Розпочато цикл тренінгів з проблем використання сучасних ІТ–технологій і, зокрема штучного інтелекту – заходи проводяться за ініціативи Запорізького Центру журналістської солідарності НСЖУ. Відомий коуч Олег Косьмина упродовж двох років розповідав запорозьким журналістам, як можна оптимізувати журналістську роботу за допомогою ШІ. Але тепер викладач мешкає у Львові, тому ми запропонували команді Львівського ЦЖС, зокрема його координаторці Наталії Войтович, проводити заняття разом в ZOOM під проводом пана Олега. До експерименту долучилися журналісти з Чернівецької та Миколаївської обласних організацій.
Захід відкрив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, який в той час перебував у Львові з робочою поїздкою. Він, зокрема. зазначив:
– Реалізується цікавий варіант співпраці, коли тренер, рекомендований Запорізьким центром солідарності журналістів, виходить в ефір зі Львова. Тож тут учасники – і львівські, і запорізькі. Тема обговорюється дуже важлива, яка впливає на сучасну журналістику, і без знань з якої медіасфера не може розвиватися. Бажаю корисного навчання, щоб поради щодо сучасних технологій ви впроваджували в свою практику. Ця подія сприяє розвитку нашої спільноти і взаємопідтримки. Тому продовжуємо наші зусилля з допомоги журналістам через мережу Центрів журналістської солідарності, ‒ наголосив голова НСЖУ.
Перша тема тренінгу – «Які навички з IT будуть must-have для журналіста у 2025-26 роках». Спікер Олег Косьмина поділився з журналістами навичками у візуалізації та використанні штучного інтелекту для підготовки матеріалів. Журналісти познайомилися з основами роботи з ШІ, дізналися, які є популярні інструменти цієї технології, як дотримуватись безпеки та конфіденційності при використанні ШІ.

Тренер також окреслив проблеми етики та відповідальності використання штучного інтелекту, звернув увагу на можливості. які надає ШІ в автоматизації роботи і, особливо, в організації роботи журналістів. Цю проблематику обговорюватимуть на наступних заняттях.
– За нашою задумкою, – каже координатор Запорізького ЦЖС Наталія Кузьменко, – це буде цикл тренінгів, у результаті якого журналісти досконало оволодіють корисними для себе навичками роботи з ШІ. Напрямків для вивчення цього явища та ефективного застосування його можливостей на практиці чимало. І перший тренінг переконав в цьому всіх його учасників.
–Дуже цікава розмова відбулася. Це нове слово в нашій журналістській роботі. І треба достеменно оволодіти ШІ-інструментами. Навіть коротке окреслення питань, як зазначив тренер, найідеальніший спосіб використання інструментів штучного інтелекту полягає в тому, щоб ШІ-рішення взяли на себе технічну роботу, вивільнивши людський ресурс для творчості, дослідження та аналізу. Це, скажімо, може бути створення розсилок чи обробка великих потоків новин, тощо. Тобто, використання інструментів штучного інтелекту в роботі журналістів спростить їх робочу рутину, буде більше можливостей безпосередньо для творчості. Я думаю, це дуже правильно, – зазначила після тренінгу редактор районної газети «Червоний промінь» Наталія Стіна.

Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 15.
Валентина Бистрова, фото Дар’ї Зирянової та Львівського ЦЖС
Дискусія з цього приводу: