЖУ та міжнародних донорів відновила вихід.
Загалом же колектив журналістів, який, окрім газети, працює над наповненням сайту та соцмереж «Вперед», виявився розкиданим по різних містах України. Тож ідея форуму полягала насамперед у тому, щоб зібрати бахмутян разом, поєднавши спілкування із навчанням. Тренінг став можливим завдяки програмі «Voices of Ukraine”, яку координує European Centre for Press and Media Freedom ECPMF. Проєкт «Голоси України» реалізується у межах Ініціативи Ганни Арендт і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини.
Для цього редакція «Вперед» запросила медіатренерів — секретаря НСЖУ, засновника Школи універсального журналіста Віталія Голубєва та експерта НСЖУ з безпеки журналістів, члена Комісії з журналістської етики Сергія Гузя. Вони провели для колег навчання з фізичної та цифрової безпеки журналістів, а також роботи локальних медіа в соціальних мережах, проаналізували інтернет-ресурси газети «Вперед» і надали рекомендації для їхнього подальшого розвитку.
Редакторка газети «Вперед» Світлана Овчаренко поділилась спогадами про те, як медіа зі 104-річною історією зустріло повномасштабну війну:
– Коли наше місто запалало, колектив газети, як і всі бахмутяни, вимушений був залишити свої домівки та тікати від війни. Нас розпорошило по всій Україні. Але на той час багато наших земляків з різних причин ще залишалися в Бахмуті. Вони сиділи по підвалах без світла, зв’язку, інтернету у повному інформаційному вакуумі. Єдиним джерелом інформації для них на той час могла бути тільки друкована версія газети. Ми повинні були знайти в собі сили працювати далі. У жовтні 2022 року «Вперед» відновила свою роботу. Журналісти працювали безкоштовно. Але треба було оплачувати друк газети та її пересилку до найближчих до Бахмута міст, де ще працювала Нова пошта. Донорів для цього нам знайшла Національна спілка журналістів України. Привозили бахмутський часопис у місто та роздавали його по підвалах волонтери та військові.
Зараз місто Бахмут зруйноване вщент, його немає. Але люди залишилися, вони і є це місто. І ми знайшли до них дорогу. В тих містах України, куди вимушено переселилася найбільша кількість наших земляків, місцева влада почала відкривати Центри підтримки бахмутян. Зараз їх вже 12. І ми почали доправляти туди друковану версію газети. Ми почали писати гранти. І це допомогло зберегти газету та колектив і продовжити забезпечувати громаду важливою локальною інформацією та новинами.
Ми поставили собі за ціль гуртувати Бахмутську громаду, доносити до людей інформацію стосовно тієї допомоги, яку вони можуть отримати від служб і управлінь Бахмутської міської ради. Люди повинні знати, що вони не покинуті, що міська влада працює, що вони можуть отримувати гуманітарну, психологічну, юридичну, медичну допомогу, що спеціально для бахмутян у різних містах України проводяться навіть культурні та розважальні заходи. Наразі газета «Вперед» виходить накладом у шість тисяч екземплярів та доправляється до бахмутських гуманітарних хабів у 12 міст України, де роздається людям безкоштовно. Тимчасово переміщені жителі бахмутської громади — це і є наша цільова аудиторія.
Протягом двох років постійну підтримку редакція отримує завдяки ініціативі Інституту регіональної преси та інформації (ІРМІ) та фонду «Ірондель».
Секретар НСЖУ Віталій Голубєв зізнався, що захоплений самовідданою працею редакційного колективу «Вперед»:
– За кожним рядком їхніх матеріалів стоїть людина, і ось ця людяна інтонація, проста зрозуміла мова і глибоке знання проблем цільової аудиторії — справляють сильне враження. Радий був стати корисним цій незламній редакції.
У перший день форуму до нього долучився голова Одеської регіональної організації НСЖУ Юрій Работін разом із командою колег — місцевих журналістів, блогерів, викладачів. Він тепло привітав бахмутян, розповів про активну гуманітарну діяльність Спілки в Одесі, поділився новинами про хід загальнонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання», яким за підтримки НСЖУ опікується вже чверть століття, презентував часопис «Златослів», що видається в межах проєкту.
Фото Ігоря Назаренка
Дискусія з цього приводу: