З ініціативи Національної спілки журналістів України відбулася робоча зустріч для обговорення міграційних проблем, які хвилюють білоруських журналістів в Україні. Участь у зустрічі взяли заступник директора Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України Ольга Валетенко, генеральний директор Директорату інформаційної політики Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Тарабукін, перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ, керівник українського представництва телеканалу Белсат Ілля Суздалєв і білоруська журналістка Олена Приходько.
«Два тижні тому ми зустрічалися з великою групою білоруських журналістів, які були змушені переїхати до України через переслідування незалежних медіа. Одне з питань, яке найбільше хвилює колег, – питання легального перебування в Україні та отримання посвідки на тимчасове проживання. Журналісти планують продовжувати свою роботу і не хотіли би стати порушниками українського законодавства. Тому колегам потрібна інформація про шляхи вирішення міграційних питань, в залежності від індивідуальної ситуації. І сьогоднішня зустріч – можливість отримати інформацію із перших рук», – зазначила, відкриваючи зустріч, перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Під час обговорення представники Державної міграційної служби та Міністерства з питань реінтеграції роз’яснили процедуру отримання посвідки на тимчасове проживання на підставі журналістської діяльності. Ольга Валетенко також розповіла, як подати заяву на продовження терміну перебування в Україні, якщо журналіст не встиг оформити посвідку протягом дозволених 180 днів перебування, так який пакет документів для цього потрібен. Також заступник директора департаменту ДМСУ роз’яснила право членів сім’ї журналіста отримати посвідку на тимчасове проживання.
У ході зустрічі білоруська журналістка Олена Приходько розповіла про те, що для журналістів-фрілансерів та журналістів закритих білоруською владою медіа важко зібрати документи, передбачені українським законодавством: наприклад, подати клопотання від редакції. Учасники обговорення погодилися, що проблема потребує врегулювання на рівні Кабінету міністрів.
Також учасники зустрічі отримали інформацію про можливість для журналістів, які переслідуються владою Білорусі, звернутися для отримання статусу шукача захисту. Це дає підстави для легального перебування в Україні та унеможливлює примусову екстрадицію.
За підсумками робочої зустрічі учасники домовилися продовжити комунікацію з окреслених питань та сприяти роз’ясненню положень українського законодавства для вирішення міграційних проблем, які виникають у білоруських журналістів.