Від самого початку протестного руху в Республіці Білорусь позиція України була чіткою: вибори у Білорусі були не вільними та не чесними, а репресії проти журналістів є обурливими. Про це йдеться у листі на ім’я голови Національної спілки журналістів Сергія Томіленка, що надійшов із Міністерства закордонних справ України за підписом директора Другого територіального департаменту Василя Зварича.
Підставою для реакції зовнішньополітичного відомства стало нещодавнє звернення НСЖУ до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням відреагувати на неприпустимі дії влади Республіки Білорусь стосовно журналістів та цінностей свободи слова. Лист був надісланий наприкінці березня і приурочений Дню волі у Білорусі. Журналістська спільнота України вимагала негайно звільнити 11 ув’язнених на той час журналістів, припинити адміністративні й кримінальні провадження проти білоруських медійників та відновити роботу Мінського пресклубу, а також звернути увагу ООН, ОБСЄ, РЄ та ЄС на систематичні порушення прав людини та свободи преси в Білорусі. Відповідні заклики НСЖУ стали частиною міжнародної акції солідарності за ініціативи Європейської Федерації Журналістів (ЄФЖ).
Отож, МЗС України надіслало до Спілки журналістів офіційного листа про підтримку репресованих білоруських журналістів.
«Наша держава солідарна з позицією ЄС, США та інших міжнародних партнерів щодо не легітимності результатів президентських виборів у РБ, не визнає «інавгурацію» О. Лукашенка, – йдеться в листі. – Ми заморозили політичний діалог та всі контакти на найвищому та високому рівнях до врегулювання внутрішньополітичної кризи в Білорусі. Усі заплановані двосторонні заходи – також призупинені або скасовані.
mzs-shhodo-biloruskyh-zhurnalistiv-1У відповідь на рішення Мінського суду з ув’язнення представників ЗМІ через ведення журналістської діяльності, 21 лютого 2021 року Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба спільно з Міністром культури та інформаційної політики України Олександром Ткаченком засудили дії власних інституцій РБ в утисках та репресіях проти журналістів.
Україна рішуче стоїть на захисті демократії і свободи журналістської діяльності та разом із міжнародним співтовариством засуджує наступ білоруської влади на представників ЗМІ».
Нагадаємо, на момент звернення НСЖУ до українського Прем’єра політичним в’язнями в Білорусі були визнані 298 осіб. Їхні адреси, в тому числі заарештованих журналістів, розміщені на веб-сайті www.prisoners.spring96.org. За інформацією Правозахисного центру «Весна», станом на 13 травня кількість політичних в’язнів у Білорусі дорівнює 370.
Від початку заворушень у РБ, пов’язаних із протестами громадянської опозиції проти недемократичних виборів президента, та масовими арештами незгодних із режимом Лукашенка, Національна спілка журналістів України постійно проводить та долучається до акцій солідарності з білоруськими колегами, насамперед, підтримує незалежну Білоруську асоціацію журналістів.