До Дня пам’яті українських журналістів, який з ініціативи НСЖУ вже 13-й рік поспіль відзначаємо в третю п’ятницю вересня, Івано-Франківська обласна спілка журналістів провела заходи на Алеї пам’яті журналістів Прикарпаття в селекційно-насіннєвому центрі, що в с. Острині Тлумацького району.
Третю п’ятницю обрано невипадково: 16 вересня 2000-го, тоді це була третя п’ятниця місяця, зник Георгій Гонгадзе – український опозиційний журналіст, відомий своїми критичними антивладними виступами. Засновник та перший головний редактор інтернет-газети «Українська правда». А загалом в Україні за роки незалежності через професійну діяльність та за нез’ясованих обставин загинули більш як сімдесят журналістів. А скільки колег, які могли ще багато літ жити й творити, згоріли в журналістських буднях!
Алею пам’яті журналістів Прикарпаття закладено 2010-го року з ініціативи заслуженого журналіста України Володимира Безгачнюка. У вересні 2016-го встановлено Пам’ятну дошку, на якій – 45 імен працівників ЗМІ Прикарпаття, яких уже немає серед нас.
На жаль, цей список поповнюється. Відтоді пішли за небокрай 22 талановиті журналісти. Серед них: Богдан Галюк – головний редактор першої в Україні демократичної газети «Галичина», Заслужений журналіст України; Василь Гордієнко – головний редактор першої в Івано-Франківську міської газети «Західний кур’єр»; Олександра Колесник – редактор п’яти районних газет, нагороджена орденами «Знак Пошани» і «Вітчизняної війни»; Емілія Турковська – перший заступник головного редактора газети «Галичина», Заслужений журналіст України. Заледве минуло сорок днів, як нинішня підступна хвороба забрала життя Богдана Фіголя – заслуженого журналіста України, багатолітнього очільника Івано-Франківської обласної організації Національної спілки журналістів України.
Сьогодні на Алеї пам’яті відкрили ще одну стелу, на якій закарбовані їхні імена. Серед них також ім’я Андрія Зацерковного, легенди прикарпатської журналістики, редактора трьох районних та двох обласних газет Прикарпаття, заслуженого працівника культури України. Він був одним із перших членів Спілки, засновником й очільником обласного журналістського осередку. Незадовго до відходу в позасвіти Андрій Трохимович заповів для обласної спілки журналістів певні кошти. Секретаріат ОСЖ вирішив спрямувати їх на проведення творчого конкурсу імені Андрія Зацерковного. Саме на Алеї, біля Пам’ятної дошки, голова обласного осередку Лілія Боднарчук і відповідальний секретар Вікторія Плахта оголосили про початок конкурсу, тема якого «Професія – журналіст!». Конкурс стартував нині, а підсумки підіб’ємо 13 грудня, коли Андрію Зацерковному виповнилося б 99-ть.
Журналісти згадали колег, чиї імена записані на пам’ятних дошках, вшанували їхню пам’ять хвилиною мовчання.
Три роки поспіль саме на Алеї пам’яті ми приймали в наші журналістські лави першокурсників кафедри журналістики Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника та кафедри журналістики, реклами і зв’язків з громадськістю Університету Короля Данила. Однак коронавірусний карантин змусив нас порушити традицію. На завершення заходу його учасники, вже традиційно, висадили деревця.