Як журналістам ефективно використовувати відкриті дані та шукати необхідну інформацію – про це йшлося під час тренінгу-вебінару з перевірки та аналізу відкритих даних від YouControl, який відбувся спеціально для членів НСЖУ.
Провела тренінг експертка із продуктів YouControl, комунікаційниця Асоціації відкритих даних Вероніка Бойко.
Учасники тренінгу – а це медійники з різних регіонів, у тому числі й журналілісти-переселенці, дізналися про те, які відкриті дані нині доступні у продуктах YouControl, як аналізувати інформацію про компанії, ФОП та фізичних осіб, як проводити дослідження, фактчекінг та розслідування з використанням YouControl на прикладах вже наявних матеріалів медійників.
На прикладі одного з підприємств Вероніка Бойко розповіла про можливості пошуку даних на сервісі YouControl, зауваживши, що аналітики компанії збирають дані з усіх відкритих реєстрів та інших баз даних, систематизуючи інформацію, аби пошук був зручним і корисним для журналістів.
Тим більше, що й журналістські роботи є цінними для аналітиків. Так, на сервісі YouControl є спеціальна кнопка, яка дає можливість користувачам перевірити репутацію компаній чи особистостей у у медіа. А їх немало – за даними YouControl, в Україні нині працює 2 млн компаній та 5 млн ФОП.
Сервіс співпрацює з журналістами, і приблизно два 2 роки тому його аналітики почали збирати розслідування дружніх медіа – а їх майже 20. Їхні розслідування додають у сервіс, завдяки чому під час пошуку інформації можна побачити, чи згадувалась певна особа в розслідуваннях і яким чином. Втім, ці матеріали корисні не лише колегам-медійникам.
– Згідно з фінансовим моніторингом, банки під час підписання контрактів або відкриття рахунків юридичним особам мають пересвідчитися, що у компанії нормальна ділова репутація, і медіаджерела також перевіряють. Ваші розслідування або новини, які вони мають критичний фактор – наприклад, компанія змінила директора тощо – мають сенс для банків під час відкриття рахунків для юридичних осіб.
Розповідаючи про нюанси перевірки ФОП, Вероніка Бойко звернула увагу на те, що конкретну фізичну особу-підприємця можна знайти лише, коли відомо її індивідуальний податковий номер. Бо якщо, скажімо, є кілька підприємців-тезок, то система покаже всіх, а як викоремити того, хто потрібен – це інше питання. Персональні дані, такі, як номер паспорта чи ІПН система не видає.
До речі, на відміну від росії, де вся ця інформація – у відкритому доступі.
Втім, завдяки цьому на YouControl можна відстежити, хто з осіб, що працюють на українському ринку, має зв’язки з росією, чи й глибші корені у державі-агресорі.
А ось маючи номер паспорта або диплома, можна перевірити власне ці документи: чи паспорт особи є чинним, чи він не втрачений або викрадений. Можливістю превірки дипломів найчастіше користуються роботодавці, які дізнаються, чи відповідний документ не є підробним.
Звісно, декларації, інформація про авто та нерухомість, фінансова інформація – баланс, актив, пасив, державні тендери, форма-1 і форма-2 квартальні показники тощо є в YouControl, однак Вероніка Бойко звертає увагу, що декларації публічних осіб, які зараз воюють на фронті виведені з відкритого доступу. Як і деяка інша інформація.
Вероніка бойко звернула увагу на те, що деякі державні реєстри вже не працюють, наприклад, податкова вже не оприлюднює інформацію про податкові борги юридичних осіб, про ліцензії, надані організаціям з початку повномасштабного вторгнення тощо. Фінансові звіти партій з початку корона вірусного періоду також не публікуються. Тож на сервісі зазначається, до якої дати наявна інформація. Коли нові дані з’являться у публічному доступі, тоді YouControl також їх додасть.
Медійники можуть скористатися можливостями сервісів, отримавши безкоштовний доступ до сайту після реєстрації за формою на сайті.
– Зазвичай надається доступ на рік, а після заповнення форми-опитування – як ви скористалися цим доступом, відкривається безкоштовний доступ ще на рік. Також можна отримати доступ разово, без підписання меморандуму, скажімо, на два тижні, для підготовки конкретного кейсу. Єдина умова – посилатися на джерело. Ми закликаємо використовувати відкриті дані, хочемо, щоб люди були більш обізнані, що таке відкриті дані, знати, у чому їхня користь, розуміти механізми впливу на нашу економіку, на те, як можна контролювати державні органи. Ми віримо в культуру відкритих даних, – зазначила Вероніка Бойко.
– Сервісом YouControl можна користуватися як для розслідувань, так і для підготовки будь-яких інших журналістських матеріалів. Використовуйте цей інструмент, щоб ваші матеріали були актуальними і достовірними, – зауважила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Інформаційна служба НСЖУ
Фото з фейсбук-сторінки Вероніки Бойко