5 грудня керівництво Європейської федерації журналістів виступило із заявою щодо ліквідації телеканалу «Белсат». Одним з ініціаторів цієї заяви є позиція Асоціації польських журналістів. ЄФЖ засуджує дії керівництва Польщі по закриттю телеканалу «Белсат».
В заяві говориться, що Європейська федерація журналістів рішуче засуджує внутрішній тиск на журналістів білоруськомовного телеканалу «Белсат», що працює з Польщі. Канал є дочірнім підприємством TVP, польського громадського мовника. Перетворення «Белсату» на білоруську редакцію «Центру програм іноземними мовами TVP» має відбуватися таким чином, щоб зберегти повну незалежність редакції та її операційні можливості, які значною мірою постраждали».
Нагадаємо, після оголошення про різке скорочення бюджету та реструктуризацію, яка суттєво обмежує виробничі потужності та автономію телеканалу «Белсат», польська влада вирішила замінити директора телеканалу Олексія Дзікавіцького, який вирішив піти після 17 років служби, на Аліну Коушик, учасницю тіньового кабінету Світлани Ціхановської. Керівника білоруської редакції «Белсату» Ігоря Кулея після інтерв’ю з новим директором було звільнено з посади, а журналіста, який брав інтерв’ю, Сергія Підсасонного, несправедливо звинуватили та залякали.
У серпні найбільші білоруські медіаорганізації – Білоруська асоціація журналістів (БАЖ) і Press Club Belarus направили прем’єр-міністру Польщі Дональду Туску лист із проханням зберегти «Белсат». Попри це звернення потужність мовлення «Белсату» буде скорочена з 18 годин на добу до 6 годин на добу, а редакція «Белсату» буде об’єднана з редакцією TVP World.
«Зі скороченням річного бюджету до 4,2 мільйона євро каналу «Белсат» загрожує фактична ліквідація», – сказала Йоланта Гайдаш, президент Асоціації польських журналістів.
«Реструктуризація «Белсату» не може бути використана як привід для невиправданих санкцій і залякування журналістів, – заявив генсек ЄФЖ Рікардо Гутьєррес. – Цей неприйнятний тиск має припинитися негайно. Ми закликаємо польську владу та нове керівництво «Белсату» утриматися від репресій щодо журналістів, які виконують свою роботу, та зберегти незалежність і автономію «Белсату», незважаючи на серйозні обмеження його можливостей…»
Президент польської СДП та директор польського Центру моніторингу свободи преси Йоланта Гайдаш заявила, що «Асоціація польських журналістів, Центр моніторингу свободи преси рішуче протестують проти ліквідації незалежного телебачення «Белсат». Ми також звертаємося до всіх відповідальних осіб та інституцій з проханням вжити заходів для підтримки роботи цієї станції на рівні, відповідному її важливості. За 18 років свого існування телеканал «Белсат» став важливим інструментом реалізації принципів свободи слова, журналістської незалежності та плюралізму ЗМІ в країнах Східної Європи, насамперед у Білорусі та Росії. Знищення цього каналу є скандальним порушенням цих основоположних принципів для сучасних держав і нехтуванням прав людини…»
«Скандал і ганьба – це найм’якші слова, які можна вживати, якщо говорити про дії ліквідаторів щодо цієї станції та людей, які там працюють» – підсумувала Йоланта Гайдаш.
3 грудня низка депутатів сейму разом із творцем телеканалу «Белсат» Агнешкою Ромашевською-Гузи на спеціальній пресконференції в Сеймі звернулися до прем’єр-міністра Дональда Туска та міністра закордонних справ Радослава Сікорського з проханням не ліквідовувати єдине незалежне білоруське телебачення, тобто «Белсат». Керівництво суспільного телебачення з каналом TVP, під владою якого в Польщі 12 місяців тому було знищено суспільні медіа, не зреагувала на цю вимогу.
Йоланта Гайдаш наголошує, що телебачення «Белсат» пов’язувало різні кола політиків і населення, завдяки чому Польща могла впливати на Схід, оскільки транслювала інформацію білоруською, українською та російською мовами, незалежно від східних урядів.
