У Чернівцях за участі Центру журналістської солідарності НСЖУ відбулося навчання, метою якого було з’ясувати значення кібербезпеки в роботі медіа і проблеми, що можуть підстерігати журналістів у повсякденній роботі
– Зараз, коли триває велика війна, максимальна увага в роботі направлена на захист медіапростору від російської пропаганди, блокування каналів поширення дезінформації, протиправного та забороненого контенту. Також, надзвичайно важливим є підвищення медіаграмотності пересічних громадян, а не лише тих, що професійно працюють з інформацією, зменшення впливу пропаганди на суспільство та популяризація безпечного поводження в мережі Інтернет, – розповідає інспектор відділу протидії кіберзлочинам в Чернівецькій області Тарас Мочернюк.
Довіряти варто лише перевіреним джерелам – офіційним та авторитетним, однак треба зважувати, наскільки подана інформація є адекватною, адже всі уразливі до хакерських атак. Найпростіший спосіб – перевіряти інформацію у трьох авторитетних джерелах, але це не має бути якийсь невідомий сайт, який побачили вперше у житті.
Базові поради, які стосуються кібергігієни.
1. Використовуйте складний пароль. Зокрема такий, що:
– містить не менше 8 символів;
– містить літери, цифри, спеціальні символи;
– не містить персоніфікованої інформації (дати народження, номери телефонів, номерів та серій документів, автотранспорту, банківської картки, адреси реєстрації тощо);
– не використовується в будь-яких інших акаунтах.
2. Використовуйте ліцензійні програми та інші програмні продукти. Вчасно і систематично їх оновлюйте. Користуйтеся антивірусним програмним забезпеченням з технологією евристичного аналізу.
3. Здійснюйте регулярне резервне копіювання даних, зберігайте резервні копії на зовнішніх носіях інформації (SDD, HDD тощо) та налаштуйте функцію «відновлення системи».
4. Уникайте використання інтернет-банкінгу електронних платіжних систем, введення автентифікаційних даних під час доступу до Інтернету через загальнодоступні (незахищені) бездротові мережі (в кафе, барах, аеропортах та інших публічних місцях).
5. Не переходьте за сумнівними посиланнями. Зазвичай інфіковані листи надходять електронною поштою. Разом з ними ви можете завантажити вірус.
6. Не під’єднуйте флешки та зовнішні диски, не вставляйте CD та DVD тощо у свій ПК, якщо не довіряєте джерелу. Існують техніки зламування комп’ютера, що спрацьовують ще до того, як відкриєте файл на флешці та до того, як антивірус його просканує.
7. Під час користування інтернет-банкінгом, соцмережами, системами обміну повідомленнями, новинами, онлайн-іграми не відкривайте підозрілі посилання (URL), особливо ті, що ведуть на незнайомі веб-сайти.
8. Переконайтеся у правильності назви необхідного сайту. Один непомітний символ у назві сайту на панелі адреси може означати, що потрапили на фішинговий сайт.
9. Захищайте персональну інформацію:
– зберігайте електронні фотокопії документів (паспортів, нотаріальних свідоцтв та доручень тощо) лише на шифрованих або зовнішніх дисках;
– активуйте двофакторну аутентифікацію всюди, де є можливість;
– вчасно встановлюйте оновлення операційної системи.
10. Якщо маєте криптовалюту – це для вас:
– використовуйте лише відомі онлайн-сервіси крипто-бірж та крипто-гаманців;
– кодові фрази та паролі мають бути надійними та складними;
– значні суми безпечніше зберігати в офлайн крипто-гаманцях;
– не використовуйте криптобіржі як крипто-гаманці;
– Завжди робіть резервні копії гаманців.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС