Поради розміщено на офіційному сайті Комітету захисту журналістів (Committee to Protect Journalists).
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), вірус COVID-19 (також відомий як коронавірус) зараз присутній на всіх континентах, крім Антарктиди.
Нагадаємо, що 31 січня 2020 року ВООЗ оголосила спалах вірусу надзвичайною ситуацією в сфері охорони здоров’я. 28 лютого підняла свою глобальну оцінку ризику з “високої” до “дуже високої”, а згодом, 11 березня, оголосила пандемію.
Значна кількість країн наклала обмеження для подорожуючих або повністю закрила кордони, повідомляє Trip.com. А за цим посиланням можна побачити карту, регулярно оновлювану ВООЗ, де показується глобальний розподіл зафіксованих випадків захворювань.
З розвитком ситуації і появою нової інформації відповідні органи оприлюднюють оновлені поради щодо охорони здоров’я та актуальні новини про COVID-19. Щоб тримати руку на пульсі, журналістам, які висвітлюють коронавірус, варто стежити за сайтами ВООЗ, Центрів контролю та профілактики захворювань (CDC) та Public Health England (PHE).
Журналістам, які планують висвітлювати спалах COVID-19, необхідно врахувати наступну інформацію щодо безпеки та бути в курсі всіх останніх подій та обмежень. Майте на увазі, що умови виконання будь-якого завдання, у межах своєї країні або за кордоном, можуть блискавично змінюватися через швидкий розвиток ситуації.
Попередня підготовка
За даними CDC, у зоні підвищеного ризику перебувають літні люди та люди, що мають хронічні проблеми із здоров’ям. Якщо ви потрапляєте до таких категорій, слід утриматися від роботи «на передовій». Також варто поберегтися вагітним.
- За даними BuzzFeed, фіксуються випадки расистських нападів на людей певних національностей. Цей чинник слід враховувати під час підбору персоналу для виконання будь-якого завдання. Необхідно також враховувати підвищений рівень ворожості та забобонів.
- Регулярно перевіряйте статус будь-якої події, яку Ви плануєте відвідати, беручи до уваги, що більшість країн заборонили публічні зібрання понад певну кількість людей.
- Будьте в курсі основних тез дезінформації. Щонайменше тих, про які вже попереджає ВООЗ і наголошує BBC. Довідник, який розвінчує основні міфи, доступний на веб-сайті ВООЗ.
- Якщо візит до ураженої країни можливий, переконайтеся, що ви зробили всі необхідні щеплення та профілактичні дії актуальні для місця вашого відрядження. Подумайте про щеплення проти грипу, щоб уникнути плутанини щодо будь-яких симптомів, які можуть з’явитися.
- Обговоріть, які варіанти має ваше медіа, щоб допомогти та підтримати, якщо ви раптом захворієте під час виконання завдання, враховуючи можливу самоізоляцію та/або закриття зони карантину.
- Поміркуйте, що додатково необхідно взяти з собою. Наразі через випадки панічних закупів спостерігається дефіцит деяких товарів – зокрема, медичних масок для обличчя, засобів для дезінфекції рук, мила, консервів та туалетного паперу.
- Дослідіть актуальну ситуацію з безпекою у місці вашої роботи. На сьогоднішній день на Кіпрі, Реюньйоні та в Україні спостерігаються поодинокі випадки фізичних атак, внаслідок спалаху COVID-19 посилюються протести в Іраку та Гонконзі.
- Розгляньте потенційний психологічний аспект роботи в постраждалому від COVID-19 районі, особливо якщо доведеться працювати з медичного чи ізоляційного закладу або в межах карантинної зони. Корисні поради для працівників ЗМІ можна знайти на порталі DART Center for Journalism and Trauma.
- Члени сім’ї можуть бути стурбовані через ваше завдання. Поговоріть з ними про можливі ризики та про їхні переживання. Якщо потрібно, налаштуйте комунікацію між членами своєї родини та медичними радниками вашої організації. Майте на увазі, що деякі організації та роботодавці підвищили рівень готовності до евакуації для будь-якого персоналу, що знаходиться в постраждалих країнах.
Цифрова безпека
- Приділіть увагу вашій цифровій безпеці, враховуючи той факт, що шахраї та хакери масово розсилають людям фішинг-листи, пов’язані з COVID-19. Така активність зафіксована компанією в галузі кібербезпеки «Norton».
- Не попадіться на гачок хакерських програм, замаскованих під тематику коронавірусу – таких, як, приміром, програма-вимагач COVID-19 Tracker.
- Будьте обережні, переходячи по посиланням з тематикою COVID-19 у соціальних мережах: деякі з лінків можуть спрямовувати Вас на сайти, що заражають пристрої зловмисними програмами.
- Будьте уважні до ризиків, можливих через повідомлення про та/або з країн з авторитарними режимами, які, ймовірно, будуть ретельно моніторити висвітлення спалаху COVID-19. Деякі уряди можуть спробувати приховати реальні масштаби зараження, відповідно цензурувати засоби масової інформації та/або вживати каральні заходи щодо тих, хто повідомляє інші дані.
