Керівникам комунальних ТРК не потрібно переукладати трудові контракти через зміни територіального устрою (децентралізацію). Документи залишаються чинними. Таке роз’яснення надає медіаюристка, експертка «Платформи прав людини» Людмила Опришко на звернення до НСЖУ керівника Комунального підприємства «Телерадіоорганізація «На хвилі Корсуня» з Черкаської області Галини Добровольської.
Як пояснює експертка, укладений із керівником комунального підприємства контракт є формою трудового договору. Відповідно, на нього поширюється трудове законодавство і, зокрема, Кодекс законів про працю України (КЗпП України).
Відповідно до частин 3 та 4 статті 36 КЗпП України зміна підпорядкованості підприємства, установи, організації не припиняє дії трудового договору. У разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (пункт 1 частини першої статті 40).
Отже, зміна засновника (власника підприємства) не впливає на дію трудового договору.
Це правило закріплено й у інших нормативно-правових актах України. Зокрема, частини 3 та 8 статті 8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» передбачає:
«3. Об’єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов’язків територіальних громад, що об’єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об’єднаною територіальною громадою.
У разі об’єднання всіх територіальних громад одного району в одну об’єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об’єднаної територіальної громади, а пов’язані з таким майном права та обов’язки належать об’єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об’єднаною територіальною громадою.
8. Після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об’єдналися, їхніх виконавчих комітетів, сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради територіальної громади, що увійшла до об’єднаної територіальної громади, видані ними нормативно-правові акти, невиконані акти індивідуальної дії зберігають чинність на відповідних територіях та для відповідних осіб.
Сільська, селищна, міська рада, обрана об’єднаною територіальною громадою, її виконавчий комітет можуть вносити зміни, визнавати такими, що втратили чинність, або скасовувати акти відповідних органів місцевого самоврядування та посадових осіб, визначені в абзаці першому цієї частини».
Аналогічні положення щодо правонаступництва закріплено і в підпункті 13 пункту 1 Законі України “Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій”:
«13) після закінчення повноважень рад, що припиняються, їхніх виконавчих комітетів, сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради, що припиняється, видані ними нормативно-правові акти, невиконані акти індивідуальної дії зберігають чинність на відповідних територіях та для відповідних осіб».
Підсумовуючи викладене, необхідно зазначити, що підписаний (пролонгований) із керівником комунальної ТРК контракт є чинним і підстави для його переукладання відсутні.