Проблему згортання радіомовлення на двох регіональних станціях: «Балаклія ФМ» та «Радіо Ізюм», порушену Національною спілкою журналістів, включено до моніторингу стану інформаційної безпеки, який веде Рада національної безпеки і оборони України. Водночас РНБО разом із Міністерством культури та інформаційної політики України триматимуть ситуацію в полі зору, оскільки при оцінці можливого закриття ЗМІ враховуються і загрози інформаційній безпеці через ведення Росією інформаційно-психологічної війни проти України. Про це йдеться в листі за підписом заступника Секретаря РНБО Сергія Демедюка, що надійшов на ім’я голови НСЖУ Сергія Томіленка.
Зокрема, у листі зазначається: «Ваше звернення до секретаря Ради національної безпеки і оборони України стосовно загрози закриття українських мовників у Харківській області – регіональних радіостанцій «Балаклія ФМ» та «Радіо Ізюм» – опрацьовано в Апараті РНБО України. За результатами опрацювання Ваше звернення разом із доданими матеріалами направлене до Міністерства культури та інформаційної політики України для вивчення ситуації щодо вказаних медіа засобів з урахуванням загроз інформаційній безпеці, пов’язаних з активним веденням Російською Федерацією інформаційно-психологічної війни проти України, та вжиття заходів реагування. Про вжиті заходи Вас буде поінформовано в установленому порядку».
Нагадаємо, голова Національної спілки журналістів України звернувся з листом до Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова, в якому акцентував увагу на ситуації, загрозливій для мешканців прикордонних (до окупованих територій) регіонів.
«До Харківської обласної організації НСЖУ звернулися колективи регіональних радіостанцій «Балаклія ФМ» та «Радіо Ізюм» та повідомили, що їхні мовники перебувають на грані закриття. Причиною можливого згортання місцевого мовлення є дії депутатів Ізюмської райради і керівників Балаклійської ОТГ», – йдеться в листі НСЖУ.
Харківські радійники пояснили, що місцеві депутати порушують питання про позбавлення фінансування комунального підприємства «Балаклія ФМ».
«Фактично це означає ліквідацію, адже заробляти достатніх коштів на самозабезпечення, особливо в умовах карантину, радіо неспроможне. Також депутати Ізюмської міської ради ініціюють закриття радіостанції «Радіо Ізюм». Більше того, на одній із останніх сесій ради, опозиційний депутат перешкоджав роботі та погрожував директорці «Радіо Ізюм» Ользі Говтві», – вказано в листі, оприлюдненому на сайті НСЖУ.
У документі зазначається, що «регіональні радіостанції є важливим джерелом достовірної інформації для місцевих жителів. Їх функціонування не тільки забезпечує реалізацію основоположного права людини на інформацію, а й боронить український інформаційний простір Харківщини, регіону, який має кордон із країною-агресором».
Національна спілка журналістів України та Харківська обласна організація НСЖУ закликали представників місцевої влади до пошуку варіантів підтримки радіостанцій, а керівництво РНБО – захистити український інформаційний простір від непродуманих рішень чиновників.
Водночас питання загрозливого для багатьох українських ЗМІ становища розглядалося і під час Всеукраїнської наради редакторів друкованих видань 25 березня, до якої долучилися представники Уряду, профільного комітету Верховної Ради, міністерств культури та інформаційної політики України та інших державних структур. Понад 200 учасників цього представницького форуму переконані, що під час збройного конфлікту та перманентних загроз з боку Росії неприпустимо позбавляти українців права на отримання місцевої інформації з достовірних джерел. Адже саме зараз інформаційний простір держави потребує посиленої підтримки.