7 травня в Литві святкували День литовської преси, книги і мови. Понад 120 років тому литовці знову отримали можливість говорити, писати і видавати рідною мовою – після 40 років заборони з боку імперії.
Цього дня Спілка журналістів Литви зібрала колег на урочистості в атмосферній залі Міністерства культури, де лунали вітання та музика Мікалоюса Чюрльоніса. А згодом в офісі спілки відкривали традиційну виставку картин, написаних журналістами. Ці твори такі різноманітні, як і сама журналістика: різні стилі, техніка, теми, – але кожен зміг розкрити творчий задум. І помітно було, як чекають колеги на цю виставку, для них це щоразу – велика подія.
За ці два дні в столиці Литви перша секретар НСЖУ Ліна Кущ та координаторка Центру журналістської солідарності НСЖУ в Харкові Ганна Черненко були вражені підтримкою України з боку литовських колег та литовського народу.
«Ми спілкувалися з журналістами, які висвітлюють події російсько-української війни, з волонтерами, які привозять допомогу українським військовим, з їхніми мамами і дружинами, які також збирають кошти, шукають контакти і можливості. Дуже багато литовців не з розповідей, а особисто знають про те, що відбувається на фронті», – розповіла Ліна Кущ.
Перша секретар НСЖУ додала, що в Литві на будівлях всіх офіційних установ – українські прапори поряд із прапорами Литви і ЄС. Українські прапори в кавʼярнях, у вікнах будинків, на балконах… Литву і Україну обʼєднує боротьба за рідну мову, за право самим визначати свій шлях розвитку, бути незалежними від імперії.
«Особлива вдячність – Спілці журналістів Литви, яка була поряд із українськими журналістами від перших днів вторгнення і підтримала перший випуск газети “Ми з України”. Це видання стало раритетом, настільки популярним воно виявилося в 2022-му», – зазначила Ліна Кущ.
Друзі НСЖУ на чолі з Дайнюсом Радзявічюсом підтримують українських колег на міжнародних майданчиках, де дві спілки борються за звільнення полонених українських журналістів, за права медійників під час війни і за сталий розвиток українських медіа.
«Дякую вам, друзі, за те, що ви поряд із нами. Голово Клайпедського окружного осередку Спілки журналістів Литви Йоланта Бенюшіте, пишаюся тим, що ваша студентка отримала найвищий бал за роботу, присвячену діяльності українських журналістів під час війни. Це додає нам віри, сил і мотивації продовжувати нашу справу. І особлива подяка – за можливість провести ці кілька днів в атмосфері мирного міста без повітряних тривог», – підсумувала Ліна Кущ.




Дискусія з цього приводу: