До Міжнародного дня прав людини, який відзначається 10 грудня, Міжнародна Федерація Журналістів (МФЖ) оприлюднила списки ув’язнених і вбитих журналістів у 2021 році. За статистикою Федерації, з 1 січня 2021 року було вбито 45 журналістів, а 365 перебувають у в’язницях. Відповідні дані були опубліковані на сайті МФЖ.
Ці 2 списки підкреслюють поглиблення кризи в журналістиці, коли права і свободи журналістів знаходяться під постійною загрозою в багатьох регіонах світу. Станом на 10 грудня 2021 року, 365 журналістів все ще перебувають у в’язниці. Для порівняння у минулому році цей показник склав 235 осіб. Серед лідерів антирейтингу – Китай (102 журналісти), Туреччина (34), Білорусь (29).
Репресії проти медіа-професіоналів в авторитарних режимах, у тому числі масові арешти журналістів у М’янмі, Білорусі, Азербайджані та Гонконгу, є причиною зростання кількості колег, які сьогодні перебувають за ґратами.
Кількість вбитих журналістів і співробітників ЗМІ, зафіксованих МФЖ у 2021 році, зменшилась порівняно з минулим роком: 45 вбивств проти 65 у 2020 році. Серед країн за кількістю убивств, Афганістан (9), Мексика (8), Індія (4) та Пакистан (3).
Також, МФЖ засудила нову форму масового стеження за журналістами, а саме високотехнологічний шпигунський пристрій Pegasus, який використовувався для втручання у комунікації тисяч людей, у тому числі журналістів.
Навіть єдина рідкісна позитивна подія для журналістів, присудження Нобелівської премії миру 2021 року двом журналістам, Марії Рессі та Дмитру Муратову, стало нагадуванням про жертви, які вони принесли під час служби свободі преси та демократії у своїх країнах, як і багато їхніх колег по всьому світі.
«Світова спільнота має звернути увагу на зростаючу кількість порушень прав журналістів і свобод ЗМІ по всьому світу», – сказав генеральний секретар МФЖ Ентоні Белланджер. – Ці списки журналістів, які перебувають у в’язниці, та вбитих колег є очевидним доказом умисних дій, які мають на меті придушення незалежного висвітлення. Вони також вказують на порушення основоположного права населення на доступ до точної, об’єктивної та справедливої інформації. В свою чергу, це є необхідною умовою для функціонування інклюзивного суспільства та справжнього управління за згодою». Міжнародна Федерація Журналістів повторно закликає Організацію Об’єднаних Націй прийняти Конвенцію про безпеку журналістів, щоб заохочувати, захищати та гарантувати безпеку працівників ЗМІ в мирний час і під час збройних конфліктів, а також для забезпечення їхньої здатності вільно та незалежно виконувати свою професію в сприятливих умовах, не зазнаючи переслідувань, залякування чи фізичних нападів