Національна спілка журналістів – найбільш відома організація з усіх, що займаються саморегулюванням ЗМІ в Україні. Про це свідчать дані дослідження, проведеного в межах проєкту «Посилення саморегулювання українських медіа». Він реалізовується Координатором проєктів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки Урядів Німеччини, Норвегії, Сполученого Королівства Великої Британії й Північної Ірландії, Сполучених Штатів Америки. Дослідження проводили упродовж квітня 2020 року.
Автори опитування вказують: 49% респондентів спонтанно назвали НСЖУ як відому їм організацію, що займається в Україні саморегулюванням ЗМІ, а 68% – вибрали зі списку організацій . Кожен 5-й не зміг назвати саморегуляторні організації без підказки.
Також при опитуванні учасники зауважили, що знають і інші організації, які займаються журналістським саморегулюванням – Інститут масової інформації – 8%, Комісія з журналістської етики – 8%, Незалежна медійна рада – 8%, Детектор-медіа – 6%, Інтерньюз-Україна -5%, Незалежна медіа-профспілка – 4%, Незалежна асоціація телерадіомовників – 3% (всі показники – спонтанне знання).
Саморегулювання, як єдиний спосіб регулювання ЗМІ, вважають правильним майже половина опитаних. Питанням саморегулювання цікавляться 97% респондентів. Разом з тим, лише 14% опитаних вказали, що отримували рішення/рекомендації саморегуляторних організацій.
Серед головних перешкод саморегулюванню ЗМІ в Україні автори дослідження називають олігархізовану медіасферу, падіння рівня освіти журналістів та відсутність потужних медіапрофспілок.
Абсолютна більшість опитаних представників ЗМІ вважають найбільш прийнятним способом регулювання медіа – одночасне регулювання державою і саморегулювання.
Цільовою аудиторією дослідження були представники медіа-спільноти. Запрошення взяти участь у дослідженні було надіслано 382 цільовим адресатам. Відповіді отримано від 101 респондента. Дослідження було реалізовано дослідницькою компанією PointerInsight та комунікаційною агенцією PointerAgency.