Надвірнянський район, що в Івано-Франківщині, здавна відомий своїми природними багатствами і красотами, працьовитими людьми, які радо зустрічають сотні тисяч гостей свого краю. Сплеск відомості Надвірнянщині принесли нинішні непрості березневі довибори до Верховної Ради України у виборчому окрузі № 87 (де відбулися дебати між Василем Вірастюком та засновником курорту «Буковель» Олександром Шевченком). І завжди ось уже більше тридцяти років (заснована 7 червня 1990-го) у центрі всіх важливих подій у житті земляків газета «Народна Воля», журналісти якої з тижня в тиждень, з місяця в місяць, з року в рік творять своєрідний літопис Прикарпаття.
АДМІНРЕФОРМА І ТИРАЖ.
Територіальна реформа, що відбулася в Україні, перекроїла і карту Івано-Франківської області. На щастя, для «Народної Волі» це реформування великих змін не завдало. Газета зареєстрована як обласне видання, вона, як і раніше, виходить у Надвірній та поширюється на території усіх восьми ОТГ новоутвореного Надвірнянського району. Має газета читачів у сусідніх Богородчанському та Коломийському районах, трохи заходять, як самі кажуть, до Івано-Франківська.
Протягом минулого року тираж видання дещо знизився, але планку 6200 – 6500 примірників тримають. Практикують не лише передплату, а й роздріб –газета поширюється в установах ОТГ, на великих підприємствах (як, наприклад, управління «Надвірнанафтогаз», Надвірнянський та Дилятинський держлісгоспи, «Нафтохімік Прикарпаття» та ін.), де редакція домовляється з розповсюджувачами.
У результаті роздержавлення редакцію реорганізували у приватне підприємство «Медіацентр «Народна Воля». Ще раніше – від 2017 року – до друкованої версії газети приєдналася сторінка «Народна Воля» у Фейсбуку, що має майже 3500 підписників, а однойменна група у ФБ – більше 6500 учасників. Активно наповнюється свіжими новинами однойменний сайт.
ЗГУРТОВАНА ЧЕТВІРКА РЕДАКЦІЇ.
В редакції «Народної Волі» тепер працюють четверо. Після того, як троє колег звільнилися (про скорочення штату не йшлося, пенсіонери вирішили скористатися заслуженим відпочинком), нових людей не брали, а розподілили обов’язки між собою. Головний редактор Іван Гриджук розповів:
– Зуміли оптимізуватися, перерозподілити обов’язки. Обов’язки бухгалтера нині виконує наш комерційний директор, який веде і рекламу. Він же й дизайнер та верстальник. Я й ще двоє колег – журналісти. Звичайно, що я беру на себе і більшість організаційних моментів. Те, що не збільшували штат, дало можливість тримати зарплати на рівні восьми – дев’яти тисяч гривень. Коли вдається заробити трохи більше на рекламі, іміджевих матеріалах, під час виборів, стараємось заохотити наших людей преміями.
***
Вартість передплати стараються не підвищувати, бо розуміють, що нині у людей грошей не так багато і з підвищеннями вартості передплати можна втратити читача. Щоб було що витрачати і триматися на плаву, стараються заробляти на рекламі. До того ж, до коштів за передплату і отриманих за рекламу додаються кошти з угод на висвітлення. Нині такі угоди редакція має з усіма ОТГ району, Надвірнянською райдержадміністрацією, деякими підприємствами. Наразі чекають, коли відбудуться зміни в законодавстві і нарешті впорядкуються фінансові питання в районній раді, щоб укласти угоду і з райрадою.
ВДЯЧНІ ЛИСТОНОШАМ
Усі разом у «Народній Волі» згуртовано працюють над наповненням свого тижневика оперативними і цікавими матеріалами. Газета виходить в світ на дванадцяти шпальтах, чотири з яких – у кольорі, друкують газету в Івано-Франківську, звідки «Укрпошта» доставляє адресатам.
Звичайно ж, виникає запитання: «Як складаються відносини з поштою?». Виявляється, стосунки нормальні, робочі.
– Особливих нарікань на роботу поштарів немає, – каже Іван Гриджук. – Трапляється, як от днями в Яремче, що газету принесли замість п’ятниці в суботу. Але такі випадки трапляються нечасто.
Пересувних відділень у нас ще немає. А нашим листоношам, які за свої копійчані зарплати в будь-яку погоду – і в спеку, і в холод, під дощем і в хурделицю– розвозять пошту й газети на своїх старих велосипедах або пішки носять сумки по гірських селах, можна тільки дякувати.
КОРОНАВІРУС ПРАЦІ НЕ ЗАВАДА.
Звичайно, що додав проблем корона вірус, котрий хвилями накривав Івано-Франківську, Тернопільську та Чернівецьку області. На початку пандемії, як і вся Україна, редакція переходила на дистанційну роботу. Але потім незалежно від того, якій зоні перебувала Надвірнянщина, працювали в редакції. Розповідають:
– У нас велике – 105 квадратних метрів – приміщення, шість кабінетів. Тож є можливість, щоб кожен працював у своєму окремому кабінеті. З орендою проблем не виникає: на початку 2020 року ми підписали договір з Фондом комунального майна району на оренду приміщення до 2034 року. Хоча, слід сказати, що в області є редакції, де такий договір підписаний і на більші – до 25 років – терміни.
Правда, знаходиться приміщення редакції в старій типовій будівлі, в якій також розташовані друкарня, кімнати, де зберігаються архівні документи різних організацій. Наші кабінети стараємось підтримувати в належному стані, а от щодо покрівлі, то сподіваємось, що влада знайде можливість і кошти відремонтувати її.
Цього року перед Великодніми святами Івано-Франківська область перейшла з «червоної» у «жовту» зону. Але небезпека заражень залишається, адже на свята до рідних, відпочити в Карпатах у ці дні традиційно приїжджають багато людей не лише з усієї України, а й з-за кордону.
– У кількох номерах «Народної Волі» поспіль ми розміщували публікації із застереженнями, щоб люди не розслаблялися, адже коронавірусна біда ще не пішла від нас зовсім. Ми зверталися до людей з проханням дотримуватися дистанції, носити маски, попереджали про рейди на ринках і в магазинах, у закладах громадського харчування, які слідкуватимуть за дотриманням правил карантину, – поділився пан Гриджук.
***
Іван Гриджук очолює первинну журналістську організацію в Надвірній, а також є членом правління і секретаріату Івано-Франківської обласної організації НСЖУ. Він пишається, що їхня первинна організація збільшується: зокрема на одному з останніх засідань обласної журналістської спілки підтримали кандидатури трьох нових осіб до вступу в НСЖУ.
– А взагалі під час засідань правління розглядаємо не тільки питання вступу до НСЖУ, а найнагальніші питання журналістського життя, – говорить Іван Миколайович. – Журналісти Прикарпаття здавна відомі своєю активністю не тільки в праці, а й в умінні організувати цікаві спортивні турніри, змагання з футболу. Тепер від велелюдних змагань довелося відмовитися. І останнім часом замість звичних питань доводиться надавати багато уваги роботі в умовах коронавірусних локдаунів. Та й самі засідання правління проводимо онлайн.
Підготувала Ольга Войцехівська.