Майстер-клас «Українські фіксери: локальний контекст і глобальні виклики» для дніпровської аудиторії провів експерт львівської експертної групи Інституту демократії імені Пилипа Орлика Орест Семотюк, який як фіксер працює з 2016 року.
Про це повідомляють у Центрі журналістської солідарності м. Дніпро.
До 24 лютого 2022 року значення слова «фіксер» було відомим серед вузького кола українських воєнних журналістів та фотокореспондентів. З початком повномасштабної агресії Росії Україна стала темою №1 у світових медіа, чимало з яких надіслали сюди своїх кореспондентів і фотографів, а саме слово «фіксер» поступово увійшло у ширший мовний вжиток.
Отже, пояснює Орест Семотюк, fixer— людина, яка щось залагоджує чи полагоджує, тобто «фіксить».
Чому саме журналісти-фіксери часто користуються великим попитом? Тому що іноземні журналісти цінують українських колег через їхню подвійну експертизу як у нормах журналістики, так і в контекстах і мовах їхніх країн.
Якщо ж ви плануєте поповнити ряди фіксерів, дослухайтесь до практичних поради:
–оцініть свої можливості, чи готові ви впоратися з класичними завданнями фіксера:концептуалізація розповіді (story); логістика; комунікація з джерелами / інформаторами; переклад; захист і безпека журналіста (safeguarding);
– відділіть політичні уподобання від робочих питань;
– реально оцініть свої знання іноземної мови, щоб мати змогу достовірно і повно перекласти журналістові необхідну йому інформацію;
– детально обговоріть всі деталі співпраці і зафіксуйте домовленості у договорі, щоб уникнути непорозумінь у майбутньому.
Перед поїздкою фіксер повинен оцінити всі ризики і відповісти на запитання:
– Чи достатньо я маю інформації про місце, куди я їду?
– Чи ризик є виправданим з погляду матеріального інтересу?
– Чи є технічна можливість бути на зв’язку?
– Чи морально і фізично готовий до поїздки?
Подбайте про засоби захисту, одяг, аптечку, обладнання.
1. Особлива увага – цифровій безпеці. Зробіть «велике прибирання» інформації про себе, особливо в соціальних мережах – видаліть фотографії та коментарі політичного чи релігійного змісту. Подбайте про заміну вашого справжнього імені на псевдонім у профілі Facebook.
2. Документи (+ксерокопії) складіть у мішечках на блискавці. Серед них паспорт, дійсний щонайменше протягом 6 наступних місяців; прескарта/акредитація; медична картка з групою крові і алергіями; міжнародна карта вакцинації; міжнародні водійські права; дорожні карти й плани міст; місцева/міжнародна валюта: невеликі номінали, в кількох кишенях.
3. Під час роботи у небезпечній зоні остерігайтеся сторонніх очей. Уникайте роботи спиною до вікна. Використовуйте для комп’ютера «фільтр інформаційної безпеки». Не забувайте вийти зі своєї електронної пошти або облікового запису соціальної мережі. Видаліть історію своїх переглядів.
Фіксерам-початківцям бажаємо успіхів. Будьте відповідальними та обережними!