Національна спілка журналістів України випустила спеціальне видання “Судилища над правдою в Криму: історії 20 українських журналістів, які зазнали російських репресій”. Це перше комплексне дослідження, яке розкриває механізми фабрикування кримінальних справ проти медійників на окупованому півострові.
“Цей збірник – результат багатомісячної роботи українських журналістів, членів НСЖУ та експертів, які провели детальний правозахисний аналіз сфальсифікованих справ проти професійних і громадянських журналістів у Криму”, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Куратором підготовки видання став секретар НСЖУ, відомий кримський журналіст Микола Семена, який сам зазнав переслідувань з боку російської влади.
Видання містить історії 20 журналістів, серед яких Владислав Єсипенко, Наріман Джелял, Ірина Данилович та інші. Кожен з них зазнав переслідувань через свою професійну діяльність. Їх звинувачували у “тероризмі”, “шпигунстві” та інших надуманих злочинах.
“Для абсолютної більшості таких переслідувань окупаційна влада використовує надумані приводи та фальсифіковані докази, нерідко отримані від самих затриманих журналістів під примусом та катуваннями”, – пояснює правозахисниця Дар’я Свиридова. “Зробивши будь-яку нелояльність для наших громадян в окупації фізично небезпечною, Росія майже знищила незалежну журналістику і правозахист на Кримському півострові”.
До збірника увійшли аналітичні матеріали провідних правозахисників – Тетяни Печончик (Центр прав людини ZMINA), Дар’ї Свиридової (АО “AZONES”) та Сергія Зайця (ГО “Інститут розвитку регіональної преси”). Експерти розкривають, як російська окупаційна влада використовує псевдоправові механізми для придушення свободи слова.
“Ми хочемо показати світу, що переслідування журналістів у Криму – це системна політика окупаційної влади. За кожною справою стоять долі конкретних людей, які постраждали лише за те, що виконували свій професійний обов’язок”, – підкреслює Сергій Томіленко.
Видання підготовлене НСЖУ за підтримки шведської організації Civil Rights Defenders в рамках проєкту з підвищення обізнаності про російські воєнні злочини проти журналістів.
Національна спілка журналістів України закликає міжнародну спільноту посилити тиск на Росію для звільнення всіх незаконно ув’язнених журналістів та припинення репресій проти представників медіа в окупованому Криму.
Видання “Судилища над правдою в Криму: історії 20 українських журналістів, які зазнали російських репресій” скачати можна тут
u-fokusi-krym-na-sajt_compressed
Дискусія з цього приводу: