Національна спілка журналістів України послідовно виступає на захисті прав журналістів. В цій діяльності Спілка керується Статутом; документами, прийнятими Правлінням і Секретаріатом; законами України; міжнародними законодавчими актами, ратифікованими Україною. Позиція Спілки співзвучна позиції Міжнародної федерації журналістів та Європейської федерації журналістів, інших міжнародних інституцій і правозахисних місій.
Серед тих, кого захищала НСЖУ в різні часи , – телеканали «Прямий» і 1+1, програма «Схеми» Радіо Свобода», відомі журналісти Дмитро Гордон , Савік Шустер та Денис Бігус. Ми вимагали розслідування і належного покарання винних у вбивствах журналістів Георгія Гонгадзе, Павла Шеремета та Вадима Комарова. У кожній ситуації – на місцевому чи національному рівні – Спілка журналістів стає на захист ПРАВ журналістів, не поділяючи їх на «правильних» чи «неправильних» та не політизуючи питання свободи слова.
У лавах Спілки є журналісти різних поглядів, проте нас об’єднує розуміння важливості нашої професії. Вміння об’єднуватися – наша сильна сторона. І саме солідарність колег допомагає привертати широку увагу до проблемних ситуацій у сфері медіа.
Ми розуміємо, що
погляди членів Спілки на заборону трансляції трьох телеканалів можуть бути
діаметрально протилежними. В оцінках цього безпрецедентного рішення закликаємо
колег дотримуватися фактів, а не припущень. Засудження позасудового закриття телеканалів «112-Україна»,
ZIK та NEWSONE– це не схвалення змісту телепрограм. Про підтримку такої позиції НСЖУ заявили керівники Міжнародної та Європейської
федерацій журналістів. Зміст
матеріалів будь-якого медіа має оцінюватися із точки зору журналістських
стандартів та Кодексу етики українського журналіста.
Зокрема, під час президентських виборів 2019 р. НСЖУ засудила публікацію передвиборчої «чорнухи» проти кандидатів у президенти (зокрема,
проти кандидатів Володимира Зеленського, Юлії Тимошенко, Анатолія Гриценка).
Під час місцевих виборів 2020 р. Спілка закликала бойкотувати передвиборчу
«чорнуху» і не поширювати
фейки.
Боротьба з фейками і пропагандою є одним із пріоритетів діяльності Спілки в 2021 році, затверджених Правлінням Спілки в грудні 2021. Серед пріоритетів:
• Захист свободи слова і незалежності медіа в умовах важливих суспільно-політичних змін;
• Боротьба з фейками, деструктивною пропагандою, іншими порушеннями професійних та етичних стандартів;
• Безпечна робота журналістів;
• Вдосконалення медійного законодавства з урахуванням думки журналістської спільноти;
• Захист трудових прав журналістів
та інші.
Ці напрями діяльності потребують посилення і змістовного наповнення на рівні обласних, міських, первинних організацій Спілки. Від результатів цієї роботи і залежатимуть авторитет та вплив НСЖУ.