Служба безпеки України відкрила 28 січня кримінальне провадження за «розголошення державної таємниці» після того, як незалежне видання «Українська правда» опублікувало заяви керівника військової розвідки України Кирила Буданова на закритому засіданні парламенту.
За словами неназваного джерела, цитованого в матеріалі, Буданов заявив, що якщо до літа не відбудуться серйозні переговори щодо припинення війни, «можуть розгорнутися небезпечні процеси, що загрожують самому існуванню України». Головне управління розвідки України пізніше спростувало цю цитату.
«Комітет захисту журналістів (CPJ) стурбований відкриттям в Україні кримінального провадження за “розголошення державної таємниці” на підставі публікації “Української правди”, — заявила Гульноза Саїд, координаторка програми CPJ у Європі та Центральній Азії. – Українська влада має зобов’язатися поважати конфіденційність джерел і утримуватися від тиску на незалежну журналістику».
CPJ не вдалося встановити, чи відкрила СБУ провадження проти конкретних осіб. За розголошення державної таємниці передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років.
«Ми діємо в рамках закону і суворо дотримуємося професійних стандартів журналістики. “Українська правда”, як завжди, стоїть на захисті своїх джерел інформації, що гарантується чинним законодавством України та міжнародним правом», — заявила головна редакторка «Української правди» та лауреатка Міжнародної премії свободи преси CPJ 2022 року Севгіль Мусаєва у заяві від 31 січня.
CPJ надіслав електронні листи до СБУ та Головного управління розвідки України з проханням прокоментувати ситуацію, але відповіді не отримав.
У жовтні 2024 року «Українська правда» опублікувала заяву про те, що зазнає «постійного та систематичного тиску» з боку Офісу президента України Володимира Зеленського.
Кілька журналістів «Української правди», включаючи Мусаєву, зазнали перешкод і погроз через свою роботу. Українські журналісти-розслідувачі також стикалися зі стеженням, насильством і залякуванням у зв’язку з їхньою роботою щодо повномасштабного вторгнення Росії в країну.
У грудні 2024 року CPJ надіслав листа Зеленському з проханням забезпечити можливість вільної роботи журналістів і ЗМІ в Україні та щоб ніхто з відповідальних за залякування журналістів не залишився безкарним. Станом на лютий 2025 року відповіді на лист не надійшло.
За публікацією CPJ.
Дискусія з цього приводу: