У Херсонській області склалася надзвичайно загрозлива ситуація з доставкою періодичних видань передплатникам Херсонською дирекцією «Укрпошти». Із закликом невідкладно вирішити проблемні питання щодо доставки періодичних видань правління Херсонської облорганізації Національної спілки журналістів України звернулося до Прем’єр-Міністра України Дениса Шмигаля, генерального директора УДППЗ «Укрпошта» Ігоря Смілянського, голови Херсонської обласної ради Олександра Самойленка, в.о. голови Херсонської облдержадміністрації Сергія Козиря, в. о. директора Херсонської дирекції «Укрпошти» Тетяни Морозової.
Публікуємо текст звернення до Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля повністю:
Прем’єр-Міністру України Шмигалю Д.А.
Шановний Денисе Анатолійовичу!
Херсонська обласна організація Національної спілки журналістів України, редактори газет надзвичайно стурбовані критичною ситуацією, яка склалася в області з доставкою друкованих видань передплатникам Херсонською дирекцією «Укрпошти». Це питання обговорювалося на позачерговому засіданні правління обласної організації НСЖУ, котре відбулося 19 січня ц.р.
І раніше траплялися випадки несвоєчасної доставки газет. Але із закриттям стаціонарних поштових відділень і скороченням листонош у селах і містах, включаючи Херсон, настав повний колапс. Щодня до всіх без винятку редакцій телефонують обурені передплатники, яким газети, за які заплачені кошти і які, згідно з Договором, поштовики мають доставляти, як кажуть, до хвіртки, приносять лише через декілька днів після їх виходу або й не приносять взагалі. Розрекламовані керівництвом «Укрпошти» пересувні поштові відділення не тільки не поліпшили ситуацію, а навпаки загострили її до межі, бо новенькі спеціалізовані «Рено» не дотримуються графіків відвідування сіл: то запізняться, то поїдуть раніше. Тож людям дуже важко «ловити» таких листонош, доводиться подовгу чекати, почасти безплідно.
Про некомпетентність херсонських поштовиків, їх невміння і небажання налагодити роботу належним чином свідчить той хаос, який «виник» з їхньої вини на початку нинішнього року через несвоєчасне оформлення поштою доставочних карток. На абонентів, котрі передплатили газету онлайн, їх досі не оформлено. Тому газети привозять на місця, але за адресою передплатників не доставляють, бо листоноші не знають кому. Вкрай погано доставляється періодика у маленькі села, де немає поштових відділень. Значне падіння тиражів місцевих видань у редакціях пояснюють саме постійними порушеннями графіків доставки у невеликі населені пункти. Пересувні поштові пункти приїжджають у села один-два рази на тиждень.
У всіх цивілізованих країнах періодика доставляється у день виходу. Ми розуміємо, що у нинішніх реаліях це навряд чи можливо. Але ж доставка на четвертий-шостий день – це занадто. Хоча для виправдання своєї неспроможності забезпечити належний рівень в «Укрпошті» придумали хитрий термін «доставка першим наземним транспортом», тобто тим, який їхатиме у даний населений пункт. Про терміни не йдеться: можливо «перший транспорт» буде через тиждень…
Ось декілька кричущих випадків, про які розповіли редактори та передплатники. І перший, і другий номери обласної газети «Новий день», що виходить у середу, у села Іванівського району доставили аж через 12 днів, а наступні обіцяють через тиждень після виходу по вівторках. З початку року вже вийшли три номери верхньорогачицької газети «Рідний край», але є села, де передплатники ще не отримали жодного! Якщо у Нижні Сірогози періодика доставляється більш-менш нормально, то у невеликі села – дуже погано, розповідають у редакції місцевої газети «Червоний промінь». Є села, де пошту просто залишають у магазині. У листопаді місцеву газету «Таврійські вісті» рознесли лише по південній частині селища Велика Лепетиха. Після телефонних дзвінків у Херсонській дирекції пообіцяли довезти тираж. Але цього не зробили, бо газет не знайшли. Загубили… «Різдвяний» номер місцевих газет у Нововоронцовці, Великій Олександрівці та Генічеську замість 6 січня привезли 8-го та 9-го. Бачте, сортувальники не встигли розкласти тиражі, бо був скорочений робочий день 5-го. З білозерської редакції повідомляють: номери газети за п’ятницю передплатники отримують у вівторок-середу. Досі немає доставочних карток на передплатників газети «Вісник Олешшя», які оформили замовлення онлайн. Жителі с. Лопатка скаржаться, що за горностаївською газетою «Сільські новини» їм доводиться йти до магазину, де пересувна пошта залишає газети, а мешканці с. Красне обурюються тим, що станом на 15 січня ще не отримали жодного номера.
Люди масово запитують: який сенс передплачувати газету, яку можна почитати невідомо коли? Новини вже неактуальні, телепрограми запізнилися на декілька днів, як і привітання з ювілеєм, оголошення. Фактично, місцеві газети стали заручниками логістичних прорахунків та недолугого керівництва «Укрпошти» – ненадійного партнера і монополіста на ринку доставки періодики, що знищує друковану пресу.
Просимо Вас, шановний Денисе Анатолійовичу, як керівника уряду, на своєму рівні вжити невідкладних заходів для підтримки і захисту інформаційного простору Херсонщини. Адже від цього, без сумніву, залежить рівень інформаційної безпеки області і всієї країни.
З повагою
Голова Херсонської обласної організації Національної спілки журналістів України Валерій Долина