Як краще журналісту розпорядитися особистими коштами, щоб навіть при скромних надходженнях зберігати фінансову стійкість і не наживати собі зайвого стресу? Виявляється, ці правила прості, а поради фахівця можуть прислужитися не тільки комусь особисто, а й для редакції. Адже редакція – живий організм і для неї діють загальнолюдські норми і правила.
Тренер Освітнього хабу та Асоціації інноваційної та цифрової освіти Олександр Вакула під час вебінару «Психологія втрат та фінансова стійкість», проведеного мережею Центрів журналістської солідарності НСЖУ, поділився порадами, які допоможуть уникнути фінансових проблем і зберегти стабільність.
Найперше – пам’ятайте, що розумне управління грошима – ключ до фінансової стійкості та забезпечення майбутнього. Встановіть конкретну мету для своїх фінансів. Так ви будете краще планувати, контролювати витрати та досягати своїх цілей.
Що для нас означають гроші? Це ресурс, що дає можливість виплачувати зарплату, фінансувати проєкти, планувати майбутнє, розвиватись. Гроші забезпечують впевненість, стабільність і безпеку для нас і нашої сім’ї. Якщо грошей не вистачає, нас накриває фінансовий стрес, що призводить до негативних емоцій, погіршує наш психологічний стан.
Війна та невизначеність можуть впливати на стан нашої фінансової безпеки. Тому важливо пам’ятати про необхідність бути готовими до непередбачуваних ситуацій та шукати шляхи підтримки і підсилення фінансової стійкості.
Аудит. Варто провести аудит своїх фінансів, розібратися, які є наші доходи та витрати. Це допоможе запобігти проблеми, коли витрати перевищують доходи, краще керувати грошима та визначити найбільш вигідні напрямки витрат.
Прогнозуйте та плануйте. Розробіть план досягнення фінансових цілей, а також прогнозуйте можливі зміни у фінансовій ситуації. Кажуть: на краще сподівайся, але готуйся до гіршого. Отже, варто передбачити й непросту ситуацію, пов’язану із зменшенням зарплати або і втратою роботи.
Знання тенденцій і правильне планування допоможуть уникнути фінансових збитків.
Розрізняйте потреби і бажання. Перед покупкою чого-небудь, замисліться, чи це дійсно потрібно, чи це просто бажання. Уникайте миттєвих задоволень, а віддайте перевагу осмисленим покупкам. Обережне витрачання грошей на непотрібні речі допоможе зберегти фінансову стійкість.
Складіть бюджет, в якому розподіліть свої доходи на основні потреби, заощадження та розваги. Планування допоможе уникнути спонтанних і не потрібних витрат.
Витрачайте менше, ніж заробляєте. Почніть з аналізу своїх доходів і витрат, завжди знайте, скільки грошей у вас є та як вони використовуються. Плануйте свої витрати так, щоб залишалась певна сума для накопичень та розвитку.
Запитайте себе: для чого я заробляю гроші? Це може бути подорож, забезпечення хорошої освіти для дітей або інше. Маючи чітку мету, ви зможете більш ефективно планувати та контролювати свої фінанси.
Заощаджуйте регулярно. Відкладайте частку свого доходу щомісяця для створення фінансової подушки. Оптимальна сума – не менше 10 відсотків заробітку. Зберігайте заощадження, наприклад, в доларах або євро. Так ви зменшите ризик їх витрати. А резервні заощадження допоможуть забезпечити вам фінансовий спокій у разі непередбачених ситуацій.
Інвестуйте мудро. Розгляньте різні інвестиційні інструменти, такі як військові облігації, акції, депозити, фондові ринки тощо. Дізнайтеся про них більше фінансових консультантів або експертів та оберіть ті, які відповідають вашим потребам та ризикам.
Співпрацюйте з кваліфікованими фахівцями та зберігайте документи, що підтверджують ваші фінансові дії.
Небезпечна кредитна пастка. Особливо важливо бути обережними з кредитами.
