Більшість громадських діячів та представників ЗМІ у Раді з питань свободи слова при Президентові України звернулися до Володимира Зеленського із закликом скасувати звання «Заслужений журналіст України». Зокрема, Президентові рекомендують припинити практику присвоєння почесного звання журналістам та ініціювати внесення відповідних змін до Закону «Про державні нагороди». У Національній спілці журналістів України засуджують подібну ініціативу, яка на переконання голови НСЖУ Сергія Томіленка, спрямована винятково на послаблення ролі журналістів у суспільстві та є зневажливою для сотень авторитетних представників ЗМІ, які отримали почесне звання як і за роки Незалежності, так і за каденції Володимира Зеленського.
Вісім членів Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України під час засідання 1 червня в Офісі Президента підтримали рішення рекомендувати Володимиру Зеленському «припинити практику присвоєння почесного звання «Заслужений журналіст України». Вони переконані, що потреба у відзначенні журналістів органами влади «відпадає», а саме почесне звання успадковане «як елемент нагородної системи Радянського Союзу». Відповідний проект рішення Ради ініціював Максим Кречетов, колишній співробітник «Студії 1+1», а нині член Наглядової ради Суспільного мовлення (представляє парламентську фракцію партії «Слуга народу»).
Намір скасування звання лише для журналістів при тому, що законодавство передбачає понад 40 почесних звань, є несправедливим та спрямованим на нівелювання професії і знецінення внеску журналістів у побудову держави. На цьому під час засідання Ради наголосив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, який підкреслив, що особливого значення почесне звання має для працівників ЗМІ в регіонах.
- Журналіст – важлива і достойна професія. Почесне звання варто розглядати не як приватне право Президента заохочувати лояльних журналістів, а як обов’язок держави відзначати громадян за заслуги перед Україною, – переконаний Сергій Томіленко. – Погоджуюсь, що серед столичних журналістів, які мають «прописку» на вулицях Банковій чи Грушевського, звання «Заслужений» не цінується повною мірою. Але для працівників регіональних ЗМІ державна нагорода – це свідчення важливості професії, багаторічного внеску в розбудову інформаційного простору України.
У НСЖУ вважають, що справедливо говорити про реформу всієї системи державних нагород, а не позбавлення лише журналістів права на почесне звання. Водночас, Рада з питань свобода слова та захисту журналістів при Президентові України має не боротися зі званнями, а зосереджуватися на вирішенні найгостріших проблем свободи слова та захисті прав журналістів. Тим більше, що Володимир Зеленський своїми Указами уже надав звання «Заслужений журналіст України» щонайменше дев’яти медійникам.
Крім Максима Кречетова, заклик скасувати державну нагороду для журналістів підтримали ще 7 членів Ради: Тетяна Лебедєва (почесна голова Національної асоціації медіа, у 2003-2010 роках – член Нацради з питань телебачення і радіомовлення), Вадим Міський (ГО «Детектор медіа», секретар Наглядової ради Суспільного мовлення), Світлана Остапа (ГО «Детектор медіа», голова Наглядової ради Суспільного мовлення), Тарас Шевченко (заступник Міністра культури та інформаційної політики, на час формування Ради – директор ГО ЦЕДЕМ), Наталія Гуменюк (журналістка, Суспільне мовлення), Сергій Штурхецький (голова Незалежної медіапрофспілки), Ірина Городецька (юрист, радіогрупа ТАВРМЕДІА).
Для довідки. За час своєї каденції Президент Володимир Зеленський вже присвоював почесне звання «Заслужений журналіст України»: Олександру Вівчарику – кореспондентові інформагентства “Прочерк”, місто Черкаси (серпень 2019 року); Наталії Боярчук – кореспондентові газети «Буковина», Кароліні Полтавській – директорові ТРК «ІРТА», Луганська область, Людмилі Сиривко – відповідальному секретареві газети «Гомін волі», Тернопільська область (березень 2020 року); Андрію Кучерову – головному випусковому телестудії Головного центру стратегічних комунікацій Державної прикордонної служби України (квітень 2020 року); Дмитру Комарову – журналістові, автору та ведучому програми “Світ навиворіт”, м.Київ та Антону Птушкіну – телеведучому, блогеру (серпень 2020 року); Марії Баліцькій – головному редакторові газети Тернопільського національного економічного університету “Університетська думка” та журналістці з Миколаївської області Людмилі Ніколайко (січень 2021 року).
З протестом проти скасування звання «Заслужений журналіст України» до членів Ради з питань свободи слова також письмово звернулися правління Запорізької, Івано-Франківської, Дніпропетровської, Рівненської, Львівської, Кіровоградської, Херсонської та Київської спілок журналістів.
- Невже сьогодні, коли професія журналіста й надалі залишається небезпечною, коли чимало резонансних справ досі не розкриті, а залякування і тиски на працівників ЗМІ щороку фіксуються правоохоронними органами, питання скасування почесного звання є наскільки важливим і актуальним? – йдеться у зверненні Івано-Франківської обласної спілки журналістів. – Можливо, на часі подбати про безпеку журналістів, гідне працевлаштування і право працювати в нормальних умовах і без тиску та страху?!
Правління Дніпропетровської облорганізації НСЖУ у своєму зверненні також закликають Раду з питань свободи слова зосереджуватися на реально важливих питаннях: «Сьогодні українська журналістика переживає не кращі часи, зокрема, у критичному стані перебувають друковані засоби масової інформації, газети закриваються чи не щодня, багато проблем з розповсюдженням преси тощо. Натомість чи не найважливішим питанням для медіаспільноти дехто вважає боротьбу із почесними званнями».
oblasni-shhodo-zzhuНамаганням знівелювати роль та значення ЗМІ називають ініціативу скасувати державну нагороду для журналістів у Запорізькій облорганізації НСЖУ: «За цією, на перший погляд нічим не вмотивованою пропозицією, прослідковується бажання приборкати владною рукою «сторожових псів демократії», як називають медіа у всьому цивілізованому світі, підкреслюючи їх надзвичайно важливу роль у розвитку суспільства, посадити їх на короткий ланцюг, щоб сиділи тихо і знали своє місце. Це, за великим рахунком, ні що інше, як підкилимний наступ на свободу слова…».
«Є питання до процедури висунення… Можливо, варто переглянути критерії представлення до високої нагороди: обмежити максимальну кількість присвоєнь в рік, врегулювати розмиті подання, відмовитися від доплат. А найважливіше питання: чому саме зараз виникає необхідність відмінити звання? Хіба журналісти не ризикують своїм життям, виконуючи свій професійний і громадянський обов’язок? Хіба вони не мають права, як і представники інших професій на визнання особливих заслуг перед українським народом?» – йдеться у зверненні Правління столичної організації НСЖУ.