До Дня військового журналіста головна редакторка газети «Вперед» Світлана ОВЧАРЕНКО нагороджена відзнакою Міністерства оборони – медаллю «За сприяння Збройним Силам України». Вручав медаль заступник Міністра оборони Ігор Старобінський.
Бахмут – місто на Донеччині – зовсім поруч з лінією зіткнення, війна тут поняття не абстрактне, люди відчувають її близькість щодня. І про будні цього прифронтового регіону постійно розповідає очолювана Світланою Овчаренко газета «Вперед».
– Сприймаю нагороду не як особисту, а як відзнаку роботи всього нашого колективу, – наголошує пані редакторка. – Разом з колегами ми з номера в номер тримаємо читача в курсі всіх подій, що відбуваються не тільки в житті мирного населення, а й військових. Ми поруч з війною і відчуваємо її, можливо, більше, ніж на віддалених від бойових дій територіях. І ми бачимо свою місію, щоб розповідати про українську армію людям, щоб вони більше і краще знали про тих, хто боронить Україну.
Те, що нас прирівняли до військових журналістів, свідчить про правдивість і оперативність у поданні інформації нашими журналістами, про їхню небайдужість і уміння розповісти про тих, хто захищає всіх нас від підступного ворога.
СІМЕЙСТВО ГАЗЕТ «ВПЕРЕД» І «ВЗГЛЯД».
Газета «Вперед» минулого року перетнула межу свого 100-річчя. Нині в редакції поряд з редактором працюють троє журналістів, дизайнер, бухгалтер, водій. Своїм дружним колективом вони щотижня видають навіть не одну, а дві газети – «Вперед» і «Взгляд», які й під час карантинних обмежень не пропустили жодного випуску. Отже, читач у Бахмуті має добрий вибір за уподобаннями і гаманцем.
«Вперед» – це 24 шпальти А3 ексклюзивної місцевої інформації. А ще в газеті є телепрограма, реклама й оголошення, яких нині, на жаль, не дуже густо. «Взгляд», який передплачують ті, хто хоче трохи зекономити на пресі,– це 16 сторінок А4. Видання, як каже редакторка, розраховано більше для відпочинку, і тут поряд з програмою ТБ публікуються житейські історії, розповіді про відомих людей, поради, рецепти, кросворди.
Поряд з коштами за передплату і рекламу заробляють у редакції, укладаючи угоди з новоутвореними органами місцевої влади на висвітлення їх діяльності.
«ВПЕРЕД» У СІРІЙ ЗОНІ
У редакції розповіли, що журналісти бувають у прифронтових районах, у так званій сірій зоні. Колись вони одними з перших цивільних, буквально наступного дня після звільнення, були в Світлодарську. Згадують:
– Приїхали з повним багажником наших газет. Люди, які місяцями не бачили української преси і не мали доступу до новин з України, не ховали сліз, коли брали нашу газету в руки. Вона була для них однією з перших ластівок свободи від окупантів.
Потім ще неодноразово передавали з військовими по п’ятдесят примірників своєї газети у сіру зону – в Зайцеве, Майорськ, Жованку, інші села і селища, куди не доходять українські газети, а іноді навіть немає українського телебачення. Молодь з тих місць виїхала, старше покоління, як правило, інтернетом не користується, в деякій місцевості люди й досі отримують здебільшого інформацію з потойбіччя. І, коли до них приходить українська газета, її передають з хати в хату, читають і обговорюють. Газета асоціюється у людей з поверненням до нормального мирного життя.
«БУЛАВА»
Поряд з матеріалами про мирні клопоти і радощі в житті міста та району в газеті «Вперед» публікують розповіді про військових, є на сторінках часопису нариси, інтерв’ю, що розповідають, які сильні, добрі, красиві душею бійці захищають Україну від ворога, як чекають їх дома батьки, дружини, діти.
А на момент ротації у місті військових підрозділів поряд зі своєю газетою впередівці допомагають готувати спеціальні видання для військових. Так чотири роки тому з’явилася газета для 54-ї бригади «Булава». Саме працівники «Вперед» розробили її унікальний макет, верстали і передавали її номери до друкарні.
Працювали над випусками на волонтерських засадах: у позаробочий час допомагали заступникам командирів підрозділів з морально-патріотичної роботи і прес-офіцерам готувати матеріали. А потім самі ж забирали видрукуваний номер і привозили у місто власним транспортом. Військовим залишалося тільки оплатити друкарські послуги.
– Тут, близько до лінії фронту, ми бачимо, які стомлені окопним життям, обстрілами, холодом взимку і спекою влітку прибувають військові на чергову ротацію. Тому старалися підбирати матеріали, які піднімають настрій і бойовий дух. Було в газеті багато розповідей про геройські вчинки на лінії вогню, про бойових побратимів, про дівчат і жінок, які воюють поруч, хлопці вітали друзів, писали вірші, – розповідає Світлана, тепло посміхаючись від спогадів про таку творчу співпрацю усього невеличкого колективу.
***
Разом зі Світланою Овчаренко медаллю «За сприяння Збройним Силам України» також відзначені головний редактор НТРК «ІРТА» Анна Сиротіна з Луганщини, начальник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Донецької облдержадміністрації Тетяна Тюріна і начальник відділу інформаційно-мультимедійних проєктів цього управління Євген Гончаренко, директор департаменту масових комунікацій Луганської облдержадміністрації Альбіна Кушелева.
При цьому заступник міністра оборони Ігор Старобінський подякував журналістам та співробітникам інформаційних управлінь військово-цивільних адміністрацій за співпрацю та підтримку ЗСУ і побажав успішної роботи, творчого натхнення, миру і благополуччя.
Ольга Войцеховська