Вона наголошує:
«Як приклад наведемо долю однієї молодої журналістки цього каналу, яка зараз відбуває 8 років ув’язнення, а точніше колонії, Катерини Андрєєвої. У листопаді 2020 року 27-річну Катерину заарештували разом з іншою журналісткою Дарією Чульцовою, якій тоді було 23 роки. Катерина і Дарія транслювали акцію протесту в Мінську, коли тисячі білорусів вийшли на вулиці своїх міст, протестуючи проти вбивства опозиціонера Романа Бондаренка. Під час демонстрації відбулися сутички з міліцією. Затримано близько тисячі білорусів. Дівчата вели пряму трансляцію цього протесту для «Белсату». За це їх заарештували і обох засудили до двох років позбавлення волі, Дарію і Катерину спочатку також до двох років, але потім Катерині висунули додаткове звинувачення у «державній зраді» і суд засудив журналістку до восьми років в’язниці. Про сам процес багато чого невідомо, оскільки слідство було таємним, а засідання проходили в закритому режимі.
Дар’я встигла відбути покарання і виїхала з Білорусі, її подруга досі перебуває у в’язниці. А Катерина – молода заміжня жінка, яка була щаслива лише рік. Її позбавили цього щастя лише тому, що з балкона однієї з квартир у Мінську вона знімала і транслювала для польського телебачення «Белсат» репортажі про протести таких самих білоруських громадян, як вона. Kaтерина вірила в Польщу, вона вірила, що кожен має право отримувати інформацію, вивчати та ділитися нею. І тепер Польща знищує цю роботу, за яку вона має провести свою молодість у в’язниці. 8 років ув’язнення – це все життя для молодої жінки.
Таких, як Катерина, сьогодні багато в білоруських тюрмах. Серед них наразі 28 журналістів, у тому числі аж п’ятнадцять репортерів і операторів, які співпрацюють із «Белсатом». Що їм каже керівництво Польщі, коли воно так необдумано і легковажно закриває цей незвичайний телеканал, відомий у всій Європі?»
3 грудня Telewizja Polska підтвердила інформацію про те, польське телебачення в стані реформування об’єднало свої іншомовні канали в одну організаційну структуру під робочою назвою Центр іноземних програм. Новий підрозділ базується на існуючих каналах – TVP World і Telewizja Belsat. Бюджет телеканалу «Белсат» на наступний рік становить 18 мільйонів злотих, що означає фактичну ліквідацію цього каналу, повідомила на спеціальній пресконференції колишня директорка цього каналу Агнешка Ромашевська-Гузи, ініціатор і головний організатор цього проекту. «Белсат» був заснований в 2007 році як частина польського громадського мовника Telewizja Polska. Від початку його співфінансувало Міністерство закордонних справ Польщі за підтримки урядів кількох європейських країн та ряду фундацій. Після агресії Росії проти України всі показники та вимірювання впливу «Белсату» різко зросли. Охоплення зростали щомісяця, а дослідження підтвердили, що кожен другий працюючий білорус користувався «Белсатом». Чи справді знищення цієї унікальної в європейському масштабі станції є інтересом Польщі?
Незадовго до «реформи» «Белсат» уже був мультимедійною платформою, що складалася з білоруського телебачення та російськомовного каналу «Вот Так», а також 13 каналів YouTube та інтернет-порталів 4 мовами: білоруською, російською, польською та англійською, а також ряду профілів у соціальних мережах, таких як Facebook, Instagram або колишній Twitter. До березня 2024 року «Белсат» транслював близько 21 години програм на добу білоруською, російською та українською мовами. Оригінальні програми станції були підготовлені майже 300 співавторами – журналістами, які мешкають у пострадянських країнах, а також видавцями, менеджерами та технічними працівниками в Польщі. За 18 років існування станція випустила майже 200 документальних фільмів, а її програми отримали близько 80 нагород на міжнародних фестивалях. Від початку існування телеканалу журналісти «Белсату» створювали свої програми білоруською мовою, що було важливою відмінною рисою каналу в медіапросторі Білорусі. «Белсат» послідовно працював над популяризацією цієї мови не лише через її постійну присутність в ефірі, а й через популяризацію білоруської літератури та підтримку освітніх ініціатив. Проте запрошеним до студії гостям дозволили обирати між білоруською та все ще домінуючою російською мовою.
«Пишучи ці слова, я дивлюся на фотографію усміхненої, красивої журналістки Катерини, зроблену до її арешту, – говорить Йоланта Гайдаш. – Я не знаю, як вона виглядає сьогодні і в якій колонії в Білорусі вона зараз перебуває. Ціна, яку вона платить за свою професію журналіста, величезна. Сподіваюся, що історія і польська держава притягнуть до відповідальності ліквідаторів TVP, які замість допомоги таким, як вона, сьогодні залишають їх без підтримки в руках східних мучителів».
Інформаційна служба НСЖУ за матеріалами польської СДП