Багато з нас мають досвід, коли біжимо з одного боргу на інший і… потрапляємо в кредитну і боргову пастку. Незважаючи на те, що кредитні можливості і мікропозики можуть здатися зручними, деякі компанії можуть ховати реальні відсоткові ставки та умови за красивими обіцянками. Це може призвести до високих комісій, пені, та загрози погіршення фінансового стану.
Свої підводні камені мають кредитні карти. Важливо пам’ятати, що кредитний ліміт – не ваші особисті гроші, а борг перед банком. Витрачаючи більше, ніж дозволяє ваша особиста зарплата, можна потрапити в борг та створити фінансові проблеми.
Вивчайте умови кредитів. Перед підписанням угоди з установою, яка надає кредит або мікропозику, детально ознайомтесь з умовами, в тому числі з відсотковими ставками та штрафами за невчасну сплату.
Відповідальне благодійництво. Допомагайте іншим у межах своїх можливостей, і завжди пам’ятайте про свою фінансову стабільність. Не забувайте про власні потреби та цілі.
Тримайте під контролем обов’язкові комунальні платежі та витрати на продукти харчування. Спрощуйте свій життєвий стиль і купуйте лише те, що дійсно необхідно.
Уникайте голодних візитів до кафе або магазинів, оскільки емоційний стан може впливати на спонтанні витрати. Робіть списки покупок та дотримуйтесь їх.
По можливості, збільшуйте доходи. Якщо поточний дохід не покриває ваші витрати, розгляньте можливість знайти додаткові джерела доходу, включаючи підприємництво або додаткову роботу.
Звертайтесь по допомогу. Якщо ви переживаєте фінансові труднощі, не бійтесь звернутись за підтримкою до родичів, друзів або фахівців, які можуть надати поради та допомогу.
Бережіть свої кошти від шахраїв. Уже стала класичною схема, коли шахраї телефонують (часто пізньої ночі, коли людині спросоння складно відреагувати на дзвінок адекватно) і повідомляють, що хтось з близьких втрапив у біду, потрібні гроші на лікування або на заставу в поліцію.
Ні в якому разі не відправляйте кошти раніше, ніж з’ясуєте, наскільки правдива інформація: наприклад чи дійсно людина втрапила в аварію, в лікарню, в поліцію.
Або – до вас дісталися кіберзлочинці. Вони повідомляють, наприклад, що вам випало щастя стати власником автомобіля, великої суми коштів тощо і просять ваші банківські дані або одноразові паролі, щоб мати доступ до вашого грошового рахунку. Не дозволяйте нікому доступу до такої інформації, тут потрібно бути особливо обережними.
Звертайте увагу на своє здоров’я. Важливо дбати не лише про фінанси, а й про своє здоров’я. Робіть фізичні вправи, займайтесь медитацією, звертайтесь до спеціалістів з психологічної підтримки, щоб впоратись із стресом та тривогою. Уміння впоратись зі стресом та тривогою може допомогти підтримувати емоційний баланс і зберігати психологічну стійкість.
Організатор заходу – Мережа центрів журналістської солідарності НСЖУ за підтримки ЮНЕСКО.
Вебінар є складовою частиною співпраці Національної спілки журналістів України з IN-Person Corporate – провайдером програми «Служба Підтримки Співробітників» (EAP) в Україні.
Нагадаємо, Національна спілка журналістів України за підтримки ЮНЕСКО запустила програму із психологічної підтримки журналістів і членів їхніх родин. В рамках програми працює перша в Україні цілодобова «гаряча лінія» для медійників і відбуваються вебінари з психологами. Звернутися на «гарячу лінію» в режимі 24/7 та отримати допомогу від професійних психологів може будь-який журналіст або журналістка, а також їхні рідні. Сервіс є безкоштовним, конфіденційним та доступним із будь-якого регіону чи країни, де перебувають медійники. Зв’язатися з психологом можна телефоном 0800 501 594 або через Viber/Whatsapp +38067 861 97 92.
Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Підготувала Ольга Войцехівська, «Журналіст України».