Провідні національні та регіональні ЗМІ – загалом понад 130 редакцій і окремих журналістів – взяли участь в унікальному творчому конкурсі «Журналісти проти епідемії», який ініціювала напередодні Дня журналіста Національна спілка журналістів України.
«Журналісти важливі» – це гасло, під яким наймасовіша журналістська організація України згуртувала колег у складний час епідемії, переконливо засвідчив рівень творчих доробків конкурсантів.
У номінації «Краща журналістська акція» переможцем визнано телеканал «Центральний»(Полтава) – акція«Оnline уроки «Навчаємося вдома».
Творчу роботу «Центрального» голова НСЖУ Сергій Томіленко назвав креативною і цікавою. Він наголошує:
– Журналісти не йдуть на самоізоляцію. Вони – на інформаційнійпередовій. Професійний конкурс мав єдиний акцент – «Журналісти проти епідемії». І ми хотіли відзначити зусилля саме тих журналістів, тих ЗМІ, які на сьогодні виконуютьдуже важливу роботу: інформують і організовують людей на боротьбу з епідемією.
Відзначаємо щирий внесок телеканалу в допомогу нашому стривоженому через епідемію суспільству пережити нинішні складні реалії. «Центральний» – телеканал, де відчутні імпульси доброти і підтримки. І його навчальний серіал дійсно дуже цікавий і креативний.
Про ідею і можливості online уроків розповів генеральний директор телеканалу «Центральний» Олег Зонтов:
– Коли Міністерство освіти анонсувало online уроки для п’ятих – одинадцятих класів, ми в колективі порадилися і дійшли висновку, що зможемо заповнити прогалину в дистанційному навчанні учнів початкової школи – організувати на базі шкіл Полтави зйомку уроків для перших і других класів. Ідею подали наші ж співробітники, у яких є діти молодшого шкільного віку.І які на собі відчули труднощі з навчанням під час карантину.
Тим більше, у нас з’явилися можливість знайти для уроків вікна в сітці мовлення. У період пандемії ми зберігаємо новинно-інформаційний блок, але змушені згорнути зйомки всіх розважальних програм. Також не посилаємо знімальні групи у місця масових скупчень. Це означає, що кількість продукту власного виробництва значно скоротилась, і в ефірній сітці виникає проблема дефіциту якісного контенту.
Сказано – зроблено. Олег Зонтов провів перемовини з управлінням освіти виконкому Полтавської міськради. Там задум телевізійників сприйняли дуже позитивно. І тут же спільно зі співробітниками методкабінету були визначені чотири базові школи, де ці online уроки знімали. Потім спеціалісти методкабінету разом з кращими учителями молодших класів розробили методику адаптованого для телебачення уроку. Стояло завдання підготувати до ефіру такі уроки, щоб привернути увагу дітей до вивчення навколишнього світу, щоб розвивати у нихматематичні навички, вчити читати і писати, знайомити з кращими літературними зразками.Особливий наголос зробили на інтерактивних уроках, потреба в яких була найвідчутнішою. І для учителів, і для телевізійників це був новий, але водночас, цікавий досвід.
Транслювали уроки згідно зі шкільною програмою навчання протягом місяця,усього в ефір було видано понад 50уроків. Успішно заповнивши прогалину в onlineнавчанні на всеукраїнському рівні,припинили свій проєкт тільки коли в Міносвіти запустили трансляцію уроків для молодших класів на республіканських каналах.
Розкладуроків публікували на сайті «Центрального», а звідти його поширювали навчальні сайти і чати. Географію трансляції не обмежили Полтавщиною: через цифру уроки транслювали на Київ, а через супутник – на всю Україну. А ще, окрім трансляції по телебаченню, уроки викладали в YouTube, Facebook. Там фіксували до 50 тисяч і більше переглядів кожного уроку.
При цьому варто сказати, що під час карантину телеканал «Центральний» безкоштовно надає свій власний відеоконтент для трансляції іншим мовникам. Після прем’єри в ефірі телеканалу online уроки для перших – других класів викладали у вільному доступі.
– Чи багато дублів доводилося знімати? – запитуємо в Олега Зонтова. – Адже одна справа – коротке інтерв’ю, інша справа – академічна година уроку, коли учитель весь час в кадрі – розповідає, демонструє якесь наочне приладдя. Це не так легко для людини, що не звикла працювати в кадрі.
– Дійсно, вчителям було складно вести урок у незвичному середовищі, – каже очільник «Центрального». – Як сказала учителька молодших класів Ольга Хвостенко полтавської школи № 5,головною проблемою стало, те, що не вистачало контакту з дітьми. Коли вчитель бачить реакцію на розповідь, відчуває, що треба повторити, на чому наголосити, що дітей зацікавило більше і т.д.Але вчителі наголошували, що такі уроки дають можливість не припиняти навчальний процес, діти тримаються на плаву, опановуючи навчальну програму.
Учителі швидко опанували себе перед камерами, наші журналісти допомогли їм зручно розмістити все необхідне для зйомки, і ми працювали майже без дублів. А далі працювала наша професійна і дружна команда журналістів, операторів, монтажерів, які видавали в ефір дійсно якісний продукт. Щоб зняти один урок, працювали мінімум три оператори з камерами, ведуча, яка створювала оболонку до уроку, плюс режисер і монтаж. Загалом, над кожним уроком працювали десь до десяти людей.
А що onlineурокителеканалу «Центральний» у непростий карантинний час були дійсно цікавими і потрібними, засвідчили численні відгуки, коли дорослі дякували журналістам за увагу до потреб їхніх дітей, за допомогу в освоєнні шкільної програми. А діти, за словами телеведучої Ірини Яременко, і після завершення проєкту продовжують надсилати їй листи з подяками, поробки, які вони робили під час уроків. Серед вдячних батьків і голова Полтавської обласної організації НСЖУ Євген Лопушинський, який зазначив:
– У нашій родині швидкопереконалися в корисності проєкту «Навчаємосявдома»: моя донька із задоволенням дивилася уроки і навчалася за допомогою вашого телеканалу. І я особисто вважаю, щоцей проєкт є успішним. Вітаю телеканал «Центральний» із новою звитягою і бажаю не зупинятися на досягнутому.
Дякували глядачі і вчителям, адже школярики отримали можливість, сидячи вдома, вчитися і отримувати знання.Їхні дні стали цікавими і насиченими, а батьки отримали орієнтир, як допомогти своїм дітям освоювати шкільну програму.
На завершення розмови Олег Зонтов зазначив:
– Звичайно, ніщо не може замінити безпосереднє спілкування вчителя і дитини, особливо в початковій школі. Для дитини і так школа – новий етап її життя з новими порядками і обов’язками. І тому безпосереднє спілкування з учителем і однолітками дуже важливі для соціалізації дітей. Але в екстремальних умовах пандемії online уроки стали необхідними не тільки для навчання, вони єднали дітей зі школою, з широким світом. Школярі і їхні батьки відчули, що про них пам’ятають і піклуються.
Участь у цьому творчому конкурсі ще раз підтвердила дуже важливу тезу: журналісти важливі, бо від них залежать усі ті настрої, які панують зараз у суспільстві.А наша перемога в конкурсі ще раз підтверджує: всі зміни, які відбулися останнім часом на телеканалі «Центральний», стали можливими завдяки потужній, креативній, творчій команді.
Ольга Войцехівська.