Компенсації для ВПО, військовополонені та ветеранська політика – такі ключові теми обговорювалися під час відкритої зустрічі журналістів із Михайлом Волковим, регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Запорізькій області, яка вібулася у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. Під час діалогу прозвучало багато запитань – і так само багато чесних відповідей. «Ми не можемо самі фіксувати перевищення викидів, але можемо вимагати пояснень від профільних структур. А без офіційного звернення – нічого не буде».
ВПО: гуртожитки, шелтери та зниклі компенсації
Прифронтове Запоріжжя стало тимчасовим домом для десятків тисяч внутрішньо переміщених осіб, у тому числі, для журналістів, яки переїхали сюди з окупованих територій. Майже всі вони знайшли підтримку у вирішенні нагальних та професійних проблем в Центрі журналістської солідарності. Але питання проживання і, зокрема, компенсації комунальних послуг викликають численні нарікання.

–Є 42 офіційні місця тимчасового проживання. Неофіційно – до 60. Ми перевіряємо їх. Основні проблеми – нестача побутової техніки та відсутність інклюзії. Приміщення часто просто фізично недоступні для людей з інвалідністю, – повідомив Волков.
Окрему увагу привернула ситуація з «Запоріжремсервісом» – комунальним підприємством, яке до останнього часу не залучало державні кошти на компенсацію ВПО за «комуналку». Волков також прокоментував проблеми з орендованим житлом
–Офіційна субсидія можлива лише за наявності договору. Якщо власник відмовляється його укладати, держава – безсила. Ми не можемо змусити приватну особу укласти угоду. Це цивільно-правовий спір.
Військовополонені: «Повернути всіх – це безальтернативне завдання»
Зустріч мала сильний емоційний момент, коли ветеран-журналіст, онук якого – полонений оборонець Маріуполя, звернувся до Волкова з проханням прокоментувати шанси повернення його онука з полону. «Мій онук уже третій рік у російській тюрмі. Останні півтора роки – жодного листа. Що ви можете зробити?» – запитав він.
Михайло Волков визнав:
–Це одна з найскладніших тем. Ми можемо направити звернення до уповноваженої рф – Москалькової – через нашого омбудсмана. Також приймаємо листи для передачі полоненим. Але гарантувати результат ми не можемо.
Він також підтвердив, що окремо діє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, який утворив регіональні робочі групи:
–У Запоріжжі ми хочемо організувати прийом, щоб родини не їхали до Дніпра. Зараз ідуть перемовини щодо цього.
Ветерани: є програми, але про них не завжди знають самі ветерани
Питання прав ветеранів – ще одна тема, яку підняв представник омбудсмана.
–У 2024 році ми вже отримали понад 1000 звернень від ветеранів по всій країні. У Запоріжжі діє центр «Ветеран-ПРО» Але багато хто просто не знає, що він існує, – зазначив Волков.
Наразі команда уповноваженого готує моніторинг ефективності місцевих програм підтримки ветеранів.
–Ми хочемо знати: хто отримує допомогу, чи діє система, чи доступна психологічна підтримка, реабілітація, фінансова допомога», – сказав Михайло Волков.
«Звертайтесь – ми відкриті до комунікації»
Михайло Волков не приховував: офіс Уповноваженого не має каральних функцій. Вони не можуть оштрафувати чи змусити, але можуть і роблять – фіксацію, тиснуть на органи влади, скеровують звернення, стимулюють рух у вирішенні системних проблем.
–Ми не маємо права накладати штрафи чи ухвалювати рішення. Але ми змушуємо владу діяти. І ми відкриті до комунікації, – підсумував Волков.
У час, коли права людей щодня проходять випробування війною, бідністю, байдужістю і несправедливістю, навіть один офіційний лист чи дзвінок може стати початком змін. Принаймні – якщо адресований туди, де його почують.


Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 15
Лана Карпенко