Про нюанси важених підходів до використання цифрових технологій, особливо в нинішніх умовах, йшлося на тренінгу «Безпека: просто про складне», який відбувся в коворкінгу Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ. Тематичне заняття для студентів третього курсу Університету Короля Данила провела кандидатка хімічних наук, доцентка кафедри архітектури та будівництва Університету Мирослава Шевчук.
Перед початком заняття студенти поспілкувалися з координаторкою Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Вікторією Плахтою, яка розповіла про роботу Центру, який працює вже третій рік поспіль, з початку повномасштабної війни в Україні, надаючи різнобічну допомогу вітчизняним медійникам.
Основний акцент тренінгу був зроблений на питаннях інформаційної, побутової та військової безпеки. У контексті інформаційної безпеки йшлося, зокрема, про кібератаки, інформаційні війни, атаки на критичну інфраструктуру, соціальну інженерію, онлайн-ігри, небезпечні програми для дітей, піар та рекламу, маніпуляції з громадською думкою.
Мирослава Шевчук зауважила, що зараз однією з ключових складових гібридної війни в Україні є саме інформаційна війна, яка спрямована на підрив національної безпеки, створення хаосу в суспільстві, та порекомендувала студентам бути уважними і свідомо підходити до використання цифрових технологій, особливо в теперішніх умовах.
Під час тренінгу особлива увага учасників була звернута на військову безпеку. Мирослава Шевчук, зокрема, розповіла, що в умовах війни потрібно дотримуватися принципів військової цензури, тобто, в жодному разі не розголошувати інформацію (фото, відео), яка може нашкодити військовим операціям. Вона також нагадала студентам правила безпечної поведінки під час виявлення вибухонебезпечних предметів та правила поводження зі зброєю, а також надала рекомендації, як діяти у випадку влучання небезпечних боєприпасів в обʼєкти.
Алгоритм дій при влучанні ворожих боєприпасів у виробничі чи інфраструктурні об’єкти:
- негайно евакуюватися з ураженої зони, якщо це небезпечно;
- у разі перебування в приміщенні – швидко зайняти безпечне місце, подалі від вікон та дверей, і переконатися, що укриття надійне;
- викликати рятувальників та повідомити про інцидент;
- уникати наближення до електромереж, газових труб або інших пошкоджених небезпечних об’єктів;
- надати першу допомогу постраждалим за можливості, використовуючи базову медичну аптечку.
Оскільки практичне заняття проводилося в коворкінгу Івано-Франківського Центру журналістської солідарності, де є тактичні аптечки, Вікторія Плахта ознайомились студентів із їхнім вмістом. Зазначимо, що завдяки підтримці ЮНЕСКО, Міжнародної та Європейської федерацій журналістів Центр забезпечений аптечками й захисним спорядженням, яке при потребі надається журналістам для роботи в прифронтовій зоні та на деокупованих територіях.
В аптечці першої допомоги обовʼязково має бути:
- турнікет (джгут) для зупинки кровотечі;
- гемостатичні засоби (кровоспинні бинти) для обробки ран;
- оклюзійні повʼязки для лікування травм грудної клітки (пневмоторакс);
- наклейки або пластирі для закриття ран;
- ножиці для розрізання матеріалу й еластичні бинти, серветки для дезінфекції;
- бандаж для зупинки середніх кровотеч;
- ліки від болю, протиалергійні засоби, антисептики;
- рукавички для особистого захисту при наданні допомоги потерпілій людині.
А ще Мирослава Шевчук наголосила, що варто дотримуватись низки правил і в побуті – адже нині і в інтернеті, і в інших джерелах можна знайти немало рекомендацій, до яких треба підходити критично.
Основні поради щодо побутової безпеки від Мирослави Шевчук:
- завжди консультуйтеся з лікарями-дієтологами перед початком будь-яких дієт;
- будьте обережними, вживаючи БАДи (біохімічні активні добавки), оскільки багато БАДів не мають наукових доказів ефективності, тож їхнє безконтрольне використання може спричинити алергії, інтоксикацію або навіть серйозні побічні ефекти;
- не використовуйте саморобні засоби гігієни (мило, шампуні, зубні пасти тощо), бо ці засоби можуть бути неефективними або навіть шкідливими для шкіри чи здоров’я загалом;
- не використовуйте саморобну побутову хімію (каустична сода, оцет тощо), що може викликати токсичні реакції, чи саморобну косметику (креми, маски тощо), яка може містити компоненти, що призведе до пошкодження шкіри;
- не робіть спроби провести експерименти з хімічними речовинами вдома без належних знань або засобів захисту, це може призвести до опіків, отруєнь або вибухів. Такі досліди мають проводитися лише під наглядом фахівців або у відповідних умовах;
- будь-які поради щодо здоров’я, гігієни чи побуту варто ретельно перевіряти на наукову обґрунтованість і безпеку, щоб уникнути непередбачуваних ризиків.
На завершення тренінгу Мирослава Шевчук запропонувала його учасникам виконати тренінгову вправу – на аркуші паперу під її диктовку написати схему кросворду. Завдання усі виконали правильно: написаний кросворд мав форму фігурки слоника.
Як зауважили у своїх відгуках студенти, тренінг був для них актуальним, цікавим і повчальним. Багато рекомендацій почули вперше, почерпнули нові знання.
Такі заняття для студентів Університету Короля Данила і надалі проводитимуться на базі Центру в межах Договору про співпрацю між ЦЖС та УКД.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності
Дискусія з цього приводу: