«Я вірю…» – тема ХХІІІ Міжнародного медіафестивалю-конкурсу «ПресВесна на Дніпрових схилах» розкриває прагнення українців до справедливого миру у війні з російським загарбником і перспектив післявоєнного відродження нашої країни, а також особисту мету і бажання кожного будувати своє життя і розвиватися в мирній Україні.
Захід відбувся у Києві з 16 по 18 травня. Організаторам конкурсу надійшло 968 робіт від понад 600 учасників із 11 країн світу: Португалії, США, Австрії, Словенії, Польщі, Литви, Німеччини, Словаччини, Марокко, Узбекистану, Ізраїлю та 21 області України: Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Івано-Франківської, Закарпатської, Запорізької, Кіровоградської, Київської, Миколаївської, Рівненської, Сумської, Чернівецької, Черкаської, Чернігівської, Львівської, Полтавської, Одеської, Харківської, Хмельницької.
Перемогу на «ПресВесні» здобули 66 талановитих авторів у 13 номінаціях: «Журналістська робота», «Медіановаторство», «Фоторобота», «Телеробота», «Медіапроєкт та соціальна реклама», «Кінофільм», «Аудіальне мистецтво», «Літературна робота/проза», «Літературна робота/поезія», «Анімаційний фільм». Також спецпремії отримали понад 90 учасників фестивалю.
Юних журналістів привітали представники Київської міської держадміністрації, Департаменту освіти і науки Києва, Національної спілки журналістів України, Державного комітету телебачення та радіомовлення України, медійники.
Із щирими словами підтримки та вірою в майбутнє української журналістики до учасників фестивалю звернулася комунікаційна менеджерка мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ Інна Косянчук. Вона передала вітання від очільника Спілки Сергія Томіленка та поділилася роздумами про виклики, з якими зіштовхуються медійники під час війни, а також про ініціативи, що допомагають журналістам вистояти в цих непростих умовах.

–Я сподіваюся, що сьогодні засяють нові зірки на небосхилі української журналістики, які будуть висвітлювати відбудову України після нашої Перемоги, – висловила сподівання членкиня НСЖУ. – Ми живемо в дуже непростий час повномасштабного вторгнення. Одним журналістам довелося виїжджати на безпечніші території і там продовжувати свою діяльність, іншим – залишитися вдома та інформувати жителів своїх регіонів. Журналісти їздять на лінію фронту, пишуть матеріали, доносять правду, розвінчують фейки, фіксують воєнні злочини. Усе змінилося… І надзвичайно важко людям, які мешкають у прифронтових районах: ворог зовсім близько, часто немає електрики та зв’язку. Багатьом локальним медіа, які опинилися у великій скруті, довелось перейти на новий формат, переважно в інтернет. Та низка друкованих видань збереглася. Як же бути на прифронтових територіях, де людям дуже важливо отримувати інформацію? Завдяки НСЖУ та міжнародним партнерам було відновлено друк 32 газет на прифронтових територіях, – розповіла журналістка.
Вона показала учасникам фестивалю газети, які періодично виходять на прифронтових територіях.
–Ось газета «Зоря», яка виходить на Харківщині. Легендарний редактор Василь Мирошник не лише видає її в складних умовах, там, де редакція розбомблена, а ще й розвозить цю газету по селах своєї громади для того, щоб люди знали, що відбувається. Із Херсона, під час його окупації, була релокована найпотужніша газета області – «Новий день». Нині співробітники редакції живуть у різних регіонах України, проте журналісти мають змогу їздити до Херсона, готувати матеріали й розповсюджувати видання. Усе це стало можливим завдяки підтримці НСЖУ.
Ще одним важливим моментом Інна Косянчук назвала те, що для підтримки журналістів у воєнний час Спілкою за підтримки міжнародних партнерів було створено мережу Центрів журналістської солідарності, які діють у шести регіонах: у Києві, Львові-Чернівцях, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі. У цих центрах доступні коворкінги для роботи, воєнні кореспонденти можуть отримати бронежилети й шоломи для відряджень, організовуються тренінги з безпеки та психологічної підтримки, тощо.
До привітань також долучився один із представників журі фестивалю – Павло Кущ, член Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Він закликав молодь не зупинятися на досягнутому, черпати досвід у старших колег та продовжувати свій шлях у журналістиці. Окрім того, надихнув учасників до спілкування після церемонії нагородження.

– Я уважно читав ваші роботи й переконаний: ви вже на правильному шляху, на шляху до справжнього успіху. Кожен із вас – переможець, бо знайшов у собі сили, час і натхнення створити по-справжньому змістовну й актуальну роботу – зазначив Павло Кущ.
Слова підтримки молодим медійникам висловив Богдан Червак, заступник голови Державного комітету телебачення та радіомовлення України. У своїй промові підкреслив важливість журналістської професії в умовах війни та заохотив молодь до активної участі в інформаційному спротиві.

– Очевидно, що такі фестивалі мають майбутнє. Я не раз говорив і зараз лише повторюю: найкраща професія у світі – журналіст. Перед усіма вами в майбутньому буде велика відповідальність, бо ми живемо у складний час московсько-української війни, коли скажений сусід хоче знищити нас, українців, знищити нашу державу. І він обрав зброю не тільки на полі бою, а й інформаційну зброю… Те, що ви берете участь у цьому фестивалі, це вже ваша велика особиста перемога! Те, що ви тут, це вже великий успіх!, – підкреслив Богдан Червак.
Своїми враженнями від «ПресВесни» поділилася із присутніми й Марія Кравчук, начальниця відділу контролю та інформаційно-організаційної роботи Департаменту освіти і науки Київської міської державної адміністрації. Членкиня журі підкреслила особливу атмосферу фестивалю, яка щороку об’єднує учасників, сприяє діалогу між поколіннями та зберігає важливу традицію цього заходу:
– Уже 14 років я разом з «ПресВесною». Для мене це три дні медіафеєрії, коли ми спілкуємося, ділимося досвідом. У вас є нові ідеї, нове натхнення, те, що підтримує нас, дорослих, досвідчених спеціалістів. Я хотіла б, щоб цей фестиваль продовжував жити. І якщо він 23 роки є актуальним, є так багато робіт, значить, організатори роблять усе правильно, роблять усе для того, щоб молоді було цікаво і вона бачили сенс в таких заходах.

Після урочистої церемонії нагородження учасників фестивалю чекала насичена програма: екскурсії до Національного музею-заповідника Української військової звитяги в Нових Петрівцях і меморіалу «Янголи Перемоги» в Мощуні, презентація книги «Щоденники війни», візити на телеканали та радіостудії, участь в імерсивній виставі та патріотичний вечір «Доброго вечора, ми з України», перегляд і обговорення документального фільму «Хоттабич і його команда», нагородження фільммейкерів у конкурсі «Фільм за три дні» та аукціон для учасників медіапарку.
ДОВІДКА. Організаторами медіафестивалю-конкурсу виступили Київський Палац дітей та юнацтва, Департамент освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Партнери заходу – Національна спілка журналістів України, Державний комітет телебачення та радіомовлення України, Академія української преси.






Ольга Шугніло, фото автора
Дискусія з цього приводу: