Транслювання судових засідань онлайн технічними засобами судів – це важливий інструмент забезпечення права на справедливий суд – зокрема, права на публічні слухання, принципів гласності та відкритості судочинства. Про це йшлося під час публічного обговорення “Судові трансляції як спосіб протидії фейкам”, організованого ГО «Вектор прав людини». Національна спілка журналістів України виступила партнером заходу.
“Трансляції – це можливість стежити за перебігом засідання не будучи в самій залі. Трапляються ситуації, коли журналіст не може дозволити собі ходити на кожне засідання, не знаючи, чи відбудеться воно взагалі. Або коли в залі суду немає місця для всіх бажаючих, і ми знаємо випадки, коли журналісти отримували травми, їхня техніка була пошкоджена, коли відбувалися протести напередодні засідань, і в цих обставинах журналісти намагалися потрапити на засідання. Тому ми вітаємо наявність судових трансляцій і фахового нейтрального коментаря. Це важливо для наших колег, які не спеціалізуються на цій темі”, – зазначила під час заходу перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.
Як зауважила прес-секретарка Святошинського районного суду Катерина Роганькова, “сказати, що трансляції засідань є важливими, – це нічого не сказати. Це дійсно прорив у судовій системі, коли всі все бачать, воно зберігається на Youtube-каналі, можна у будь-який час подивитися, і студенти можуть навчатися”.
Судові трансляції використовуються, зокрема, й в освіті. Присутні на заході викладачі та викладачки зауважили, що студенти охоче користуються записами судових засідань, які зберігаються на Youtube -каналі “Судова влада України”.
“У своїй діяльності я використовую трансляції не лише як додатковий захід для позааудитроної роботи, а як і засіб, за допомогою якого можна працювати в аудиторії та водночас опанувувати теоретичні аспекти через практичний досвід. Тобто студенти спочатку можуть продивитися засідання, а потім ситуації, які вони побачили, розібрати на занятті,” – розповіла Інна Лехкодух, старша викладачка кафедри господарського права Донецького національного університету імені Василя Стуса.
Громадська організація “Вектор прав людини” веде облік справ, які транслюються онлайн. Станом на грудень 2019 року, це вже понад три сотні справ. Щомісяця їх більшає. До механізму транслювання долучилися 128 судів усіх ланок у всіх областях України. Разом з тим, механізм транслювання засідань дозволяє попередити виникнення фейків. Адже звернутися до суду із проханням транслювати засідання може кожна людина. Зразок заяви є на сайті ГО “Вектор прав людини”.
Переглянути запис обговорення можна за цим посиланням