Міжнародна солідарність та постійний тиск на росію – єдиний шлях до звільнення українських журналістів з ворожого полону. Про це заявив голова парламентського комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Ярослав Юрчишин, який долучився до розширеного засідання Правління Національної спілки журналістів України 3 липня прямо з Парламентської асамблеї ОБСЄ у Фінляндії.
– Коли я очолив комітет Верховної Ради з питань свободи слова, одним із ключових пріоритетів, і можна сказати, базовим пріоритетом, ми визначили визволення всіх цивільних журналістів, – підкреслив депутат.
За словами Юрчишина, на цей момент список підтверджених, верифікованих цивільних журналістів, затриманих росією, складається з приблизно 29 осіб (за даними НСЖУ – 30 осіб, – Ред.)
– Це число не є остаточним, ми постійно отримуємо додаткову інформацію, особливо з окупованих територій. Росія далі продовжує незаконне затримання, фактично порушуючи всі міжнародні стандарти, переслідування журналістів, – зазначив він.
Водночас є й позитивні результати.
– З позитиву – нам спільно вдалося щонайменше 5 наших колег звільнити, – повідомив Юрчишин, особливо відзначивши визволення кримського журналіста Нарімана Джеляла після засудження у 2022 році, який був обміняний у результаті складної процедури.
Депутат згадав і трагічні випадки, зокрема загибель журналістки Вікторії Рощиної, до долі якої «вкрай важливо привернути увагу світу, щоб такого більше не повторилося». За його словами, колеги Ірина Данилович, Ірина Левченко, Дмитро Хилюк перебувають у дуже тяжкому стані, і навіть немає чіткої інформації про місце їх утримання.

Юрчишин підкреслив важливість роботи Національної спілки журналістів України як партнера Європейської федерації журналістів.
– Ви маєте прямий контакт з журналістами інших країн. Надзвичайно важливі позиції не лиш міжнародних структур, а й національних спілок, які впливають на уряди, щоб вони активніше тиснули на Росію щодо звільнення українських журналістів, – сказав Ярослав Юрчишин.
Як приклад ефективності такої роботи він знов навів визволення кримського журналіста Нарімана Джеляла.
– Найцікавішим є вплив таких, здавалося б, «нехрестоматійних» країн, як наприклад, Туреччина, яка сама має проблеми з свободою слова. Але водночас на міжнародній арені вреа готова виступати посередником. Звільнення відбулося за сприяння турецької влади та безпосередньої участі українських журналістів. Ми переконуємося, що про тих, про кого говорять, все-таки вдається домовитися. Про тих, про кого говорять менше, домовитися набагато складніше, – констатував голова комітету, наголосивши на важливості постійного висвітлення теми.

Ярослав Юрчишин закликав журналістську спільноту продовжувати системну роботу задля визволення колег з полону.
– Основним ворогом української свободи слова, української журналістики є росія. Основним нашим досягненням буде, коли кожен український журналіст, який зараз перебуває в полоні, повернеться додому. Коли всі цивільні, всі військовослужбовці повернуться додому, – сказав він.
Депутат подякував за вже зроблену роботу та закликав бути активними у спілкуванні з партнерами.
– Дуже прошу бути активними у спілкуванні з вашими партнерами в національних спілках журналістів, в міжнародних спілках журналістів. Просто під час ваших персональних контактів з журналістами та партнерами – постійно наголошуйте на цій темі, – сказав Юрчишин.

Голова НСЖУ Сергій Томіленко, який також є членом Керівного комітету Європейської федерації журналістів, у продовження виступу пана Юрчишина наголосив, що адвокація звільнення українських журналістів із полону залишається пріоритетною темою у регулярних контактах Спілки з національними журналістськими організаціями європейських країн.
Виступаючи з міжнародного майданчика, Юрчишин передав вітання спілчанам.
– Тут згадують про українських журналістів, про вашу сміливість, про вашу фаховість, – сказав він.

3 липня 2025 року відбулося розширене засідання Правління Національної спілки журналістів України, в якому взяло участь понад 50 представників керівних органів організації. Основними питаннями порядку денного стали: виконання пріоритетних напрямів діяльності НСЖУ у 2025 році (безпека журналістів, підтримка полонених, допомога прифронтовим медіа), діяльність мережі Центрів журналістської солідарності, підтримка регіональних медіа, а також організаційні питання щодо створення нових регіональних структур у Одесі. Учасники одноголосно ухвалили заяву про солідарність з українськими журналістами в російському полоні та резолюцію про необхідність системної підтримки місцевих медіа.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: