Сила закону, увага заступника Міністра та вибірковий правозахист?, або Як побитий журналіст Майкл Щур удостоївся особистої уваги вищих поліцейських чинів…
Журналіст Роман Вінтонів, відомий під псевдонімом Майкл Щур, після інциденту з киянами на самокатах змушений був звернутись до поліції і був приємно вражений ставленням правоохоронців. Про це він детально розповів на своїй сторінці у фейсбук. Конфлікт стався вдень 21 квітня на перехресті вулиць Ярославів вал та Івана Франка і мав побутове підґрунтя. Втім, Майкл Щур звертає увагу не на саму перепалку, яка закінчилась бійкою, а на реакцію столичної поліції на цю подію.
«Хочу подякувати людині зі 102, яка приймала мій виклик. Офіцер дуже уважно слухав. Чіткі питання. Немає зверхнього міліцейського тону «як ви мене всі відволікаєте». Була чіткість, уважність. Супер. Браво. Перепитав тричі, чи мені не викликати швидку допомогу. Словом – шановне МВС, якщо можете – якось винагородьте людину. Всьо дуже професійно. Дякую! Також дякую патрульним, яких ми зустріли на вулиці і які порадили йти у відділок писати заяву. Патрульним – повага і подяка. За неміліцейське ставлення до мене і до роботи», – ділиться враженнями Вінтонів.
Він робить суттєву ремарку: «Ці люди так поводились ще ДО того, як МВС дізналося, що я (потерпілий) – журналіст. Бо у відділку я також не називався журналістом. І ставлення було, як до всіх. Міліцейське».
Телеведучий зазначає, що був вражений незвично підкресленою увагою поліцейських чиновників, коли ті дізналися про його професію.
«Зате після того, як МВС дізналося, що я – журналіст. Отоді почалось гуляння. Я не знаю, чи кому-небудь ще з потерпілих у Шевченківському районі цього вечора дзвонив начальник райвідділу після написання заяви. Я не знаю, чи у когось із потерпілих за сьогодні була розмова з Антоном Геращенком. У мене – так. Мені неприємно зараз називати прізвища. Я б хотів не називати. Але не можу. Бо я проти “особливого ставлення”», коментує Роман Вінтонів.
Ця історія змусила його замислитись над серйозним соціальним питанням – неоднаковими умовами, в яких перебувають громадяни України, спілкуючись із представниками закону. Одним, відповідно до їхнього статусу, приділяють увагу й повагу, інших сприймають без згаданих вище пріоритетів, «для галочки». Так не повинно бути, переконаний Роман Вінтонів, адже закон – один для всіх.
«Я хочу, щоб працювала система. Щоб всі були рівними перед законом. Щоб незалежно від того, хто я – журналіст, лікарка, міністр, офіціант, кур’єр, архітекторка, безробітний, самотня мама, безпритульний, бабуся – щоб система ставилась до нас однаково. А система не ставиться», – зауважує він.
Майкл Щур повідомляє, що коли він ще не «був» журналістом, йому довелося чекати на приїзд патруля надто довго – як подекуди це відбувається з іншими потерпілими. Це, вказує він, характерно не для конкретного випадку, а для системи загалом.
«ДО того як система дізналась, що я журналіст, поліція не їхала дві години. За дві години очікування приїзду поліції, ми з Анною Бабінець обійшли всі офіси з камерами стеження неподалік. І з однієї камери нам дозволили зняти відео. Тобто у мене є відео, де я доганяю хлопця на самокаті. А у поліції є лише моя заява… Зате, ПІСЛЯ того, як система дізналась, що я журналіст…», – розмірковує він і додає, що того вечора був удостоєний честі спілкуватися з начальником райвідділу та заступником Міністра внутрішніх справ.
Цікаво, продовжує він, що Антон Геращенко скинув Майклу Щуру відео побиття, яке сам же Щур і надав поліції.
«Мені подзвонив Начальник райвідділу (стиль автора збережено – Ред.). Ми з ним поговорили. Він спитав, чи є у мене відео з камери стеження. Я сказав є. І готовий надіслати. Я йому надіслав. Через деякий час ми розмовляли з Антоном Геращенком. І він сказав, що вони працюють. І що вже є результати. Вони вже навіть знайшли відео з камери стеження. Я попросив його надіслати. І він надіслав мені МОЄ ВІДЕО», – розповідає Майкл Щур.