- Журналісти можуть зіштовхнутися з підвищеним рівнем інтернет-тролінгу стосовно будь-яких статей про COVID-19, особливо в соціальних мережах.
Планування відряджень
(цей розділ рекомендацій було підготовлено до моменту, коли більшість країн світу закрили кордони і повітряне сполучення у зв’язку з епідемією – НСЖУ)
- Перевірте свій страховий поліс. Уряди деяких держав надали рекомендації та застереження щодо візитів до переліку певних країн. Зокрема, йдеться про Міністерство закордонних справ Великої Британії, Державний департамент США та Міністерство закордонних справ Франції. Майте на увазі, що отримання страхових виплат може бути ускладнене або взагалі неможливе.
- Перевірте будь-які існуючі та/або заплановані заборони на в’їзд до місця відрядження. Враховуйте, що додаткові заборони та/або обмеження щодо прибуття іноземних громадян можуть бути вжиті у майбутньому.
- Переконайтеся, що у вас є план дій на випадок надзвичайних ситуацій, враховуючи той факт, що транспортні хаби, окремо взяті регіони та/або цілі країни можуть бути заблоковані та опинитися на карантині в будь-який момент.
- Майте на увазі, що більшість сухопутних пунктів перетину кордонів закриті. Також, враховуйте ймовірні додаткові закриття під час розробки плану на випадок надзвичайних ситуацій.
- Відмовтеся від відрядження, якщо ви захворіли. Більшість міжнародних та регіональних аеропортів, а також інші транспортні вузли запровадили суворі заходи з охорони здоров’я. Пасажири, швидше за все, зіткнуться з обов’язковою перевіркою самопочуття та/або примусовим карантином/самоізоляцією після прибуття.
- Вам слід придбати авіаквитки, які передбачають можливість повного повернення сплачених коштів. За даними Міжнародної асоціації повітряного транспорту (IATA), COVID-19 спричиняє значні фінансові труднощі для багатьох авіакомпаній, і це, як кажуть, сприяло нещодавньому краху найбільшої в Європі регіональної авіакомпанії «FlyBe».
- Майте на увазі, що варіанти транспортних переміщень останніми тижнями значно скоротилися через те, що авіакомпанії скасовують рейси в/з багатьох напрямках. Подальші скасування можливі, оскільки розповсюдження COVID-19 охоплює все більше країн.
- Перевірте актуальну позицію країни прибуття щодо віз через те, що низка країн призупинили дію раніше виданих віз.
- Перевірте, чи не потребує країна прибуття медичних довідок про відсутність зараження COVID-19.
- Надавайте перевагу маршрутам з гнучкими графіками та враховуйте додатковий час на заходи, спрямовані на обстеження здоров’я та контрольні пункти температури в аеропортах. Те ж саме стосується деяких залізничних вокзалів, портів, а також автовокзалів дальнього сполучення.
- Будьте в курсі будь-яких змін правил у країні прибуття. Наприклад, Саудівська Аравія та Росія обмежили доступ до певних аеропортів та терміналів представникам деяких національностей.
- Постійно слідкуйте за місцевими джерелами інформації, щоб вчасно дізнаватися про будь-які обмеження руху в межах міста або країни перебування.
Уникнення зараження
Зараз багато країн практикують форму максимального уникнення особистих контактів. Якщо Вам необхідно відвідати медичний заклад, будинок для догляду за літніми людьми, карантинну зону, ринки для тварин або ферми, заздалегідь поцікавтеся про вжиті там гігієнічні заходи. Якщо у Вас є сумніви – відмовтеся від візиту. Стандартні рекомендації щодо уникнення зараження включають:
- Уникайте тісного контакту (не менше 1 метра) з будь-ким, хто виявляє симптоми респіраторних захворювань – такі, як кашель і чхання. Завжди прикривайте рот і ніс при кашлі та чханні.
- Обміркуйте свій спосіб пересування до місця висвітлення та назад. Уникайте поїздок у громадському транспорті в годину пік і обов’язково обробляйте руки антисептичним засобом після висадки. (CDC рекомендує використовувати дезінфікуючі засоби на основі спирту, що містять понад 60% етанолу або 70% ізопропанолу) Якщо ви пересуваєтеся власним транспортним засобом, майте на увазі, що один інфікований в автомобілі може заразити всіх інших осіб у салоні.
- Журналістам варто пам’ятати про збереження «безпечної» відстані під час опитування тих, хто має симптоми вірусу; людей похилого віку; тих, хто скаржиться на погане самопочуття; тих, хто наближається до осіб, які мають підозру зараження; медичних працівників, які лікують пацієнтів із COVID-19, або працівників у зонах підвищеного ризику.
- Використовуйте спрямовані мікрофони з безпечної відстані, а не петличні. Деякі репортери, які працюють у зонах підвищеного ризику, щодня промивають пильник мікрофона у гарячій воді.
- Регулярно мийте руки гарячою водою з милом. Використовуйте антибактеріальний гель або серветки, якщо гаряча вода та мило недоступні.
