«Звільнення Алсу робить нас ще більш рішучими, щоб забезпечити свободу трьох інших журналістів «Радіо Свобода», жорстоко ув’язнених у Білорусії та окупованому Росією Криму. Ми не заспокоїмося, доки всі наші несправедливо затримані журналісти не будуть удома. Журналістика – це не злочин», – заявив президент корпорації Радіо Свобода Стівен Капус. Зокрема йдеться про фрілансера проекту Крим.Реалії Радіо Свобода Владислава Єсипенка.
Як повідомлялося, засуджену в Росії журналістку Татаро-башкирської служби «Радіо Свобода» Алсу Курмашеву, журналістів Евана Гершковича та Володимира Кара-Мурзу звільнено в Росії в процесі масштабного обміну ув’язненими між Росією та країнами Заходу.
Зокрема 22 липня стало відомо, що Верховний суд російського Татарстану визнав Алсу Курмашеву винною у поширенні так званих «фейків» про російську армію та засудив її до шести з половиною років колонії. Справа надійшла до суду з грифом «таємно» та розглядалася у закритому режимі.
Президент «Радіо Свобода» Стівен Капус заявив: «Ми вітаємо новину про звільнення Алсу Курмашевої та вдячні американському уряду та всім, хто невпинно працював, щоб покласти край несправедливому поводженню з нею з боку Росії. Алсу стала мішенню, тому що вона була американською журналісткою, яка просто намагалася подбати про члена родини у Росії. Вона не зробила нічого поганого і вже точно не заслужила несправедливого поводження та примусової розлуки з сім’єю та колегами».
Як повідомило видання “The Moscow Times” із посиланням на джерело, у рамках обміну ув’язненими із Заходом Росія може звільнити ще від 20 до 30 осіб.
Нагадаємо, що 10 березня 2021 року в Криму затримали фрілансера Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода) Владислава Єсипенка. Росія звинуватила його у «зв’язках з українськими спецслужбами» і «зберіганні та перевезенні боєприпасів».
Єсипенко засудили до 5 років позбавлення волі у колонії загального режиму та штрафу у розмірі 110 тисяч рублів. Російське звинувачення вимагало для Єсипенка 11 років позбавлення волі. Сам Єсипенко стверджує, що російські силовики його катували, зокрема електричним струмом, домагаючись неправдивих показів.
У Міністерстві закордонних справ України назвали «політично вмотивованим» винесений Єсипенку вирок.
Звільнення журналіста на багатьох заходах вимагає Національна спілка журналістів України.
Держдепартамент США також засудив російський суд та вирок Єсипенку, назвавши його «ще одним прикладом зловживань російської окупаційної влади у Криму». У лютому 2024 року президент Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода Стівен Капус зустрічався у Києві з українським президентом Володимиром Зеленським. Однією із тем бесіди стало питання звільнення Владислава Єсипенка. Ми віримо, що Владислав Єсипенко, Ірина Данилович, та всі інші журналісти, поневолені Росією, так чи інакше будуть звільнені.
Інформаційна служба НСЖУ