Мирноградська міська газета «Родной город» – єдине на Донеччині видання, яке виходить систематично, майже без перерв. Читачі не отримували свою газету лише два тижні після початку повномасштабної російської агресії і наприкінці квітня-на початку травня 2022 року, коли працівники редакції за закликом влади виїхали з Мирнограда. Було налагоджено роботу в нових умовах, і з 13 травня газета виходить безперебійно. Нещодавно НСЖУ фінансово підтримала видання.
– Ми провели передплатну кампанію на перше півріччя 2023 року, – розповідає головний редактор «Родного города» Максим Забєля. – Враховуючи, що з нашого краю виїхало не менше половини населення, результати непогані – з 4,7 тисяч попередньої передплати ми зберегли більше 3 тисяч передплатників! Звісно, ці тиражі не можна порівнювати з довоєнними 6-6,5 тисячами, але все одно вважаю це досягненням. Поки є передплатники – працюємо!
Із плином часу та загостренням економічної кризи, викликаної війною, певні фінансові запаси, які мала редакція, закінчилися, а ціни на друкарські послуги – зросли. Крім того, військовій адміністрації Мирнограда зараз не до підтримки газети. Тож «Родной город» намагається виживати, залучаючи грантову допомогу.
– На жаль, потенційні донори здебільшого відмовляють, бо наше місто – занадто близько до зони бойових дій, – каже редактор. – Грантові проєкти розраховані на 6 місяців і більше, і грантодавці відповідають, що не впевнені в тому, що ми зможемо весь цей час працювати. Дієву підтримку отримали лише від Національної спілки журналістів України, яка профінансувала друк номера від 3 березня 2023 року. Спілка, навпаки, вважає, що наша наближеність до фронту підвищує наше значення для України і української журналістики. Хочу від імені колективу подякувати передусім керівництву НСЖУ, її голові Сергієві Томіленку, і донорським організаціям, які співпрацюють зі Спілкою і розуміють, наскільки важливо наразі підтримати українських журналістів, зокрема, тих, які в умовах війни працюють наближено до фронтових територій.
Максим Забєля каже, що, насправді, роботу видання організовано так, що це дозволяє йому і бути постійно присутнім у Мирнограді, і забезпечувати відносну безпеку трудовому колективові.
– Увесь час частина колективу залишається в Мирнограді, а частина – поза його межами, – пояснює редактор. – Ми з колегою-журналісткою проводимо таку собі вахтову ротацію: вона десять днів відпрацювала в Мирнограді й поїхала в Дніпро, тепер у Мирнограді працюю я. І так виїжджаємо в місто по черзі. Вдячні Центру журналістської солідарності НСЖУ, який надав нам два захисні комплекти для поїздок у небезпечну зону.
Прильоти в Мирнограді – звичайна річ. Але, на щастя, багато людей із міста виїхало, тож ворог часто влучає в пусті будинки. Звісно, майна шкода, але жертв таким чином стає менше.
– Мабуть, якби я весь час залишався в Мирнограді, то різниця в його стані була б не так помітна. А коли маєш можливість виїхати, а потім повертаєшся, то щоразу бачиш, як нищать твоє місто, – каже редактор. – Крім того, заходи безпеки щоразу стають жорсткішими, а населення – більш бентежним. Хоча, з іншого боку, ми з 2014 року вже звикли до обстрілів. Це, звісно, погано. Але ми не втрачаємо оптимізм і, попри будь-що, віримо в Перемогу!
Підтримка видань на прифронтових та деокупованих територіях – серед головних пріоритетів НСЖУ в 2023 році.
– Завдяки сприянню міжнародних благодійників Спілці вдалося профінансувати випуск принаймні одного номера понад двадцяти газет у зоні, наближеній до фронту або російського кордону, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Ми постійно повторюємо: журналісти – важливі! Важливі тому, що важлива правда, яка без журналістів і засобів масової інформації залишається прихованою від людей! Не повинно бути так, щоб у людей, яких окупанти позбавили спокійного життя, нормального побуту, часто – професії, здоров’я і життя близьких людей, не залишилося ще й права отримувати оперативну, об’єктивну, правдиву інформацію. Саме заради того, щоб це право зберегти, і працюють в Україні журналісти!
Економічна довідка
Мирноградська міська газета
«Родной город»
Регіон поширення:Мирноград та населені пункти Покровського району Донецької області
Редактор: Максим Забєля