Так було у січні-2021.
Несвоєчасна доставка газет на уже давно стала проблемою для друкованих ЗМІ по всій Україні. Херсонщина не стала винятком. І, коли ситуація з Укрпоштою дійшла до краю, обласна організація Національної спілки журналістів України. обговоривши проблеми з доставкою на своєму позачерговому засіданні правління, звернулася з листами до столичного керівництва і обласної дирекції Укрпошти, Кабінету міністрів України, Херсонської обласної ради та облдержадміністрації.
У листі чітко сказано, як із закриттям стаціонарних поштових відділень у селах настав повний колапс: у всіх районах без винятку обурені передплатники вимагали від редакцій пояснень, чому передплачені газети приносять лише через декілька днів після їх виходу або й не приносять взагалі. Розрекламовані керівництвом Укрпошти пересувні поштові відділення часто не тільки не доставляють газети до двору, а взагалі не дотримуються графіків відвідування сіл.
Також зазначалося, що через несвоєчасне оформлення поштою доставних карток з вини поштовиків на початку року виник хаос з доставкою, на абонентів, котрі передплатили газету онлайн, картки не були не оформлені і протягом трьох тижнів січня. Газети привозять на місця, але за адресами передплатників не доставляють, бо листоноші не знають кому. Вкрай погано доставляється періодика у маленькі села, де немає поштових відділень.
Обласна організація НСЖУ наголосила: «Фактично, місцеві газети стали заручниками логістичних прорахунків та недолугого керівництва «Укрпошти» – ненадійного партнера і монополіста на ринку доставки періодики, що знищує друковану пресу. Просимо вжити невідкладних заходів для підтримки і захисту інформаційного простору Херсонщини. Від цього залежить рівень інформаційної безпеки країни».
РЕДАКТОРИ НЕ ДУЖЕ ВІРИЛИ В ПОЗИТИВ ЗУСТРІЧІ З ПОШТОВИКАМИ.
Після такого листа-звернення в лютому в.о. директора Херсонської дирекції «Укрпошти» Тетяна Морозова, її заступник, керівники відділів, котрі курують питання доставки та передплати періодики, юрист зустрілося з видавцями області.
Інформація керівниці про закриття поштових відділень, скорочення листнош і заміну їх розміщеними в кількох точках області 73 пересувними бригадами позитиву у зустрічі не додали.
За словами відповідального секретаря обласної організації НСЖУ Любові Брусик, редактори Анатолій Жупина з Херсона, Тетяна Підгородецька зі Скадовська, Ірина Терлецька з Чаплинки, Любов Рудя з Горностаївки, Світлана Павліченко з Великої Лепетихи висловлювали великі претензії до поштовиків. Говорили про те, що через порушення графіків газети (і не тільки місцеві) доставляються несвоєчасно, трапляється, у віддалені села газети взагалі не привозяться, розповсюджене явище – періодика не потрапляє до двору, тиражі залишаються у сільському магазині, приміщенні старостату, сусідів чи ще деінде, губляться через плутанину, потім не довозяться.
Місцевих листонош у ході реорганізації звільнили, а ті, що приїжджають з пересувними відділеннями, не знають територію сіл, людей. Редактори зазначали: там, де залишились стаціонарні поштові відділення, місцеві листоноші, ситуація набагато краща.
До того ж, дивувала закритість поштовиків: редакції не можуть добитися не тільки погодження з поштою графіків руху пересувних відділень, а менеджери на місцях взагалі відмовляються давати інформацію щодо цих графіків. Пояснювали закритість тим, що вони не уповноважені, а секретність маршрутів пов’язана з перевезенням пенсійних коштів. За сімома замками були й контакти з регіональними менеджерами. Редактори зазначають, що курйоз ситуації полягав у тому, що ці графіки руху пересувних відділень, розмістили на стендах у приміщеннях всіх ОТГ. Чому для редакцій це має бути закритою інформацією, вони второпати не можуть.
Скаржилися редактори й на те, що керівництво Укрпошти не хоче й слухати про те, що існуючі договори є кабальними. Через невизначеність окремих пунктів видавці не можуть добитися в суді відшкодувань чи штрафних санкцій за порушення договірних умов.
