Звернення у засоби масової інформації – на першому місці серед способів захисту прав людини в Україні. Такими є результати загальнонаціонального опитування, присвяченого темі прав людини в Україні, яке провів Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва наприкінці 2020 року. Дані дослідження презентувалися на спеціальному заході ПРООН з нагоди Міжнародного дня прав людини 10 грудня.
23,3% опитаних зазначили саме ЗМІ як ефективний спосіб захисту своїх прав. Утім зверталися з цією потребою лише 5,5% респондентів.
За уявленням українців звернення до суду є ефективним способом захисту своїх прав для 20,9% громадян, до ЄСПЧ – 19,6%, пошук потрібних знайомств – 16%, звернення до поліції – 15,4% та до прокуратури – 14,3%.
Телебачення як джерело інформації про права людини, стан їх дотримання, способи захисту є важливим для 54,5% українців. Зростає роль інтернет-сайтів: 38,2% називають саме їх джерелом інформації про права людини, тоді, як у 2016 році цей показник був на 10,5% меншим. Про газети в цьому контексті говорять 17% респондентів, а про радіо – 12,2%.
Також ЗМІ – на першому місці серед чинників, які найбільше вплинули на формування уявлень стосовно прав людини. Їх відзначили 45,3% респондентів. На другому місці – сім’я, на третьому – власні роздуми, а на четвертому – інтернет.
Варто відзначити, що загалом рівень дотримання громадянських прав і свобод (у тому числі, свободи слова) респонденти оцінили на 2,91 бала за 5-бальною шкалою. З 2016 року ця оцінка лишається практично на одному рівні.
Довідка:
Загальнонаціональне опитування присвячене темі прав людини в Україні проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва протягом 6–19 жовтня 2020 р. Загалом було опитано 2002 респондента методом «віч-на-віч» за вибіркою, що репрезентує доросле населення України (за винятком непідконтрольних Уряду України територій та Криму). Вибірка репрезентативна за такими показниками, як стать, вік, тип поселення та область проживання. Максимальна випадкова похибка вибірки не перевищує 2,2%. Це вже третє загальнонаціональне дослідження «Що українці знають та думають про права людини», яке проводиться Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром прав людини ZMINA та за підтримки проєкту «Права людини для України», який впроваджується ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії. Попередні дослідження здійснювалися у 2016 та 2018 роках.