Як створювати мапи для медійних матеріалів, перевіряти будь-яку інформацію та захистити видання від поширення фейків, легко трансформувати дані у зрозумілі інфографіки через доступні й прості інструменти Google – про усе це йшлося на шести онлайн-тренінгах від Mixer з Романом Тимоцко
Воркшоп відбувся за сприяння Національної спілки журналістів України та Центру журналістської солідарності у Львові. Понад 30 медійників отримали корисні навички по роботі з Google.
Mixer – це платформа для журналістів, репортерів та сторітелерів, яка допомагає у професійному розвитку. А програма воркшопів створена за сприяння Google News Initiative.
Учасники дізналися, як знаходити потрібні результати у Google максимально точно і швидко, як транскрибувати аудіозаписи за кілька хвилин та створювати мапи для медіаматеріалів. Роман Тимоцко розповів про особливості пошуку за допомогою використання двох символів: плюс і мінус (+ -).
– Щоб забрати чи додати потрібні результати використовуйте + або -: наприклад, «бюджет -Шмигаль» дасть усі результати про бюджет, у яких не згадано українського прем’єр-міністра. І навпаки відбувається з «бюджет +Шмигаль», Google підтягне усі результати про бюджет, у яких його згадано, – зауважив Роман.
Для того, аби знайти файли потрібного типу, варто додавати у пошуковий рядок слово «filetype» та тип файлу, наприклад: filetype: pdf.
Окрім цього, на воркшопі розповіли про Pinpoint – інструмент, який допомагає досліджувати та аналізувати великі колекції документів і аудіо- та відеофайлів.
– Після завантаження аудіо- або відеофайлу автоматично розпочнеться його транскрибація. Ви можете використовувати цей інструмент для обробки великої кількості даних, зокрема скановані або навіть сфотографовані документи, pdf-файли тощо, – зазначив лектор.
Також на тренінгах розповіли про особливості Google Trends – публічного web-додатку корпорації Google, який показує, як часто певний термін шукають до загального обсягу пошукових запитів у різних регіонах світу на різних мовах. За допомогою його можна перевірити, що сьогодні найчастіше шукають у Google або як змінюється тенденція пошуку певної теми впродовж місяця.
Про безпеку та фактчекінг для медійників розповіли теж. Щоб перевірити діпфейки учасникам порекомендували використовувати два інструменти:
● Deepware.ai
● Sensity.ai
Також йшлося про особливості використання мап та візуалізацію. Серед програм, які порадили:
- Google Earth – програма, яка дозволяє створювати анімації з будь-якого куточка світу та безкоштовно завантажувати й використовувати за умови належного зарахування.
- Flourish studio – програма, яка дозволяє легко перетворювати дані на приголомшливі діаграми, карти та інтерактивні історії.
– Ми живемо в повністю цифровізованому світі, де різні дані, які нам потрібні, можна знайти в Інтернеті, але виникає питання – як правильно їх шукати? На воркшопі ми дізналися, як правильно ґуґлити, щоб знайти потрібну інформацію в потрібному форматі максимально швидко. Також журналісти часто стикаються з проблемою – люди не дуже хочуть читати великі тексти з великою кількістю статистик та цифр. Нам показали, як круто можна візуалізувати інформацію, щоб людина точно захотіла її прочитати і без проблем в ній розібралася. Ну і звичайно ж безпека, куди без неї? Через те, що журналісти зберігають на своїх ґаджетах величезну кількість інформації, яка може бути цікавою для певних людей, нам потрібно уважно слідкувати та максимально зменшити ризики зламу наших пристроїв, власне, чого ми і навчилися, – зазначає учасниця тренінгу Валерія Маркуш.
Опісля воркшопу медійники отримали стислий конспект тренінгів, який містить у собі усі програми, про які йшлося. Організатори відкрили учасникам величезний спектр програм Google та навчили правильно використовувати сервіси, які точно будуть корисними під час підготовки медіаматеріалів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Львові – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Аліна Штемпель