ШУКАЛИ ВИХІД. І ТАКИ ЗНАЙШЛИ.
Є в Черкасах ТРК «Ільдана». Її поява на медійному полі України не зовсім стандартна, бо створювалася не завдяки, а наперекір обставинам, в яких опинилися три заслужених журналісти України після скорочень на Суспільному.
– Ставши не потрібними (як нам сказали – за токсичність), ми змушені були шукати вихід своїй енергії, своїм проєктам, – розповідає колишня перша заступниця гендиректора Філії ПАТ «НСТУ» «Черкаська регіональна дирекція», а нині виконуюча обовязки генерального директора «Ільдани» Валентина Рабцун. – Тоді наш колишній генеральний директор Михайло Калініченко за підтримки місцевих бізнесменів заснував студію «Ільдана». А ми – група однодумців – пішли разом з ним. Спочатку, поки не мали ліцензії на мовлення, працювали як продакшн студія: виготовляли фільми і програми на замовлення, що транслювалися на телеканалах області. Згодом подали документи на конкурс Нацради з питань телебачення і радіомовлення і виграли. У 2018 році «Ільдана» отримала ліцензію на мовлення, і сьогодні це приватна регіональна телерадіокомпанія, що веде мовлення у форматі Т2 та в кабельних мережах як у самих Черкасах, так і майже по всій території області.
КОЛИ ВЛАСНИК ДБАЄ ПРО ІНФОРМПОЛЕ ЧЕРКАЩИНИ.
Цікава «Ільдана» тим, що її власник – не олігарх, що диктує свої умови і задає тон мовленню, як це відчувається на відомих всеукраїнських каналах. Її власник – місцева аграрна корпорація «Дніпро» з Чорнобаївської ОТГ, що взяла на себе всі витрати по телекомпанії.
– Ці люди не могли змиритися, що телевізійне інформаційне поле Черкащини залишається без місцевої інформації, – поділилася пані Валентина. – Вони підтримали наш проєкт і взяли на себе все фінансування нашої роботи – від отримання ліцензії на мовлення до закупівлі обладнання і зарплат співробітникам.
На запитання, чи відчувається диктат власника – відповідь:
– «Ніколи! Дякувати Богу, в редакційну політику власники «Ільдани» не втручалися і не втручаються. Навпаки – коли готуємо передачі на сільськогосподарську тематику, час від часу ми самі напрошуємося до спеціалістів «Дніпра», щоб приїхати і підготувати матеріал, отримати кваліфіковану консультацію для передачі з сільгосптематики тощо.
ХЛІБ ДАРЕМНО НЕ ЇДЯТЬ.
Якщо зайдете на сайт «Ільдани», знайдете сторінки її журналістів у Фейсбуку і на Ютубі, то зрозумієте, що шістнадцять її співробітників хліб даремно не їдять. Бо й у ці карантинні місяці тут іде безперервний і насичений потік актуальної інформації, де оперативність аж ніяк не шкодить якості.
Забезпечують новинні блоки п’ятеро журналістів і троє операторів. І всі вони, окрім підготовки новин, мають ще й авторські програми. Багато це чи мало, краще можуть знати колеги-телевізійники. Але наскільки відомо, штати колишніх ОДТРК були в рази більшими.
Окрім щоденної інформаційної програми «У фокусі подій», в ефір виходять програми «Крок до читача», «Якщо чесно», «Тема тижня», «Наші люди» «Постаті», дитячі програми. Всі вони різні за тематикою, і кожна з них має свого зацікавленого глядача. А журналісти стараються не зупинятися на тому, що є, а удосконалюють програми, роблять їх цікавішими і сучаснішими.
Наприклад, програма «Якщо чесно» виходить нині у форматі дискусії журналіста «Ільдани» з гостем студії, коли політики і господарники, представники різних структур отримують не завжди зручні запитання і чесно відповідають. Тепер в телекомпанії ідуть далі: обладнали приміщення для нової студії, куди планують запрошувати на дискусію з гостем студії колег-журналістів з інших ЗМІ. Це має бути цікаво і гостро, розширить діапазон обговорюваних проблем.
ВИРУЧАЄ СПІВПРАЦЯ З КОЛЕГАМИ.
Має «Ільдана» 24 години мовлення, але власним продуктом заповнені шість години на добу, і, як каже Валентина Рабцун, в умовах covid-19 навіть ці години наповнювати буває досить проблемно.
Окрім того, «Ільдана» за угодою про обмін інформаційним продуктом транслює програми медіагрупи «Правда ТУТ». Також, транслюючи європейські новини, успішно співпрацюють з німецькою Deutsche Welle, яка готує програми для українського мовника.
Співпрацює «Ільдана» з регіональними студіями Черкащини.
Валентина Рабцун про це розповідає так
– Коли створювалося Суспільне, там виявся дуже специфічний підхід до відбору інформації – фактично регіональне мовлення залишилося за бортом. Ми ж уклали угоди з кількома місцевими телекомпаніями Черкащини, і тепер по черзі, по днях тижня у нас ці телекомпанії виходять в ефір. А їхні програми розповідають, що знакового в їхньому регіоні області відбулося за тиждень. Поки що це Канів, Умань, Сміла, Жашків, але робота в цьому напрямку не припиняється. Ми прагнемо, щоб збільшити кількість партнерів і ще повніше розкривати життя Черкащини.
СКЛАДНЕ ПИТАННЯ – КОШТИ.
Традиційне і одне з неприємних на сьогодні запитань: «Чи заробляєте кошти?».
Валентина Рабцун не криється:
– Заробляємо, але тільки частку – близько третини необхідних для роботи телекомпанії коштів. Зараз трохи більше заробили під час виборів до місцевих рад, але в звичайному режимі через карантин гроші на рекламі заробляти стало дуже складно. По-перше, підприємства, установи, підприємці через проблеми у виробництві стали менше рекламувати свої товари і послуги. А до того ж, реклама з телебачення більше переміщується в інтернет. Отже фактично телекомпанія перебуває на утриманні «Дніпра».
І НАСАМКІНЕЦЬ…
Чи мають зворотний зв’язок з глядачем?
Тут усе – як у всіх. Зворотний зв’язок – це телефонні дзвінки, спілкування на сайті, в соціальних мережах на сторінках журналістів «Ільдани». Люди діляться враженнями, буває – підтримують, трапляється – критикують і підказують. Буває, що й тему цікаву порадять. В «Ільдані» до голосу свого глядача прислуховуються, дякують людям за небайдужість.