Які права мають журналісти-фрілансери та як організувати роботу позаштатних працівників редакції? Про це йшлося під час вебінару «Трудове законодавство для журналістів-фрілансерів», організованого Національної спілкою журналістів України у четвер, 11 лютого. Керуючий партнер юридичної компанії IBC LEGAL SERVICES Михайло Кочеров розповів, якими законами регулюється робота позаштатних авторів та фрілансерів, які існують форми договорів, хто і як сплачує податки тощо.
Учасники вебінару цікавилися, чи має право позаштатний журналіст на відпустку і лікарняний, чи може редакція надати фрілансеру техніку в оренду та як це оформити, кому належать авторські права на створені матеріали. Також під час спілкування з юристом учасники запитували, чи може редакція з власної ініціативи переводити працівників із безстрокового трудового договору на річні контракти та в яких випадках інспектори з питань праці можуть встановити факт трудових відносин із позаштатним працівником.
«Для уникнення конфліктних ситуацій із контролюючими органами я би радив укладати загальний договір із надання послуг. Але щоразу для виконання певної роботи укладати додаткову угоду, в якій визначався би предмет роботи, термін виконання і розмір винагороди. Кількість таких додаткових угод не обмежена. Якщо ж редакція укладає договір, у якому фрілансеру доручається працювати, умовно кажучи, з ранку до вечора, – тоді це фактично трудові відносини», – пояснив Михайло Кочеров.
Залучення до роботи фрілансерів корисне як для великих редакцій, так і для локальних медіа, зазначила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, яка виступила модератором заходу. Завдяки позаштатним авторам газети, онлай-видання та телерадіокомпанії можуть розширити коло тем і залучити нову аудиторію.
Успішним досвідом роботи з фрілансерами поділилася головний редактор газети «Сільські новини» (Луганська область) Марина Животкова.
«Ми залучали до роботи студентів харківського вишу, і це виявилося великою допомогою для редакції. Завдяки студентам нам вдалося порушити такі теми, на які у штатних працівників не вистачає ані часу, ані сил. Наприклад, одна зі студенток робила опитування серед молоді, працювала на фестивалях, готувала відео. Її роботу ми оформили договором, а за матеріали студентка отримувала гонорари. Також був гарний досвід роботи з журналістами-переселенцями: дехто з них працює зараз не за фахом, проте має бажання писати час від часу. Під час карантину відрядження були обмежені, проте завдяки фрілансерам ми могли отримувати новини з місць», – розповіла редакторка.
Вебінар був проведений у рамках реалізації проекту «Захист трудових прав журналістів та збереження робочих місць журналістів місцевих медіа в Україні під час кризи, викликаної епідемією COVID-19» за підтримки Міжнародної федерації журналістів.
Відеозапис вебінару доступний за посиланням: https://www.facebook.com/nsju.org/videos/2492926957683895