Журналісти і родичі незаконно репресованих жителів Криму, що перебували біля будівлі Кримського гарнізонного військового суду в Сімферополі 25 жовтня 2021 року, вчергове зазнали зумисних та незаконних переслідувань. Ще до прийняття Апеляційним військовим судом у російському селищі Власиха, який розглядав справу «Червоногвардійської групи» Хізб ут-Тахрір шляхом відеоконференцзв’язку про допуск слухачів до перегляду процесу суду, були затримані понад два десятки родичів та троє журналістів, через неправдиве звинувачення у порушенні атиковідного режиму, хоч вони були в масках і на соціальній відстані один від одного. Навпаки, затримані були примусово поміщені в поліцейський автобус, де якраз саме антиковідні норми і порушувались через скупчення людей.
Поліцейський через посилювач звуку зачитав їм указ «глави Республіки Крим» від 17 березня 2020 року № 63-У «Про запровадження режиму підвищеної готовності…», а також про неприпустимість порушення закону та необхідність дотримуватись санітарних протиепідеміологічних норм.
Після закінчення його промови приблизно об 11 годині 20 хвилин, десятки силовиків у камуфляжі, що очікували осторонь, грубо заштовхали присутніх у заздалегідь підігнаний автобус. При цьому кореспонденти «Грани.ру» та «Кримської солідарності», повідомляли поліції, що вони журналісти, показували посвідчення, прес-карти, письмові завдання редакції, а також спеціальний одяг з написами «Преса», але їх також схопили поліцейські. Це були журналісти Зідан Аджикелямов, Руслан Параламов та Длявер Ібрагімов. Їх незаконне затримання було кваліфіковане присутніми адвокатами як незаконне перешкоджання в роботі журналістів при виконанні завдання редакції і своїх професійних обов’язків. Усіх затриманих привезли до відділу поліції «Центральний» на вулиці Футболістів у Сімферополі. При цьому на адвоката Едема Семедляєва, який мав захищати права затриманих, незаконно склали протокол за статтею 19.3 КпАП РФ за нібито не виконання вимоги поліцейського, який вимагав від нього… повністю роздягтися. Це пряме перешкоджання професійній адвокатській діяльності та позбавлення права на захист затриманих.
Нагадаємо, учасників червоногвардійської групи затримали 14 лютого 2019 року за підозрою у тероризмі. 3 листопада 2020 року Південний окружний військовий суд засудив фігурантів справи «Червоногвардійської групи» Рустема Емірусеїнова до 17 років позбавлення волі, Ескендера Абдулганієва – до 12 років та Арсена Абхаїрова – до 13. Всіх звинувачують у приналежності до забороненої в Росії політичної ісламської партії «Хізб-ут Тахрір», яка рішенням Верховного суду РФ в 2003 році була внесена до списку терористичних. В Україні та інших країнах світу організація діє без обмеження на рівні національних законодавств. Захист і самі підсудні називають процес сфабрикованим. Звинувачення мотивується матеріалами прослуховування, знайденими у фігурантів справи книгами та свідченнями прихованих свідків.
Парадокс! Вже після затримання журналістів та родичів підсудних суд селища Власиха дозволив їм бути присутніми в залі і запросити п’ятьох слухачів до зали суду. Але присутні цих рішень не дочекалися через дії силовиків.
Це далеко не поодинокий випадок незаконного переслідування родичів підсудних та журналістів у Криму. Це порушення законних прав громадян та професійних прав і обов’язків журналістів спостерігається в Криму під час кожного засідання так званих судів, які розглядають політично мотивовані справи жителів Криму, незаконно звинувачених шляхом фальсифікації доказів у «злочинах», яких не здійснювали.
Національна спілка журналістів України підкреслює, що порушення прав журналістів в Криму це зумисне і протизаконне порушення конституційної норми про свободу слова і свободу мирних зібрань, яке карається як кримінальний злочин. Вже понад 7 місяців в Сімферопольському СІЗО після тортур позбавлений волі фрілансер Радіо Свобода Владислав Єсипенко, незаконно звинувачений в зберіганні вибухового пристрою, який йому було підкинуто під час огляду автомашини. В місцях позбавлення волі в Росії також перебувають журналісти експертного Центру «Номос» Дмитро Штибліков, Олексій Бесарабов та Володимир Дудка з Севастополя, кримськотатарські громадянські журналісти Сервер Мустафаєв, Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Сейран Салієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Арифмеметов, Рустем Шейхалієв, Амет Сулейманов, які отримали незаконні обвинувальні вироки.
Національна спілка журналістів України заявляє про незаконність переслідування наших колег, про політичний характер їх справ, підтримку їх професійної роботи та вимагає зняття з них всіх неправдивих звинувачень та їх негайного звільнення. Ми засуджуємо незаконні дії окупаційних органів влади в Криму з обмеження свободи слова, зокрема затримання українських громадян та перешкоджання журналістській та професійній адвокатській діяльності.
В цій вимозі з нами солідарні Представництво Президента України в Криму, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, правозахисна організація ZMINA, Центр прав людини Ukrainian Legal Advisory Group, Юридична сотня, Кримська правозахисна група / Crimean Human Rights Group, Прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.