Любов Брусик розповіла, що редактори спочатку не дуже й вірили в конструктивність зустрічі з Тетяною Морозовою, бо мали неприємний досвід спілкування з попередником. Колишній керівник обласної дирекції Укрпошти взагалі не бажав спілкуватися – до нього неможливо було потрапити на прийом, він не брав телефонної трубки, а його секретарка ніколи з ним не з’єднувала.
І все-таки вони хотіли почути відповідь на запитання: «Що керівництво обласної дирекції робить для того, щоб поліпшити ситуацію?». І вперше за тривалий час вони її почули.
КРИГА СКРЕСЛА? ХОЧЕТЬСЯ ВІРИТИ.
Тетяна Морозова, не забувши нагадати, що пріоритетним для Укрпошти залишається все-таки доставка пенсій, товарів, ліків, повідомила:
– Ще триває тестовий період і ведеться коригування роботи пересувних відділень, але з урахуванням пропозицій з місць переглянуто графіки доставки газет у 120 населених пунктах області. Тепер передплатники отримують їх у четвер-п’ятницю-суботу замість вівторка-середи наступного тижня.
Також вона сказала:
– Ми готові до діалогу, до співпраці, вас чуємо, робимо зміни. Визнаємо, що на посади регіональних менеджерів, працівників пересувних відділень почасти потрапляють непідготовлені люди. Дехто з них був звільнений (нова людина працює, зокрема, у Новотроїцькому), і цей процес, очевидно, триватиме й надалі. Всі звернення до працівників пошти не залишатимуться без уваги. І на всіх наших нарадах постійно наголошується: газети треба доставляти своєчасно і приносити до двору.
Тепер усім редакторам було надано графіки доставки газет, контактні дані спеціалістів обласної дирекції, регіональних менеджерів, керівників пересувних відділень.
Слова Тетяни Морозової про те, що є перші зрушення на краще підтверджує видавець газети «Гривна» Михайло Новицький, який сказав, що у нього немає претензій до Херсонської дирекції «Укрпошти». Значне поліпшення ситуації відзначає і редактор газети «Вісник Олешшя» Анатолій Полуфакін. Побувавши в районах розповсюдження обласної газети «Новий день» її редактор Анатолій Жупина також відзначає зміни на краще. А в газеті «Нове життя» з Іванівки, тираж якої становить близько 1300 примірників, а район поширення компактний, організували власну доставку – розвозять передплатникам власним автомобілем.
Любов Брусик каже, що такі повідомлення, де редактори розповідають про налагодження доставки преси, надходять від більшості редакцій. Але проблеми з поштою минулого року, коли люди не отримували газету вчасно або й зовсім могли не отримати, дуже далися взнаки на передплаті. Тиражі скоротилися дуже відчутно: десь на десятки, а десь і на сотні примірників.
– Навіть традиційно потужні газети втратили по кількасот примірників свого накладу, і важко сказати, на чому деякі редакції тримаються, – ділиться наболілим пані Брусик. – Особливо проблемно стало після проведення територіальної реформи, коли перекроїли райони. Тепер частина редакцій залишається поза районним центром, а з новоутвореними ОТГ, які самі ще не завжди увійшли в хороший робочий ритм, контакти налагоджуються досить непросто. Отже фінансова підтримка у вигляді угод на висвітлення майже відсутня, реклама також в аграрній Херсонській області не дуже додає в редакційні каси. Уже доволі часто в редакціях немає транспорту, залишаються двоє-троє співробітників, що явно не на користь змісту публікацій. Про коронавірус, про котрий стільки говорено-переговорено, годі вже й казати.
***
Втратити інформаційне поле області, що межує з анексованим Кримом, як виявилося, доволі просто – байдужі чиновники Укрпошти і територіальна реформа з коронавірусом швидко впоралися, щоб зрізати тиражі. Відновлювати втрачене буде складно, але необхідно. Варто тільки об’єднати зусилля всіх політиків і чиновників. Так вважають редактори Херсонщини, і з цією думкою не можна не погодитись.