Свідчення представників медіа, які було зібрано в межах проєкту «Розстріляна свобода слова», Національна спілка журналістів України передала ініціативі «Трибунал для путіна».
102 історії, які лягли в основу 25 телесюжетів та 77 відеоінтерв’ю, розповідають про журналістів, котрі стали безпосередніми жертвами російської агресії. Хтось побував у полоні, як Олег Батурін із Херсона, хтось під обстрілами в умовах надзвичайної небезпеки рятував себе та родину з уже оточеного Маріуполя, як Олена Калайтан, комусь російські військові спалили редакцію, як Марії Комар з Бородянки…
Зібрані НСЖУ матеріали доповнять велику базу даних про воєнні злочини росіян, яку створює ініціатива «Трибунал для путіна». Домовленостей про це досягнуто під час зустрічі голови НСЖУ Сергія Томіленка й першої секретаря НСЖУ Ліни Кущ із представниками ініціативи «Трибунал для путіна» – Сергієм Мовчаном (Українська Гельсінська спілка з прав людини) і Олександрою Романцовою (Центр громадянських свобод).
– Найголовніше – щоб усі злочини було названо своїми іменами, щоб ці злочини розслідували національні та міжнародні правоохоронні структури, з подальшим винесенням рішень, – наголосила Олександра Романцова.
Вона додала, що надзвичайно важливо захистити справедливість щодо працівників медіа, яких піддано нападам, адже воєнні злочини щодо медійників найчастіше є наслідком того, що вони сумлінно виконують свої професійні обов’язки.
– Ми збираємо свідчення українських журналістів, аби російські воєнні злочинці були покарані, – у свою чергу наголосив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
На його переконання, про всі зібрані історії має дізнатися якомога більше людей в усьому світі, аби жодний російський воєнний злочин не був забутий та не залишився без покарання. Для цього найважливіші фрагменти зі свідчень зараз перекладають англійською мовою та за підтримки міжнародних партнерів розповсюджують в інших країнах.
Крім того, Сергій Томіленко дав оцінку ініціативі «Трибунал для путіна», охарактеризувавши її як дуже потужну.
– Ми розраховуємо на захист журналістів і водночас об’єднуємо зусилля з авторитетними правозахисниками. Будемо й далі організовувати просвітницькі заходи для колег, щоб кожен із нас мав необхідні навички для документування воєнних злочинів. Цього потребує пам’ять героїв багатьох журналістських матеріалів, – наголосив очільник НСЖУ.
Проєкт «Розстріляна свобода слова» («Привернення уваги української та міжнародної аудиторії до серйозних порушень прав людини та злочинів проти журналістів та ЗМІ, вчинених Російською Федерацією») реалізується Національною спілкою журналістів України за підтримки шведської правозахисної організації «Civil Rights Defenders». Щоб зібрати 102 історії, творчій групі НСЖУ знадобилося пів року. Наразі всі свідчення доступні на сайті НСЖУ та на ютуб-каналі Спілки. Відбувається презентація матеріалів проєкту в регіонах України. Такі заходи вже пройшли в Кропивницькому та Черкасах.
Інформаційна служба НСЖУ