Наостанок він звертається до Антона Геращенка: «Пане Антоне. Можливо, я роблю неправильно, що розказую про те, про що ми говорили. І ви можете від мене вимагати видалити цей пост. І ви можете сказати, що ви мені не казали, що це відео знайшли ви (тобто поліція). Коли я це все розказую, я маю одну мету – показати, що система намахує всіх. Не лише нас – громадян, які приходять до неї з заявами. Але і вас – людей, які керують цією системою».
Під дописом Майкла Щура зібралося чимало коментарів – як схвальних, так і критичних і кумедних. Журналісти розповідають власні історії спілкування з поліцією після агресивних нападів під час виконання професійних обов’язків.
Наприклад, Макс Шлапак зазначає: «Людина у формі нарешті просто виконала свою роботу як слід. За що ми з вами йому платимо. І вже просто за те, що сталось саме так, як МАЄ бути ви, Романе, хочете, щоб його винагородили? Ось до чого гнила система довела. І саме тому існує корупція, до речі».
«Начальник райвідділу, Геращенко… Чекаємо завтра відеозвернення Зеленського щодо необхідності дотримання ПДР усіма учасниками дорожнього руху», – іронізує Юрій Михайличенко.
«Патрульна поліція – це чи не єдиний промінь світла в темному царстві “мєнтовського світу”. Патрульні – це поліціянти з великої букви. Так, побили трохи Пріусів, багато лажали на початку. Натомість тепер, набравшися досвіду, працюють надзвичайно професійно, і коли дізнаєшся, яка в них насправді марудна та важка робота та як мало їм за неї платять, а вони попри це все одно високо тримають планку, шануєш їх ще більше», – зазначає Олег Шеметов.
«В очах громади ваша історія – побутова ситуація, а в цей час по всій країні тисячі, якщо не десятки, чекають на дзвінок хоча б слідчого стосовно крадіжок, тяжких злочинів, насилля, розбою тощо», – коментує Монрітта Хачатурян.
Водночас, заступник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко подякував Роману Вінтоніву за те, що журналіст вказав на обставини належного реагування поліцейських на звернення працівника ЗМІ.
- Дякую за теплі слова на адресу поліції, яка поступово змінюється на краще. За моїми посадовими обов’язками я відповідаю за захист журналістів. Деталі можете запитати в НСЖУ у пана Сергія Томіленка. Коли є напади на журналістів, я з ними постійно на контакті і намагаюсь допомогти, – зазначив у коментарях у мережі Фейсбук Антон Геращенко. – Вчора і сьогодні я, наприклад, був на контакті з журналістом телеканалу «ДОМ» Олексієм Мацукою з питань погроз на адресу редакції. Дякую за неманіпулятивну подачу інформації про нашу розмову …
Прокоментував інцидент та реакцію на нього Національної поліції та МВС і голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко:
«Незважаючи на те, що інцидент трапився не під час виконання журналістом його професійної діяльності, цей факт доволі яскраво ілюструє зміни, що відбуваються у стосунках журналістів із поліцейськими та системою МВС загалом. В порівнянні з минулими роками, коли працівники мас-медіа нарікали на байдужість правоохоронців до своїх звернень, нині фіксуємо спеціальний режим реагування на інциденти, де фігурують журналісти. Звичайно, ми хочемо справедливості не вибіркової, а для всіх громадян. Але корпоративно ми лобіюємо приділення уваги до захисту журналістів, бо найчастіше атакують працівників ЗМІ саме через їхню суспільно-важливу професію».
Нагадаємо, що напередодні парламентських слухань з фізичної безпеки журналістів наприкінці 2019 року на пропозицію НСЖУ Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков визначив осіб високого рівня, відповідальних за реагування на атаки на права журналістів, – заступника МВС Антона Геращенка та голову Національної поліції Ігоря Клименка. Питанням оперативного супроводу ходу розслідувань злочинів проти працівників ЗМІ займається створений у 2020 році Департамент захисту інтересів суспільства та держави Національної поліції. Під час громадських слухань з безпеки журналістів, які у листопаді 2020 року провела НСЖУ, було презентовано спеціальну гарячу лінію для журналістів для звернення про перешкоджання журналістській діяльності. Повідомлення, відправлені на адресу – [email protected] -, потрапляють до Департаменту, який оперативно супроводжує кримінальні провадження за правопорушеннями, скоєними проти журналістів. Ця «гаряча лінія» дозволяє працівникам ЗМІ привертати додаткову увагу до заяв про перешкоджання, з якими журналісти звертаються до відділів поліції на місцях. Крім того, в головному управлінні кожної області в органах дізнання і в слідчих підрозділах визначено осіб, відповідальних за розслідування злочинів проти журналістів.