Як місцеві медіа «креативлять» про коронавірус
У кризові часи увага до традиційних медіа зростає: люди прагнуть отримувати достовірну інформацію з перших рук. Не виняток – і пандемія коронавірусу, під час якої ЗМІ в багатьох країнах наростили аудиторію. А як борються за свого читача, слухача і глядача місцеві медіа в Україні? Не лише лякають, а й роз’яснюють, підбадьорюють, заохочують, розважають. Кілька прикладів Національна спілка журналістів України зібрала для вас у цій публікації.
Журналісти газети «Таврія» (Токмак Запорізької області) цими днями – у вирі подій. «Навіть в умовах карантину не припиняємо випуск газети. Роботи багато ( а коли її у нас не було?), втомлюємося, але втому розганяємо – ні, не кавою, а жартами», – зазначає головна редакторка газети, активістка НСЖУ Людмила Арман. За день до «жорсткого» карантину Людмила разом із сином, журналістом Михайлом Арманом, створили жартівливе відео «Карантин: коли на пікнік не можна, а хочеться». Відеоролик розміщено на платформі YouTube та на сайті газети.
В межах короткого ролика головна редакторка особисто демонструє, як правильно мити руки, як користуватися антисептиком та захищати обличчя і одяг. Вдягнені за всіма санітарними правилами, журналісти влаштовують шашлики на подвір’ї приватного будинку, в колі сім’ї, а не на природі з друзями. «Друзі, земляки! Коронавірус – небезпечна хвороба, тому залишайтеся вдома. Бережіть себе і своїх близьких. І тоді у нас все буде «шашлик», – звертається до глядачів відеоролика головна редакторка «Таврії».
Варто додати, що Людмила Арман була учасницею тренінгу для журналістів «Ефективна медіадіяльність, заснована на правах людини», який відбувся наприкінці минулого року в Запоріжжі. Організаторами тренінгу виступили Програма розвитку ООН в Україні та Національна спілка журналістів України. Під час навчання учасники оволодівали навичками зйомки відео для YouTube. І одразу після повернення до редакцій розпочали активно використовувати набуті знання.
Відвідувачі сайту «Троїцьке.City» (Троїцьке Луганської області) можуть пройти тест «Хто ти в часи коронавірусу: адекват, потенційний розповсюджувач чи панікер?» Попри жартівливий характер і фото котиків, якими щедро проілюстровані запитання, тест спонукає серйозно замислитися над ситуацією. І адекватно реагувати на запроваджені обмеження. А щоб читачі не забули про інші важливі справи, редакція нагадує, у які дні варто відкласти домашню роботу, щоб посадити город за місячним календарем. До речі, місячний календар садівника – публікація, яка традиційно користується підвищеною увагою. Так що не вірусом єдиним нині живе аудиторія місцевих медіа.
«Друзі! Карантинні будні не мають бути однотипними та нудними. Тож доєднуйтеся до журналістської естафети від АБО та оберіть собі тему за смаком! – написала на своїй сторінці у Фейсбуку головна редакторка газети «Сільські новини» і сайту «Троїцьке.City» Марина Животкова.
«Наша редакція у квітні зробить:
1. Пост-опитування: “Що зробите найпершим після завершення карантину?”
2. Фотопідбірка перехожих у масках. Кожен з них розповідає про те, де, як і за скільки придбав маску. Або ж: хто її зробив та з яких матеріалів.
3. П’ять рецептів традиційної кухні міста N, які варто приготувати на карантині», – обіцяє Марина.
Повний перелік 100 «карантинних» ідей для журналістів можна знайти на сайті Агенції розвитку локальних медіа АБО. Серед таких ідей – історія закоханих, які виявилися розділеними через карантин; п’ять рецептів страв із гречки від місцевих господинь та інфографіка про те, які предмети оборобляти антисептиком після повернення додому.
А журналісти інформаційної агенції «Дивись.інфо» (Львів) започаткували проект «Made in Lviv», мета якого – підтримати місцевих підприємців, які прийняли виклик та адаптували свій бізнес під карантинний режим.
«Рубрика «Made in Lviv» – про місцевих підприємців, які, незважаючи на обмеження через карантин, продовжують працювати, трансформуються, стають гнучкими, пристосовуються до обставин і забезпечують львів’ян товарами та послугами, яких потребують люди, дотримуючись всіх правил безпеки, – наголошує виконавча директорка «Дивись.інфо» Олена Паплинська у публікації на сайті агенції. – Підтримуючи місцевий бізнес, ми підтримуємо один одного».
«Перша електронна газета» (Кропивницький) надає читачам актуальну інформацію «Як дезінфікувати квартиру в умовах коронавірусу», створену на основі експертних порад фахівців обласного лабораторного центру. Виявляється, для домашньої дезінфекції можуть згодитися не лише дефіцитні розчини, а й доступні в побуті речовини – навіть кухонна сіль. Хоча ось тут варто було би додати інформацію конкретні пропорції приготування розчинів, спосіб застосування і тривалість дії. Такі подробиці посилили би практичну цінність публікації.
Цими днями місцеві медіа активно використовують соціальні мережі для залучення та утримання аудиторії. Головна світлина на Фейсбук-сторінці «Жмеринської газети» (Вінницька область) ілюструє тотальний карантин у місті. Свіжа публікація на сайті газети розповідає про те, як живуть під час карантину в Йорданії: журналісти поспілкувалися із землячкою Юлією Таха (Юрченко), яка переїхала до Йорданії 8 років тому.
Сайт Жмеринка.City спільно з партнерами, місцевими кафе, організували фотоконкурс #Мій_карантин, у якому взяли участь пів сотні жмеринчан. Голосування за кращі роботи триває до 6 квітня, а на переможців очікують подарунки від місцевих кафе, які здійснюють доставку їжі.
Також на сайті можна знайти добірку відео із Instagram та YouTube, створених місцевими мешканцями під час карантину. Хтось складає вірші, хтось проводить онлайн-тренування чи танцює. Навіть жартівливий кліп із закликом дотримуватись протиепідемічних обмежень записали.
Отже, як знайти шлях до свого читача, слухача і глядача у часи епідемії коронавірусу? Ось кілька порад.
1. Ідіть туди, де зараз є ваша аудиторія. Якщо мешканці району чи міста сидять в інтернеті в соціальних мережах та YouTube, – посилюйте роботу саме в цих форматах.
2. Доведеться витримати шалену конкуренцію за увагу, проте ваша сила – в місцевому контенті, який ви створюєте. Нехай левову частку ваших матеріалів становить інформація про те, що відбувається поруч із людьми, які вас читають, слухають чи дивляться.
3. Подавайте проблему через людські історії та шукайте нестандартні формати, в тому числі ігрові.
4. Створюйте партнерства в часи кризи. З місцевим бізнесом, з волонтерами, з педагогами чи соціальними працівниками. Ваше медіа може стати ключовою ланкою для вирішення місцевих проблем, а це – шлях до зміцнення довіри.
5. Життя мешканців вашого міста чи району не обмежується епідемією. Не варто забувати про інші теми, які хвилюють аудиторію. Вчасно опублікований календар городника спонукає відірватися від тривожних новин. Якщо йдеться про газети, то більшість передплатників отримує одне видання, тож розраховує отримувати всебічну інформацію.
Ліна КУЩ, перша секретар Національної спілки журналістів України.