- Використовуйте захисні рукавички під час роботи або відвідування зараженого місця – наприклад, медичного закладу. Також можуть знадобитися інші медичні засоби індивідуального захисту – такі, як захисний костюм та захисна маска для обличчя.
- Виперіть одяг на високотемпературному режимі після повернення із зони підвищеного ризику.
- Споживайте тільки термічно оброблене м’ясо та яйця.
- Якщо ви працюєте в медичному закладі, на ринку або на фермі, використовуйте одноразові бахіли чи багаторазові водонепроникні чохли для взуття, обидва з яких необхідно ретельно вимити, щойно ви вийдете з місця підвищеного ризику. Якщо використовуєте одноразові бахіли, то їх слід одразу утилізувати і ніколи не використовувати повторно.
- Якщо ви працюєте в будь-якому місці, де може бути присутній COVID-19, завжди знезаражуйте все обладнання швидкодіючими антимікробними серветками, з подальшою ретельною дезінфекцією. Заздалегідь повідомляйте осіб, відповідальних за зберігання обладнання, про необхідність додаткової процедури дезінфекції під час здання техніки.
- Завжди ретельно мийте руки гарячою водою з милом до, під час та після виходу з зони ураження.
- Якщо у вас з’являються симптоми хвороби, особливо лихоманка або задишка, подумайте, як ви зможете отримати медичну допомогу. Деякі державні органи охорони здоров’я можуть порекомендувати самоізоляцію, щоб запобігти зараженню інших. Якщо ви перебуваєте у сильно зараженій країні, то в переповнених лікарнях ризикуєте зустрітися з хворими на COVID-19, що лише збільшить ймовірність хвороби.
- Завжди дотримуйтесь вказівок місцевих органів охорони здоров’я.
Якщо Ви працюєте в Китаї
- Не відвідуйте ринки чи ферми на ураженій території. Уникайте прямого контакту з тваринами (живими чи мертвими) та їх середовищем. Не торкайтеся поверхонь, які можуть бути забруднені тваринами. Якщо ви працюєте в медичному закладі, на ринку чи на фермі, ніколи не кладіть обладнання на підлогу. Завжди знезаражуйте обладнання антимікробними серветками та проводьте подальшу ретельну дезінфекцією.
- Уникайте близького знаходження біля тварин або кліток з тваринами. Якщо вас вкусила тварина, негайно зверніться до лікаря.
- Ніколи не їжте та не пийте під час контакту з тваринами чи поблизу ринку або ферми.
Захисні маски для обличчя
ВООЗ та Центри контролю та профілактики захворювань дійшли до висновків, що людям без симптомів не потрібно носити маски, окрім випадків коли: є відповідна вказівка місцевих органів влади; Ви знаходитесь у зоні підвищеного ризику – наприклад у лікарні; Ви доглядаєте за людиною з підозрою на інфекцію COVID-19. Якщо Ви носите маску, слід дотримуватися наступних порад:
- У разі необхідності рекомендується віддати перевагу респіраторній масці, а не звичайній «хірургічній».
- Переконайтеся, що маска надійно огортає зону носа і підборіддя, мінімізуючи проміжки. Також, рекомендується тимчасово поголити вуса та бороду.
- Уникайте дотиків до маски і знімайте її лише за гумки. Ніколи не торкайтеся передньої частини.
- Після зняття маски завжди мийте руки з милом та гарячою водою або дезінфікуючим засобом на основі спирту.
- Замініть маску на нову, щойно вона стане вогкою.
- Ніколи повторно не використовуйте маски і завжди одразу утилізуйте використані маски, поклавши їх до герметичного пакета.
- Пам’ятайте, що використання маски – це лише одна зі складових особистого захисту. Наполегливо не рекомендується торкатися рота, носа та очей і регулярно мити руки.
- Не використовуйте бавовняні та марлеві маски.
- Майте на увазі, що захисні маски для обличчя можуть бути в дефіциті і/або різко дорожчати, в залежності від місця перебування.
Після повернення
- Залежно від того, з якого району ви повертаєтеся, вам, можливо, знадобиться побути в самоізоляції. Будь ласка, ознайомтеся з відповідними порадами уряду.
- Відстежуйте актуальну інформацію про COVID-19, у тому числі про запровадження карантину та ізоляції, як у вашому місці проживання, так і в місці відрядження.
Якщо у Вас є симптоми
- Повідомте про це свою команду, керівництво та представників влади.
- Попросіть забезпечити вам спеціалізований транспорт з аеропорту чи іншого транспортного вузла. Не використовуйте звичайне таксі!
- Їдьте додому і дотримуйтеся режиму самоізоляції.
Якщо у Вас немає симптомів
- Продовжуйте стежити за своїм самопочуттям.
- Залежно від рівня зараженості в країні, де ви перебуваєте, слід розглянути можливість ведення записів з іменами та телефонними номерами осіб, з якими Ви контактували протягом 14 днів після повернення. Це допоможе у відстеженні контактів, якщо у вас почнуть проявлятися симптоми.