Цьогорічний Творчий конкурс Національної спілки журналістів України присвячений 30-річчю Незалежності. Відповідні рішення напрацьовані Секретаріатом НСЖУ та схвалені Правлінням. Відповідно, Конкурс цього року проводиться не у квітні-червні напередодні Дня журналіста, а влітку. Роботи прийматимуться до 10 серпня.
На засіданні секретаріату НСЖУ (онлайн) голова НСЖУ Сергій Томіленко зазначив, що в секретаріаті створено консультативну групу, яка і подала пропозиції до умов конкурсу-2021. До цієї групи увійшли перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, секретарі НСЖУ Віталій Голубєв, Зоя Шарикова, Сергій Шевченко.
«ЗАЛИШАТИ КОЛЕГ БЕЗ ШИРОКОГО ФОРМАТУ КОНКУРСУ – НЕСПРАВЕДЛИВО» – перша секретар НСЖУ Ліна КУЩ.
Ліна КУЩ нагадала, що торік через надзвичайну ситуацію з пандемією провели конкурс лише в одній номінації – «Журналісти проти епідемії», і зазначила:
– Упродовж року в НСЖУ зверталися журналісти місцевих і центральних медіа із запитанням: «Коли будуть проведені наступні творчі конкурси? Як вони проходитимуть?» Ми зрозуміли: колеги звикли до того, що конкурси проходять за багатьма номінаціями, на конкурси журналісти чекають і мають багато цікавих матеріалів. Отже, залишати колег без широкого формату ще один рік було б несправедливо.
Водночас так склалося, що й на цю весну припав суворий карантин. Робоча група секретаріату НСЖУ дійшла висновку, що й цьогоріч учасники подаватимуть твори винятково в електронному форматі – або через Google-форму, або електронною поштою (надсилання матеріалів саме так уже практикували в попередні роки).
Секретарі взяли до уваги пропозицію Сергія Томіленка провести конкурси в широкому форматі й приурочити творче змагання до 30-річчя незалежності України.
Як повідомила Ліна Кущ, крім традиційних номінацій «Кращий журналіст року», «Кращий регіональний телеканал», «Краще регіональне радіо», «Краща районна, міська, регіональна газета», «Краща первинна, обласна журналістська організація» тощо, визначилися ще з чотирма спецномінаціями. Зокрема, залишено минулорічну номінацію «Журналісти проти епідемії». На пропозицію Зої Шарикової запропоновано також тему «Всупереч обставинам. Історії і долі» – у цій номінації розглядатимуться матеріали про людські долі, бо таких публікацій і сюжетів на радіо і телебаченні небагато. Також важливі матеріали про інтеграцію окупованих територій Криму й Донбасу, тому запропоновано запровадити номінацію «Україна єдина». І четверта спецномінація – «Кращий журналістський матеріал про захисників України». У цій номінації зазвичай беруть участь військові журналісти або журналісти, які спеціалізуються на цій темі.
«УМОВИ КОНКУРСУ РОЗШИРЮЮТЬ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ УЧАСНИКІВ» – секретар НСЖУ Віталій ГОЛУБЄВ.
Віталій Голубєв поділився думками про організацію конкурсу:
– Оновлені умови конкурсів розширюють можливості колег проявити себе в додаткових номінаціях, а організація роботи в цифровому форматі – це вдала форма спілкування, до якої спонукають локдауни. Цілком логічно, що не тільки влада має брати на себе місію популяризувати цифрові формати, а й ми як журналістська спілка маємо йти в ногу з часом. Та й подавати твори так простіше.
«У НАС МАЛО РОЗПОВІДЕЙ ПРО ЛЮДЕЙ, ВАРТИХ УВАГИ ШИРОКОЇ АУДИТОРІЇ» – секретар НСЖУ Зоя ШАРИКОВА.
Зоя Шарикова пояснила, чому, на її думку, ЗМІ мало розповідають про людей, про їхнє буденне життя, в якому нерідкі й нестандартні ситуації:
– На одній з телепрограм о 8:30 аплодують на знак подяки медикам і військовикам, усім, хто захищає наше життя. Та цими короткими оплесками все й закінчується. А потім ефірний час віддають аж надто тривалій програмі «Життя відомих людей». І ці «відомі люди» – здебільшого просто діячі шоу-бізнесу, які не всім і відомі. Тому подумалося, що нам бракує розповідей про людей, вартих нашої уваги, які справді роблять, хоч невеличкий або й великий, подвиг. Коли ми торік розглядали матеріали конкурсу «Журналісти проти пандемії», неприємно вразило, що надійшло дуже багато звітів про те, що відбулося, наприклад, засідання, де обговорювали питання ковіду. Такі матеріали, можливо, потрібні в повсякденному інформуванні. Вибачте, але ж звіт – це матеріал не для конкурсів журналістської майстерності. Хотілося б, щоб на конкурси надходили цікаві, справді журналістські, змагальні матеріали. Сподіваюся, цьогоріч так і буде.
Секретар НСЖУ звернулася до голів обласних журналістських організацій з проханням донести цю думку до колег у регіонах.
«ВИРІШИЛИ НЕ ЗВУЖУВАТИ ФОРМАТ КОНКУРСУ. УТОЧНЮЄМО СКЛАД ЖУРІ» – голова НСЖУ Сергій ТОМІЛЕНКО.
Сергій Томіленко, підсумував обговорення, зазначивши, зокрема, що були два варіанти: перший – провести конкурси з нагоди Дня журналіста, обмежившись темою пандемії (що дуже звужує формат творчих конкурсів), і другий – провести їх у межах широкого відзначення на державному рівні 30-річчя незалежності України.
– Це буде наш журналістський внесок до великого свята нашої держави, – сказав Сергій Томіленко. – Думаю, що до серпня колеги матимуть достатньо часу підготувати й подати заявки, а в журі стане часу на перегляд і оцінювання робіт. Підіб’ємо підсумки й оголосимо імена переможців до Дня Незалежності України. Наразі уточнюємо склад журі конкурсу. Дехто з нинішнього складу не може залишатися в журі, зокрема через професійну зайнятість, тому передбачена ротація. Щодо однієї з нових кандидатур голова НСЖУ сказав:
– Ми хотіли б запросити до роботи в журі нашого авторитетного колегу Миколу Михайловича Семену. Тим більше, в нас є номінація «Україна єдина» – про інтеграцію окупованих територій.
Склад журі, що оцінюватиме конкурсні твори, та умови Конкурсу НСЖУ оприлюднить незабаром.