Національна спілка журналістів України (НСЖУ) за підтримки ЮНЕСКО відкрила новий Центр журналістської солідарності (ЦЖС) у прифронтовому Харкові. Два інших прифронтових ЦЖС вже більше року успішно працюють у Запоріжжі та Дніпрі.
Створена за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів та ЮНЕСКО, мережа ЦЖС має першочергову мету – надавати ефективну підтримку журналістам, фрілансерам, блогерам та асоційованому персоналу ЗМІ, які працюють у складних умовах війни, що триває в Україні. Ці центри служать життєво важливими хабами, які допомагають журналістам виконувати свої професійні обов’язки на передовій, включно з районами, які зазнали російських ракетних атак. Крім того, вони пропонують тренінги з безпеки та психосоціальну підтримку для працівників ЗМІ, які постраждали внаслідок російської агресії.
Харківський Центр журналістської солідарності, що складається з представників місцевого ІА «Вісті», привносить практичний досвід і глибоке розуміння реалій роботи в прифронтовій Харківській області. За сприяння НСЖУ центр було забезпечено необхідним технічним обладнанням, зокрема і генератором, наданим ЮНЕСКО минулого року. Цей генератор забезпечує енергетичну безпеку, та є важливим елементом для безперебійної роботи центру.
«Дуже добре, що тепер у Харкові буде місце збору для тренінгів, обміну досвідом, роботи та спілкування для представників ЗМІ різного профілю, зокрема фрілансерів, блогерів та фіксерів. Насамперед, ми плануємо проводити тренінги з безпеки, сесії з психологічної та юридичної допомоги», – розповідає координаторка Харківського ЦЖС Анна Черненко.
Відкриття харківського Центру є частиною стратегічної трансформації мережі Центрів журналістської солідарності, яка працює з квітня 2022 року. Усі шість Центрів отримали оновлену методологію та стратегію роботи. Тепер, з оновленим фокусом, мережа ЦЖС адаптується до пріоритетності підтримки українських та іноземних журналістів у прифронтових регіонах, а також відновленні діяльності ЗМІ у цих регіонах.
Під час відкриття харківського Центру журналістської солідарності голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, координаторка мережі ЦЖС Ліна Кущ та Костянтин Григоренко, головний редактор місцевого ЗМІ з Ізюма, виступили по онлайн-відеозв’язку. Пан Григоренко зазначив, що відкриття харківського ЦЖС є дуже важливим кроком, оскільки через постійні ракетні обстріли їхній регіон страждає від відсутності електроенергії та зв’язку. Він поділився своїм багатим особистим досвідом використання коворкінгу ЦЖС у Львові, де отримав технічну, гуманітарну та навчальну підтримку. Цей період збігся з його статусом внутрішньо переміщеної особи (ВПО) під час окупації рідного міста.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко відзначає ефективність центрів: « На жаль, війна триває вже майже два роки. Наша мережа центрів журналістської солідарності довела свою ефективність. Завдяки міжнародній підтримці вже надала безпекову, організаційну, освітню, психологічну, юридичну та іншу підтримку тисячам журналістів, які працюють в Україні. Зараз наша мережа трансформується, щоб надавати підтримку журналістам там, де це найбільш актуально».
Підкреслюючи важливу роль Міжнародної програми ЮНЕСКО з розвитку комунікації (IPDC) і Японії у фінансуванні цього проекту, Тауфік Джелассі, помічник Генерального директора ЮНЕСКО з комунікацій та інформації, підтверджує непохитну відданість ЮНЕСКО. «ЮНЕСКО прагне надавати постійну підтримку журналістам в Україні, щоб забезпечити їхню важливу місію суспільного інтересу, а саме збір і поширення надійної, точної, а іноді й життєво необхідної інформації в умовах війни. Центри журналістської солідарності відіграють вирішальну роль у цьому відношенні через спектр послуг, які вони надають. ЮНЕСКО вітає посилення уваги до задоволення потреб журналістів, які знаходяться поблизу передової».
Для тих, хто хоче дізнатися більше про Харківський ЦЖС, можна звертатися до координаторки Анни Черненко за телефоном +38 095 421 5477. Однак з міркувань безпеки адреса центру не розголошується.
Про мережу ЦЖС
Мережа Центрів журналістської солідарності запрацювала у квітні 2022 року у трьох містах Західної України (Львів, Івано-Франківськ, та Чернівці). У липні 2022 року відкрито головний центр мережі в Києві та додатково створено фронтові центри у Дніпрі та Запоріжжі. Харківський центр – це третій прифронтовий ЦЖС.
Про ЮНЕСКО
ЮНЕСКО є організацією ООН з питань освіти, науки та культури. Вона сприяє миру та безпеці, міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. Вона є координатором Плану дій ООН з безпеки журналістів та проблем безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і медіапрацівників, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Веб-сайт ЮНЕСКО: www.unesco.org/en/ukraine-war