Під час Конференції міністрів, відповідальних за ЗМІ та інформаційну сферу, яку проводила Рада Європи 10-11 червня 2021 року, в ході панелі з питань штучного інтелекту, свободи вираження поглядів та свободи медіа, генеральний секретар ЄФЖ Рікардо Гутьєррес виступив щодо актуальної ситуації в журналістиці. Про це повідомляється на офіційному сайті ЄФЖ.
Керівник Федерації повторно закликав держави-членів Ради Європи виконувати свої міжнародні зобов’язання щодо захисту журналістів. «По всій Європі рівень свободи знижується», – зазначив пан Гутьєррес. «По всій Європі умови праці журналістів погіршуються. (…) Ситуація з року в рік погіршується. За останні шість років у Європі було вбито 33 журналісти, які просто виконували свою роботу. (…). 38 вбивств по всій Європі досі залишаються безкарними».
Генеральний секретар ЄФЖ також зазначив загрози, висвітлені у доповіді, яку професор Дейміан Тамбіні підготував для конференції («Свобода ЗМІ, регулювання та довіра: системний підхід до інформаційного розладу»):
- перехід медіа-споживання у бік онлайн-платформ, яким, в той же час, люди довіряють менше;
- глобальне падіння довіри до всіх ЗМІ (не лише до платформ);
- відсутність норм підзвітності та етичного саморегулювання у діяльності інтернет-платформ;
- намагання держав встановити нові форми регулювання, які можуть підірвати свободу ЗМІ та довіру до демократії.
«Професійні ЗМІ не потребують нового регулювання», – наголосив пан Гутьєррес. «Ви всі знаєте найкращі протиотрути до інформаційних негараздів:
- захист журналістики як суспільного блага;
- сприяння медіаграмотності;
- сприяння етиці та саморегуляції;
- сприяння плюралізму ЗМІ;
- і, перш за все, вимагати набагато більшої прозорості від влади».
Генеральний секретар ЄФЖ закликав держави-членів РЄ сприяти ефективному впровадженню Рекомендацій Ради Європи 2016/4 щодо захисту журналістики та безпеки журналістів та інших медіа суб’єктів. «Держави-члени повинні сприяти реформам законодавства та практикам, включаючи національну безпеку, наклеп та доступ до інформації, забезпечуючи повну участь незалежних ЗМІ, журналістських організацій та зацікавлених сторін громадянського суспільства».
Рікардо Гутьєррес також закликав держави-члени «впровадити закони та інституційні гарантії для припинення атак проти журналістів в Інтернеті. Держави-члени повинні приділити особливу увагу протидії цілеспрямованим атаками проти жінок-журналісток».
«Рекомендації 2016/4 є глобальною моделлю», – зазначив пан Гутьєррес. «Це найбільш амбіційна та інтегрована модель стандартів у світовому масштабі. Прикро, що так мало урядів запровадили ці конкретні заходи для підтримки свободи преси. Прикро, що деякі держави роблять навпаки. Вони підписали Рекомендації у 2016 році, і зараз демонструють лицемірство, діючи всупереч Рекомендаціям під якими вони підписувалися».
Рікардо Гутьєррес згадав нещодавню атаку прем’єр-міністра Словенії Янеза Янші в Інтернеті на Комісара Ради Європи з прав людини Дуню Міятович. «Деякі словенські політики постійно намагаються підірвати авторитет журналістів, звинувачуючи їх у брехні та використовуючи образливі хештеги, такі як #fakenews. (…) Наші члени по всій Європі фіксують тривожний сплеск образ та погроз журналістам в Інтернеті з боку політиків. Особливо проти жінок-журналістів. (…) Ми повідомляли про випадки, пов’язані з політиками, включаючи міністрів та глав урядів, у Хорватії, Боснії та Герцеговині, Північній Македонії, Сербії, Туреччині, Великобританії, Болгарії, Мальті, Чехії, Польщі, Італії, Франції, Естонії, Австрії, Словаччини. Ця риторика ненависті до журналістів повинна припинитися».
«Я не закликаю до нових зобов’язань. Я закликаю держави-члени просто виконувати раніше взяті зобов’язання», – підсумував пан Гутьєррес. Політики повинні почати з поваги до журналістів та дотримання власних зобов’язань, щоб відновити довіру до себе.
Нагадаємо, що Національна спілка журналістів України є членом Європейської федерації журналістів, а голова НСЖУ входить до складу виконкому ЄФЖ.