Міжнародна Федерація Журналістів (МФЖ) висловлює свою солідарність із медіа-спільнотою Афганістану, де до влади раптово прийшов уряд талібів, та закликає уряди та міжнародне співтовариство негайно надати підтримку та захист афганським працівникам засобів масової інформації. Відповідна заява була опублікована на офіційному сайті МФЖ.
Пізно ввечері 15 серпня, коли президент Афганістану Ашраф Гані втік з країни, бойовики “Талібану”, незважаючи на слабкий опір правоохоронних органів, захоплювали столицю та понурювали її у хаос. Десятки тисяч людей намагалися втекти із країни наземним та повітряним транспортом. Згодом, тисячі людей намагаючись покинути Афганістан, заполонили міжнародний аеропорт. Через два десятиліття “Талібан” знову повернув контроль над країною.
Останні 90 днів, захоплення провінцій та районів угрупованням “Талібан”, супроводжувалися насильством та погрозами проти працівників засобів масової інформації, припиненням роботи радіомереж. Багато співробітників ЗМІ тікали, оскільки боялися за своє життя. Наразі, вважається, що будь-які станції, які продовжують працювати, роблять це за вказівками талібів.
Член МФЖ, Асоціація незалежних журналістів Афганістану (AIJA) заявила, що “майже всі медіа-робітники та активісти покинули свої будинки і втекли“. Зазначається, щонайменше 140 засобів масової інформації “недоступні”. Понад 1200 журналістів та працівників засобів масової інформації втратили роботу, ще більша кількість залишається під загрозою.
Зараз журналісти по всій країні стикаються з постійними серйозними погрозами через свою роботу, особливо ті, хто робив гучні репортажі з лідерами військових або високопосадовцями. Особливо критична ситуація у працівниць засобів масової інформації. За останні місяці сотні жінок -працівниць засобів масової інформації були змушені втекти з країни, їм забороняли працювати або вони навіть зазнавали цілеспрямованих фізичних атак. З початку 2021 року в країні було вбито, поранено або закатовано щонайменше 30 працівників засобів масової інформації.
Міжнародна Федерація Журналістів заявила: «Усі журналісти, які висвітлюють ситуацію в Афганістані, наразі ризикують своїм життям і постають перед серйозними проблемами. МФЖ та журналісти по всьому світі висловлюють свою солідарність та підтримку».
За ці 20 років одним із найбільших досягнень Афганістану стало розширення свободи вираження поглядів, вагомий розвиток журналістики та ЗМІ. Водночас сотні місцевих та закордонних журналістів загинули під час виконання своїх професійних обов’язків.
Асоціація незалежних журналістів Афганістану зазначила: «Ми щиро вдячні міжнародним спільнотам за те, що вони надають допомогу журналістській спільноті Афганістану».
Міжнародна Федерація Журналістів безперервно співпрацює зі своїми членами, Асоціацією незалежних журналістів Афганістану (AIJA) та Національною спілкою журналістів Афганістану (ANJU), щоб надавати екстрену підтримку та допомагати журналістам вживати заходи безпеки.
МФЖ та її члени також лобіюють уряди ряду країн щодо надання екстрених віз та матеріально-технічної підтримки, щоб забезпечити тих, кому найбільше загрожує небезпека, можливість покинути країну. Члени у сусідніх країнах працюють над розвитком шляхів підтримки та забезпечення безпечного коридору для журналістів, змушених залишити країну.
Уряд США вже надав журналістам право на візову програму, яка могла б дозволити їм виїхати з країни, але більшість ще не евакуювали.
Тимчасово виконуючий обов’язки виконавчого директора Агентства США з питань глобальних медіа, яке здійснює нагляд за мовниками, заявило в електронному листі 15 серпня, що агентство “робить усе, що в наших силах, щоб захистити” журналістів і “не відступить у нашій місії інформувати, брати участь і об’єднувати афганців на підтримку свободи та демократії“.
МФЖ заснувало спеціальний Фонд солідарності Афганістану у рамках Фонду безпеки МФЖ та закликає тих, хто може здійснювати пожертви. Усі зібрані кошти підуть безпосередньо на підтримку афганських колег.
Міжнародна Федерація Журналістів заявила: «Посилення гуманітарної кризи в Афганістані є дуже руйнівним процесом, і МФЖ висловлює солідарність із журналістами, працівниками засобів масової інформації та активістами, які мужньо виконують свою роботу протягом усього конфлікту. МФЖ закликає лідерів “Талібану” проявити стриманість і дотримати своє слово, що працівники засобів масової інформації не будуть об’єктами для атак».
«Після 20 років міжнародної інтервенції в Афганістані світова спільнота зобов’язана визнати життєво важливу роль роботи журналістів, працівників засобів масової інформації та інших правозахисників, та зробити все можливе, щоб захистити їх за цей професіоналізм і величезний особистий ризик. МФЖ закликає уряди всього світу діяти та надавати підтримку працівникам засобів масової інформації в Афганістані та тим, хто втік, щоб переконатися, що вони в безпеці», – додають в МФЖ.