Чи не єдиним представником ЗМІ, який особисто був присутнім при облавах на кримських татар і судах над ними, є Антон Наумлюк – авторитетний історик, журналіст та правозахисник. Він активно займається висвітленням випадків порушень прав людини в окупованому Криму та присвячує цьому спеціальні рубрики українського видання судової журналістики «Грати», головним редактором якого він є. У межах онлайн-курсу НСЖУ для журналістів «У фокусі – КРИМ» Антон Наумлюк виступив спікером вебінару на тему «Особливості судової журналістики. Специфіка висвітлення «кримських» процесів». Захід відбувся 9 листопада та зібрав понад 70 учасників: журналістів національних і регіональних ЗМІ, а також студентів та викладачів факультетів журналістики Маріупольського державного університету та Одеської юридичної академії.
Відриваючи навчальну сесію, голова НСЖУ Сергій Томіленко нагадав, що 9 листопада минає 5 років як з’явилося повідомлення від ФСБ РФ, що «диверсионно-террористическая группа Минобороны Украины, готовившая диверсии на военных объектах Крыма, задержана в Севастополе». Малися на увазі так звані «севастопольські терористи», а насправді колишні співробітники Севастопольського центру сприяння вивченню геополітичних проблем і євроатлантичного співробітництва „Номос” і водночас журналісти заснованого Центром часопису „Чорноморська безпека” Дмитро Штибліков та Олексій Бессарабов. Переслідування незалежних голосів у окупованому півострові є системним. Спілка журналістів висловила солідарність цим та іншим політичним вʼязням Криму.
Переслідування українських журналістів, громадянських кримськотатарських журналістів, звичайних українців і кримських татар окупаційною російською владою мають бути в центрі уваги українських медіа. І саме увага до судових процесів, документування злочинів є внеском журналістів у захист прав людини.
Відомий український журналіст, куратор і безпосередній ініціатор навчальної ініціативи «У фокусі – КРИМ» Микола Семена наголосив на вебінарі, що судова журналістика – це особливий вид журналістики. Хоча б тому, що права журналіста, який перебуває в залі судового засідання, відрізняються від прав журналіста, який присутній, скажімо, на мітингу.
Про свою роботу в Криму, про перешкоди в діяльності, про абсурдні звинувачення неугодних окупаційній владі кримчан, про провокації російських спецслужб проти кримських татар, тортури над затриманими, про принципи роботи над кримськими темами розповів спікер Антон Наумлюк. Він переконаний: місія журналіста, як і адвоката, – боротися за справедливість.
На думку Наумлюка, в Криму з політичними справами найкраще працює адвокатка Лілія Гемеджі, котра захищає права українських політвʼязнів, зокрема кримських татар. Вона знає, як взаємодіяти з журналістами, щоб це було на користь її підзахисних і загалом прав людини.
У свою Чергу Лілія Гемеджі, котра теж взяла участь у роботі вебінару, поділилася зі слухачами думками, як адвокату і журналісту вибудовувати довірливі стосунки, як співпрацювати. З її досвіду, журналістський матеріал буде цікавий лише тоді, коли журналісту цікава тема. Якщо ж матеріал з суду для нього лише формальний обов’язок, матеріал буде сухим і не зацікавить читача.
Онлайн-курс для журналістів «У фокусі – КРИМ» є ініціативою Національної спілки журналістів України у партнерстві з Європейською федерацією журналістів. Курс із 10 зустрічей розповідає про досвід та методику висвітлення проблем окупованого українського півострова. Партнерами онлайн-курсу є кафедри журналістики українських університетів.
З матеріалами курсу можна ознайомитися на сайті НСЖУ за тегом «У фокусі – КРИМ», відео зустрічей публікуються на сторінках Спілки журналістів у мережах Фейсбук та Youtube.